| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Incep sa-mi pierd speranta, am ganduri suicidale, nu stiu daca sa fug de acasa sau nu. Totul incepe de la tata, care face orice ii vrea inima. In fiecare zi incepe un scandal, e nervos constant, totul il deranjeaza (mizeria, dezordinea, faptul ca nu am fost milionar la 14 ani) si, pe langa loviri cu o curea, un bat de scuturat covoare sau cu orice gaseste in casa, e nesimtit din toate privirile in sensul ca eu fac ce imi cere in fiecare zi, il ajut, ii dau bani (pe care nu mi-i da inapoi) si in schimb primesc insulte si jigniri de parca ar vorbi cu un caine maidanez. Si daca nu fac un singur lucru zis de el din varii motive (nu sunt in zona, nu am timp, sunt iesit afara si nu pot in momentul ala), confisca laptopul si se comporta de parca nu l-am ajutat deloc in viata asta si mai bine as fi fost o fata de 16 ani care sa aiba ca preocupari sexul si consumul de alcool (eu la 17 sunt un baiat care nu prea umbla dupa fete deoarece am bacul anul viitor si asta doar m-ar incurca, iar despre bauturi eu consum foarte rar, mai o bere mai un paharel de orice ar fi, dar nu beau in fiecare zi ca pe apa).

Ajutor lume, nu stiu ce sa mai fac, toti din casa, inclusiv mama, au ura fata de el. Daca incerc sa ii vorbesc primesc raspunsuri de genul "mars" "pleaca dracu ca nu ma intereseaza".

31 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Inregistreaza ce face mai ales video cumva dar si audio doar, si cheama politia apoi! Sa ai probe.

| Mosotti a răspuns:

De unde sa isi dea seama cine esti dupa un user care nu are treaba cu tine personal? Ca scrie anonim sau auntbalance, nu e tot aia?

Ca doar nu ti-ai pus adresa si numele real aici, ori poza. Zic si eu, nu stiu.
Oricum cum am zis, sansa ai doar cand devi major sa pleci de acasa, sau sa te multi la o ruda ceva care vrea sa te duci acolo.

| Mosotti a răspuns:

Inseamna ca nu ai fizic bun, ce sa zic. Filmeaza-l pe ascuns cumva, cheama politia! De ce nu faci asta?
Fa ceva, nu sta asa.

Cheama si protectia copilului, de ce nu ai facut-o?! Ce daca te-a batut? Am impresia ca si tu esti putin cam molau asa.
Inregistreaza-l si da probe cand vin aia.

| T0T a răspuns:

Bacul e apă de ploaie. Dacă nu ai cum să faci ceva normal la vârsta ta din cauza bacului înseamnă că ești redus. Asta explică multe probleme pe care le ai.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Parintii mei, ca si altii de altfel, transforma bacul asta intr-o sentinta de moarte, "daca nu il iei, ai plecat de la casa mea, daca nu il iei esti cel mai prost". eu as invata in ultima luna ca toti ceilalti elevi.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Luarea bacului poate demonstra doar că nu ești analfabet funcțional. Învățarea se face oricum în mod constant, nu în ultima lună. Însă e o problemă dacă ai înțeles că trebuie să înveți non-stop pentru a lua un bac. Timp ai cu siguranță și poți să fii și de 10.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Pana sa-mi dau seama ca esti notat pentru cat inveti, credeam ca aia de 10 sunt genii si totul e xen la ei acasa (ai mei faceau si comparatii de genul x ia 10 si tu 3). dar acum, stiind ca sunt prost dar capabil sa invat mult, pot lua lejer un 8-9 la bac

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

E un examen ușor raportat la timpul pe care îl ai. Nu vei mai avea multe examene așa ușoare dacă plănuiești să te duci la o facultate de Doamne ajută. Tu trebuie să îți ridici standardele. Totul ține de mentalitate aici. De aia ai tu nevoie. Multă baftă!

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Am ceva planuri pentru viata deci bacul o sa fie mic copil rolling on the floor

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, acum te-ai mobilizat, se vede că ai caracter puternic, lasă problemele sau înfruntă-le. Alt sfat nu îți pot da. Să nu iei acel exemplu negativ ci să fii tu un exemplu, dar pozitiv. Nu merită să ai gânduri negative, ai potențial.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Eu atat iti zic : nu vreau sa fiu ca tata la parenting si la modul in care se comporta (ca tot ai zis de exemplu negativ).
cat despre probleme, inca lucrez la rezolvarea lor cat mai rapida (asta de frica sa nu ma bata ai mei cand vine vorba de orice chichiță pe care o fac)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija sa iei bacu, ca daca nu-l iei, chiar ai pus-o acasa.
Parintii de calitate nu gandesc asa, un parinte de calitate zice asa:

"daca iei bacu e bine, daca nu aia, e viata merge inainte oricum". Evident daca inveti si nu iei, adica sa-ti dai silinita si sa vada ca incerci, nu poti, aia e.
De ce sa inveti in ultima luna? Pai de aia multi nu iau bacu ca invata asa.
De aia 35 % n-au luat bacu anul asta.

