| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.S-a ales prafu` din ziua indragostitilor.Sa va spun cum a inceput totul…Ieri maica-mea a facut un gest frumos si a plecat la bunica,la tara, ca sa ma lase singur, sa pot petrece si eu cu iubita mea in aceasta zi speciala.Sor-mea(aia mica de 14 ani)la fel, s-a dus la scoala dimineata si mi-a promis ca dupa ore va ramane la o colega.Astfel ca eu am inceput sa fac pregatirile pentru cina o romantica.Aici nu mai intru-n amanunte.Stiti – salata de boeuf,pui la cuptor,tort,vin rosu/alb, lumanari parfumate, etc.
Si-am gatit eu asa frumos pana s-a facut vreo 5 ceasul`.Si daca-am vazut ca sunt gata - zic - hai s-o sun pe iubita mea.
Sun.Nu raspunde. Dupa 1 minut imi trimite ea mesaj:``Cred ca o iau pe camp.Nu mai scap de sor-ta!``.
Nu intelegeam nimic asa ca o sun din nou.Raspunde:
-Ce vrei?
-Ce zici fata acolo? Ce-ai cu sor-mea?
-Sunt cu ea la cumparaturi.De 5 ore ma plimba, ca i-a dat maica-ta bani sa-si ia o rochie cadou.M-am trezit cu ea la usa pe la doi`spe,si m-a luat cu ea, si acu` sunt terminata cu nervii…
-Ia da-mi-o la telefon!
-Acum e in cabina, iar.A probat 10 rochii numai aici…
-Pai si tu te-ai pus la mintea ei…
-Hai lasa-ma acu` ca sunt nervoasa.Si mi-a inchis.
Daca-am vazut cum sta treaba, mi-am tras un scaun langa canapea am pus un ziar pe el, am luat gaina si m-am pus sa mananc.Imi era foame rau,n-am mai rezistat.I-am rupt copanele si-o aripioara, mi-am facut si un mujdei de usturoi,(daca tot nu mai era cina romantica), si am bagat.Cred c-am obosit mancand, ca dupa ce-am terminat, m-a furat somnul acolo, pe canapea, in sufragerie.
Si-am dormit frate.Nu stiu cat, dar m-am trezit la un moment dat, cand am simtit ceva miscare in camera.Era sor-mea, imi umbla in portofel.
-Vezi ca iti iau si eu 15 lei sa platesc taxiu…Doamne ce mai pute a usturoi aici…
Si fuge. Dupa 2 minute revine.Eu eram inca buimac.O intreb:
-Da` ce faci fata?
-Hai ca ma duc sa ma schimb ca sa-ti arat ce mi-am luat.Btw,vezi ca iubita ta nu mai vine in seara asta, s-a dus acasa ca era cam obosita…
Si iese.
Nu trec doua secunde ca imi suna telefonul.Era iubita mea:
-A ajuns stresu` acasa?
-Acum a intrat…
-M-a omorat.M-am plimbat prin toate magazinele dupa rochia aia, a probat tot, apoi am luat-o iar de la capat. Dupa aia i s-a facut foame si m-a dus prin vreo 5 cofetarii sa caute nu stiu ce prajituri de care-a mancat ea cand era mai mica, si tot asa…
-Eu nu stiu ce-a fost in capu` tau…
-Pai si daca incepea sa ma smiorcaie, ce faceam? Hai lasa-ma ca sunt terminata. Vorbim maine.
Si-a inchis. Dupa un minut primesc mesaj:``La multi ani! Am uitat.``
Bun.Mai stau eu ce mai stau si-o aud pe sor-mea de pe hol:
-Inchide ochii ca intru…
Numai de asta n-aveam eu chef…
Si intra ea, face o pirueta si observ ca isi trasese pe ea un tricou negru cu cap de mort.
-Iti place?
-Asta-i rochia?
-Pai nu mi-am mai luat nici o rochie deoarece nu am vrut sa mai imi iau.Iti place? Ce te strambi asa? Vezi sa nu zici ceva aiurea, sa-mi strici seara…
Si-a iesit…
Turbam de nervi.Pun mana pe telefon si-o sun pe mama.Raspunde:
-Ce-ai facut? Te-ai blocat la capsele de la sutien?
-Bre,voi vreti sa ajung la balamuc? Te-ai apucat sa-i dai bani lui asta mica ca sa-si ia rochie, s-a dus la aia a mea acasa si a scos-o in oras, a plimbat-o vreo 8 ore ca cica-si cumpara rochie,ce dracu! - azi te-ai gasit si tu sa-i faci cadouri? Voi vreti sa ma omorati?
-In primul rand nu tipa la mine, ca sa nu vin acasa sa va bat pe-amandoi, iar in al doilea rand eu i-am dat 10 lei ca a zis ca vrea sa-si ia un tricou cu cap de mort.Si daca aia cu care esti tu, atata minte a avut, inseamna ca sor-ta o s-ajunga departe.Si-acu` lasati-ma-n pace sa stau si eu linistita, ca d-aia am plecat de-acasa.
Si end of discussion.
Ma duc la sor-mea-n camera.
-Auzi? Da` tu esti sanatoasa la cap?
-Adica te-ai suparat pe mine ca am iesit la o plimbare cu prietena ta? Nu avem voie sa iesim si noi ca fetele?
-Ce bani ai avut la tine?
-Pai 10 lei.
-Si ce rochie vroiai tu sa-ti iei cu 10 lei?
-Pai da` n-am vrut, dar am zis sa mergem si noi la shopping…
Era clar ca n-aveam cu cine sa ma inteleg…
Si-am dat sa ies.Si-atunci o aud pe ea, asa intr-o doara:
-Vezi ca a probat rochii de mireasa…
-Cine adica a probat rochii de mireasa?
-Cum ``cine``? Viitoarea mea cumnata…Abia astept sa fiu domnisoara de onoare…
N-am dormit toata noaptea, TPU….
Am 40 de ani si inca nu ma simt pregatit sa fac pasul asta.Probabil ca intr-una din zilele astea ma va intreba daca vreau sa fiu barbatul ei…Ce sa-i raspund? Sau poate vroia sa faca asta chiar ieri, si atunci inseamna ca a fost mai bine ca n-a mai ajuns…
In fine.Intrebarea mea:dimineata a venit sor-mea si mi-a adus tricoul ala cu cap de mort.A zis ca ea nu-l poarta ca a descoperit abia acum ca era barbatesc.Mi-a cerut pe el cat a dat - 10 lei.Nu-i problema de bani, dar sa-l iau sau nu? O fi vreun semn? Tricou negru cu cap de mort…
Inseamna c-o sa ma insor, nu?
Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

