| MeGustaSiempreTu a întrebat:

Buna tpu.Mama mea e nebuna.La propriu. Tipa toata ziua.Ma face :"mizerie umana","scarba ordinara","catea", curva ordinara si etc.Mereu a fost asa. Chiar daca fac ce vrea ea tot nu-i convine. De batut ma bate.Sunt in ultimul an de liceu, si de fiecare data cand tipa ii zic ca sunt a 12 a si am nevoie de liniste. Vreau sa intru la medicina si da plec de la ea.Cum sa o fac sa taca? Sa nu ma mai injure? Este o nebuna efectiv.Nu mai pot sa stau cu ea.De cand eram mica este la fel, doar ca anul asta imi este frica sa nu mi afecteze studiile..pentru ca mereu tipa,non-stop, si nu pot sa ma concentrez.La prietenul meu nu pot sa ma duc ..am plecat o data si m-a amenintat ca vine la poarta si face scandal...Ce pot eu sa fac cu un asemenea specimen pe care nu-l pot numi mama?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Imi pare rau prin ce treci, desi tu trebuie sa fi tare in suflet si sa o ignori cat poti. Daca te injura, incearca sa te faci ca nu o auzi si sa mergi in camera ta si sa inveti in momentele cand nu-si face prezenta langa tine. Poate ca mama ta are o probleme neurologica si avansand in varsta si boala genereaza mai rau. Cu astfel de oameni este bine sa nu le prea dai apa la moara, caci mai rau iti faci rau tie. Nu te ineca ca tiganul la mal, un pic a ramas si se va termina tot calvarul. Anul scolar trece rapid. Daca esti ambitioasa poti face ceea ce ti-ai propus si dupa ce vei fi intrata la facultate, poti sta la camin si acolo vei avea liniste deplina.

Succes in viata sa ai!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Incearca sa nu o iei in seama si sa petreci timp acasa cand nu e ea.Inchidete in camera cu castile in urechi daca tipa aiurea si ceva neconstructiv.Gasesteti ceva de munca part time pe langa scoala ca pana termini scoala sa ai ceva bani stransi si pusi de o parte sa iti fie mai usor

| DovleacTurbat a răspuns:

Ai indurat atatia ani, ce-ti mai sunt cateva luni? Las-o sa tipe cu toate ca nubcred ca tipa, te jigneste din senin, dar totusi las'o in pace, invata, nu raspunde provocarilor. Va trece timpul rapid si vei "scapa".

| MeGustaSiempreTu explică (pentru DovleacTurbat):

Tipa pentru ca nu are ce sa faca.Serios.Mi-am facut 2 suvite blonde si a zis ca aratat ca de 40 de ani si rahaturi de genul.Eu mereu am fost in antiteza cu verisoara mea care e la un liceu de renume..pentru ea renumele conteaza.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru MeGustaSiempreTu):

Mda, stiu cum e sa fii "comparat cu X care uite ce face, e cuminte, etc" laughing, dar n-ai ce sa faci, depinzi de ea cel putin financiar. Termina-ti liceul si ia-ti viata, dar iti spun din propia experienta " ce ai mai vrea sa ai pe cineva care sa tipe la tine, sa te certe laughing, cand vin obosit dupa 12 de munca sa-mi mai si gatesc, sa-mi mai fac si curat ohoo, cam de astea te vei lovi si tu asa pe scurt. Dar sentimentul sa fii "pe barba ta" e unic si fantastic.

| mimi a răspuns:

Tipa si tu la ea. Poate o sa se simta in locul tau si o sa inteleaga cat e de neplacut asta. Si ce daca o sa faca galagie in fata portii prietenului tau? Conteaza ca tu sa te simti bine. Du-te la bunici sau la alte rude. Stai cat mai putin acasa. Ai 18 ani? Daca da inchiriaza ceva. Suna la protectia copilului.