| DeltaFitzS a întrebat:

Buna TPU, mă confrunt cu o problema.
Din păcate am fost exmatriculata de la facultate deoarece nu mi-am luat examenele.
Întrebarea este cum le spun părinților? Sunt destul de duri.
M-au susținut financiar dar na atât am putut, încă nu le-am spus însă urmează.
Menționez că locuiesc în alt oraș decât cel unde sunt ei.
Cum as putea sa le spun fara sa vina la mine sa urle și să facă scandal?
PS.Nu îmi spuneți că am greșit că am picat știu, însă doar la anul mă pot reînmatricula

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Le spui simplu si direct:
" mama, tata, am fost exmatriculata de la facultate, fiindca nu am fost capabila sa-mi iau examenele, facultatea nu-i pentru mine si am decis sa ma angajez, ca sa ma sustin singura.
Va multumesc pentru suportul si dragostea voastra".

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Oricum le-ai spune, iti vor face scandal. Si mi se pare ceva normal. Asa ca nu ai ce face.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate trebuie sa iti asumi ca vor incepe sa urle si sa faca scandal.Nu ai ce face, in viata te vei tot confrunta cu astfel de situatii, prin urmare trebuie sa treci prin ele.

| Lioana a răspuns:

Mergi acasa si infrunta furtuna. Asuma-ti vina. Spune-le cat de rau iti pare si asta e. Pana la urma se vor linisti.

Răspuns utilizator avertizat
| tunoi88 a răspuns:

O rezolvi, in viata trebuie sa inveti sa rezolvi si fara parinti sau fara ajutor. La anul o iei de la capat si pana termini facultatea ai timp sa le spui ca mai ai intarziere 1 an, cresti si mai mare si asta e situatia. Din greseli se invata.

| Analex17 a răspuns:

Cel mai bine le spui adevarul

| vreausastiusieu a răspuns:

Daca nu te-ai gandit inainte la faptul ca ei fac un efort financiar, ca trebuia sa inveti sa treci examenele, acum de ce cauti sa scapi fara scandal? Ba chiar ar merita sa nu te mai finanteze, sa nu te mai sustina.
Adevarul e cel mai sanatos lucru.