E tare povestea.La 40 de ani mai stai pe ganduri? Vrei te insori nu vrei NU si gata! Ce atatea semne/superstitii.
Oricum mama ta, citez:"-In primul rand nu tipa la mine" inchei citatul, aici a avut dreptate pentru orice situatie; reiau:" ca sa nu vin acasa sa va bat pe-amandoi..."e hotarata (ca sa nu zic tare).
Nu e timpul pierdut pentru cina romantica.E potrivita cand se asteapta ea mai putin, cred eu.Cat despre sora ta da-i 10 lei si spune-i sa pastraze tricoul pentru prietenul(eventual viitorul) ei ca tu nu mai porti asa ceva (cred).

Pentru a trece peste astea invita-le pe amandoua la o pizza in aceasta seara si vorbiti despre asta.Cred ca o sa fie amuzant daca spuneti amanunte despre pregatiri/probatul rochiilor/etc big grin thumbs up
Daca e sa fie... CASA DE PIATRA!

p.s.: Poate ar trebui sa te strangi la casa ta, nu crezi? Fara suparare, NU dau sfaturi am scris POATE!
Totusi sa ramanem in spiritul bune-i dispozitii asta a fost TARE:"... ca sa nu vin acasa sa va bat pe-amandoi..."avand in vedera varsta voastrawinking big grin

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îmi place de voi.hee hee

greece12
| greece12 a răspuns:

Daca mi-ai vedea zambetul cu care-ti raspund, te-ai insura pe loc!
Noroc ca e doar un tricou, daca era steag acum ne scriai din Somalia, pentru rascumparare.

| Radu284 a răspuns:

Pai zi mersi ca e tricou cu cap de mort, si nu cu capul lui Justin happy
Si da, inseamna ca sigur o sa te insori!

| m1dn1gh7 a răspuns:

Ce mişto, povestea! rolling on the floor)

| Peaches a răspuns:

E cea mai tare vraja de pe TPU! Ar trebui premiata!

| rabbit2014 a răspuns:

Ce poveste interesanta, prietena ta nu a avut nici o vina ca a vrut sa fie amabila cu sora ta. Imi pare rauca te-ai pregatit degeaba, dar poti sa recuperezi in oricare zi. Nu cred ca are legatura tricoul cu insuratoarea. Dar daca ea a probat rochie de mireasa inseamna ca se gandeste deja la ceva la o casatorie, de ce nu o faci tu lucrurile inainte daca chiar vrei? Du-te ia un inel ceva, daca nu esti hotarat asteapta pe ea sa iti zica. Nu stiu..bafta!

| dryft3r a răspuns:

Pai. Cred ca da. Du-te si ia inelul gravat. Pregateste-te pentru stres.

| monaa910 a răspuns:

laughing