| Ioana_Larisa_1994 a întrebat:

Hei TPU, am o sora.
Avem aceeași mama dar nu același tata.
Suntem surori vitrege?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Fratii/ surorile care au numai aceeasi mama sau numai acelasi tata sunt tot frati buni cu precizarea"dupa mama"sau "dupa tata". Sunt considerati frati vitregi copiii din casatorii diferite desfacute urmate de o recasatorie a unuia dintre parinti.Fratii vitregi nu au in comun niciun parinte dar ajung sa convietuiasca in aceeasi familie urmandu-l pe parintele recasatorit.

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu.Daca aveti aceias mama sunteti surori bune

| ziftode a răspuns:

Da

| ziftode a răspuns:

La mine e si mai complicat, am o sora de acelasi tata care are o sora de aceeasi mama, care mie nu imi e practic... nimic
sau cel putin nu auzit de un termen care sa descrie asta!

| MirelaR01 a răspuns (pentru ziftode):

Adică sora ta are altă soră care nu e soră si cu tine.

| ziftode a răspuns (pentru MirelaR01):

Dap, practic sora mea are un frate si o sora, dar eu am numai o sora
AIUREA'N TRANVAI, EY?

| Harley18 a răspuns:

Da.

| DOOOPX a răspuns:

Surorii/fratii vitregi nu au nimic in comun cu parintii, Deci raspunsul este: Nu.
Succes!

| painkilleeer a răspuns:

Da.

| MirelaR01 a răspuns:

Nu sunteți surori vitrege, ci surori de mamă. Surorile/fratii vitregi nu sunt frati de sange, deci nu sunt din aceeasi parinti. Daca doua persoane se casatoresc si au copii din alte relatii, copiii devin frati vitregi.

| fgsrsgvhvbj a răspuns:

Da