Nu poti cuprinde materie de 4 ani intr-o luna.
Iar in cazu asta e rea vointa, iar la rea vointa se discuta altfel.
La mate experienta se formeaza in ani, nu poti avea experienta lucrand o luna doar.

Si daca nu iei, treaba ta, te intretii si asa mai departe, eu ca parinte nu mai am treaba, te duci la munca.

| Emma30555 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa pleci undeva la cămin, la facultate, poate în timp îți vei găsi o chirie ieftina dacă vei și lucra, ideea e sa mai reziști puțin pana îți faci un drum în viata, și niciodată sa nu faci ca tatăl tău când vei fi și tu adult, sa nu lași sa te marcheze aceste lucruri pe care le ai trăit și nici sa devi ca el.

| Iote a răspuns:

Mizeria, dezordinea, m-ar deranja si pe mine.
Bauturi alcoolice la 17 ani? Ti se pare normal?

| auntbalance a răspuns (pentru Iote):

Mizeria si dezordinea se acumuleaza dupa vreo 4 zile. pana atunci nici praful nu-l vezi, totul e curat si la locul lui. sau poate sunt eu prost si nu vad atomii de mizerie de sub parchet...

| Dinozaurul472 a răspuns (pentru Iote):

La 17 este normal sa bei și 3l de bere dacă mergi la un chef, lumea se mai distrează dacă ai auzit de asta, și mizeria și dezordinea nu sunt un factor care sa îți facă tatăl sa te înjure ca pe ultimul maidanez, dacă ai părerea asta, sper sa nu ai copii niciodata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dinozaurul472):

Eu nu stiu cati anisori ai tu, dar nu-i normal nici pentru un adult sa bea 3 litri de bere, dapai pentru un copil.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inregistreaza cat de mult poti, audio, video, trebuie sa ai dovezi. Apoi suna la politie si le povestesti, spui ca vrei sa mergi la sectie cu ei. Merti acolo si ai sa fi in siguranta, iti explica ei legea, exista o chestie numita ordin de protectie si se poate intocmi. Desigur politistii stiu ei mai bine cu ce sa il acuze

| BloodyLips a răspuns:

Mai rabda pana dai la facultate si dupa o sa te muti singur.

| auntbalance a răspuns (pentru BloodyLips):

Mai am un an, e ca si cum as avea de mers inca 10 kilometri descult prin foc si acid.
oh si crede-ma, anul viitor dupa ce dau bacul si aflu rezultatele, mi-am luat zborul a doua zi =)

Răspuns utilizator avertizat
| auntbalance a răspuns:

Eu acum am 17.
ideea e ca el ar prefera sa merg la baut zilnic, cu o prietena, sa facem ce fac adultii, numai sa nu ii stau pe cap (pentru ca aparent, excluzand faptul ca sunt afara 5-6 ore zilnic, il deranjez sufleteste daca stau in casa). de ani buni e problema asta si m-a afectat asa tare ca nici nu mai pot numi casa mea "acasa".

| Jugoslavije a răspuns (pentru auntbalance):

Stiu destul de bine ce zici, diferenta de varsta dintre noi 1 de an.
Cu toate astea incearca sa-i faci pe plac cat mai stai pe acolo, cat poti, uneori e mai bine sa ii lasi in pace p-astia mai absurzi si cu probleme la mansarda, ca n-o dregi cu ei orice ai face.

| auntbalance a răspuns (pentru Jugoslavije):

De obicei calculatorul ma face sa ma calmez, sa nu o iau razna din cauza lui. dar aparent asta e obiect pe care isi permite sa il ia pentru ca de ce nu

| Jugoslavije a răspuns (pentru auntbalance):

Lasa calculatorul, mai bine l-ai inlocui cu un sport, te-ar ajuta mai mult psihic si fizic + ti-ar da mai multe incredere in tine

| Mosotti a răspuns (pentru auntbalance):

De ce apare anonim la intrebare? Ca era clar ca auntbalance era initiatorul.
Nu trebuie sa-ti fie rusine de tine.