| KianaPascenco a întrebat:

Buna TPU.

Eu am o problema mare si daca nu scap de ea se poate ajunge chiar la depresie.

Sunt in clasa a 7-ea si mereu am fost antisociala.
Din clasa intai de fiecare data cand voiam sa vorbesc cu cineva ziceam ceva ciudat sau o gluma nesarata... de fie care data cand reuseam sa imi fac prieteni aflam ca era mai mult din mila...
Ma simt mereu ca o ratata si mi se pare ca orice miscare imi este analizata in detaliu de minimum un coleg/a si imi vine sa intru in pamant de rusine.
Nu sunt buna la sport, romana si de franceza nici nu mai vorbim. Nu reusesc sa iau note bune pentru ca in anii trecuti nu imi pasa de loc de note. In schimb anul asta am decis sa incerc macar sa imi fac temele si sa fiu atenta la ore. Imi iese dar am prea mult de recuperat si nu tin pasul. Nu am avut niciodata haine frumoase pana anul asta cand mi-am luat din bursa unele mai ok. Am parul cret si nu pot niciodata sa il prind in coada sau sa il indrept.

Chiar as aprecia sa imi lasati un sfat. Ms!

Răspuns Câştigător
| Ivy86 a răspuns:

Poate ar trebui sa îți îndrepți atenția și energia spre studii și sa descoperi ceea ce îți face ție plăcere.
Renunță sa îți mai cauți defecte. Dacă toți ne-am gândi doar la defectele noastre... pai toți am fi în depresie.
Ești tânără și partea frumoasa a vieții abia acum începe, va veni liceul, vei fi înconjurată de oameni noi. Fă-ți curaj și încearcă sa legi prietenii cu persoane care au lucruri în comun cu tine, care îți merita atenția.
Capul sus, sigur vor veni zile mai însorite.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Spui ca vrei un sfat! Gandeste-te la "vorba" din batrani :"frumusetea( fizica )este trecatoare, mintea si bogatia spiritului sunt folositoare!"

| sabin89 a răspuns:

Ştii cum se spune că fiecare sac îşi găseşte peticul. Trebuie să fie cineva care să fie mai apropiată de felul tău de a fi; cineva dintre colege, să zicem. Încearcă să legi prietenie cu ea - de la egal la egal; n-are de ce să fie vorba de milă acolo. Fata aia posibil să mai aibă şi ea o prietenă; şi deodată v-aţi făcut trei; şi tot aşa. Porneşte de la mic la mare. Nu încerca dintr-o dată să te lansezi în grupul mare. Cu paşii mărunţi se ajunge departe

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti constienta ca antisocialitatea ta iti va face probleme pe viitor, atunci trebuie sa te schimbi, ca sa nu ajungi in depresie!
In fiecare zi cate putin, zambesti colegilor, intrii in vorba cu ei, te fortezi sa stai langa ei si chiar sa ai conversatie cu ei, treptat-treptat vei vedea ca nu te musca nimeni si iti vei face prietene si te vei simtii mult mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din primele randuri, mi-am dat seama ca hainele, sunt esenta si motivul pentru care colegii se poarta cum se poarta. Iti recomand o placa de par, sa faci o schimbare, cat despre vestimentatie, combina ce ai acasa, sa nu iesi in evidenta prin culori, prin comparatie cu alti colegi. Cred ca e posibil sa fii sarcastica, uneori, e posibil sa faci glume si sa folosesti jargoane de cuvinte la care dupa limbajul tau, cred ca te pricepi al naibii de bine. Nu trebuie sa te schimbi, ci trebuie sa fii tu, naturala, sincera, dar nu cu oricine, libera, dar nu sa abuzezi si..sa nu mai spui tot ce auzi, cred ca e slabiciunea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fiind in clasa a 7-a cred ca iti este destul de greu pentru ca la anul aveti examenele nationale si apoi vine liceul care poate fi un chin sau o distractie. Si eu am fost un pic antisocial la varsta ta. Nu ma intelegeam cu colegii dar am avut prietenii de cartier si asta m-a ajutat mult. Prietenii te ajuta sa te simti ascultata si inteleasa. Incearca sa faci voluntariat la diferite asociatii, asa vei intanli oameni noi si cu cat vorbesti cu mai multi oameni cu atat iti va disparea frica si vei capata incredere in tine. Ai spus ca nu te pricepi la sport dar sa stii ca sportul te ajuta in multe privinte : capeti incredere in tine, capeti prieteni noi si te disciplineaza in viata de zi cu zi. Poate nu ai gasit inca un sport care sa iti placa, nu-i bai. Citeste mult asta iti va dezvolta vocabularul si asa vei putea sa porti discutii cu orice om pe diferite subiecte. Mie nu mi-a placut sa citesc pana la 16 ani si regret ca nu am citit mai mult. De la 16 ani si pana in prezent adica 24 am citit multe carti din diferite domenii si simt ca ma ajuta enorm. Nu trebuie sa citesti ce ti se da la scoala ci sa cauti tu carti care sa-ti placa. In fine cam atat, daca mai e de ceva ma poti intreba