| Ygcyttyfftyftytyc a întrebat:

Bună TPU sora mea a fost pentru prima oră la not și a venit plângând spunând ca profesorul ei de înot e prea dur. Mama zice că trebuie să se obișnuiască cu el, că trebuie să știe să înoate. Am încercat să o întreb ce ia făcut proful dar nu a vrut să îmi spună. P.S: Sora mea pare tare speriată și am auzit-o cum îi spunea ursului ei de pluș cum a împins-o profu in apă. Cine știe cum se poartă boul cu ea, trebuie să îi spun la mama sa o scoată de la înot că o învăț eu să înoate. Ce trebuie să fac? Dau un Fundoi mare cât voi.

Răspuns Câştigător
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Spune-i mamei tale ce se intampla chiar si tatalui. Ca exista destui dobitoci pe lumea asta(mai ales in TPU sunt multi si sunt de groaza cata prostie zace in capul lor). Si e mai bine asa decat sa sufere sora ta iar dobitocul sa mai castige bani de pe urma asta. Nu are voie sa se comporte asa cu ea. Dar dobitoci exista peste tot. Deci spune-le parintilor sa nu faca mai rau profesorul ala. Eu daca il cunosteam il injuram si saream si cu prietenii pe el daca facea asa cu sora mea

| Ygcyttyfftyftytyc explică (pentru CatalinVictor1985):

Mulțumesc mult, chiar trebuie să îi spun lui tata pentru că find mai mică e fetița tatei. Mulțumesc foarte mult.

33 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aceste gesturi sunt obisnuite in sport. La box iti da una in nas de-ti rupe cartilajul. Se fac asemenea chestii pentru a testa anumite probleme: viteza de reactie, rezistenta, etc. Asta se intampla la inceput. In timp relatia se consolideaza si va fi altfel. Daca este asa plangacioasa nu va reusi desi inotul este unul din cele mai frumoase sporturi. Spune-i sa reziste un an sau macar 6 luni. Asa am patit si eu in armata. Mi-a fost greu. Vroiam sa dezertez. Acum, privind retrospectiv, nu-mi pare rau si as lua-o de la capat daca as mai putea.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Salontanul):

Inotul nu e box sau armata. E total diferita comparatia

| Ygcyttyfftyftytyc explică (pentru Salontanul):

Nu e plângăcioasă e doar mică. Poate e un prof intimidant, tu cum te-ai simți ca cineva să te arunce in apă pe ne pregătite și să nici nu ști să înoți, înghiți apă și te poți îneca. Mă doare undeva de boxul tău aici e vorba de surioara mea! Are 6 ani și eu având 12 ani vreau să o ajut!

| Salontanul a răspuns (pentru Ygcyttyfftyftytyc):

Boxul nu este al meu. Eu am facut hadbal Si pe mine ma doare undeva de inotul tau. Totusi daca n-ai vrut un sfat, o explicatie de ce ai mai pus intrebarea? Ca sa te afli in treaba? Cat despre aruncatul in apa sa stii ca si eu am patit la fel si nu m-am inecat. Acel antrenor cand a aruncat-o fii sigura ca s-a uitat cum reactioneaza si sarea dupa ea. Numai ca voi, copii de astazi, sunteti alintati si miorlaiti. Asta e! De asta baietii de astazi se epileaza, se vopsec si-si pun cercei.

| Salontanul a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Si esti sigur ca nu stiam asta? Sau ca sa te afli in treaba?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca stiai de ce mai vorbesti? ca sa te afli tu in treaba? nu face comparatii din astea ca inotul nu e box sau armata ma faci sa si repet. Nu asa se procedeaza la inot si stiu asta foarte bine. Deci daca dai un sfat da pentru inot nu pentru box sau armata

| Salontanul a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

N-am facut comparatii. Tu nu ai proprietatea cuvintelor. Am dat exemple din doua domenii si am zis ca in fiecare sport este oregula de incercare. Eu am facut handbal. Acolo iti arunca mingea cu putere si cand nu erai atent. Nu ma judeca tu pe mine ca nu esti in masura. Am atatea concedii cati ani de viata ai tu. Stii cine vorbeste neintrebat?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pare ca ai si ceva carente in educatie. Te rog sa-ti modifici raspunsul jignitor. Cat despre faptul ca ma banuiesti ca nu stiam ca esti fata, asta dovedeste ca nici sa citesti nu stii. N-am spus nicaieri ca esti baiat ci am dat niste exemple. Nu inteleg ce-i cu tine! Nu citesti sau nu pricepi?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Salontanul):

Atunci asta ce e daca tu nu o consideri comparatie?
Aceste gesturi sunt obisnuite in sport. La box iti da una in nas de-ti rupe cartilajul. Se fac asemenea chestii pentru a testa anumite probleme: viteza de reactie, rezistenta, etc. Asta se intampla la inceput. In timp relatia se consolideaza si va fi altfel. Daca este asa plangacioasa nu va reusi desi inotul este unul din cele mai frumoase sporturi.

E comparatie 100%
nu are legatura una cu alta.

| Ygcyttyfftyftytyc explică (pentru Salontanul):

Scuze nu am vrut să te jignesc dar tu esti matur, om in toată firea, ea e mică si îmi fac griji pentru ea.

| Salontanul a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Acum, sa fim sinceri, imi ieste prea greu sa explic unui om care are un fix sa se certe cu altul. Situatia dovedeste ca intelegerea ta nu depaseste un anumit nivel, minim, necesar surprinderii nuantelor. In acest caz refuz sa-ti mai explic si sa continui discutia cu tine. Este o vorba care spune ce va de genul: "atentie pe cine bagi in seama ca te trezesti cu el in discutie".

| Violleta2022 a răspuns:

Nu acuza profesorul pentru ca nu ai dreptate, copii mint intotdeauna ca sa obtina ce vor, iar sora ta minte bineinteles.
Eset nromal ca profesorul sa ordone tuturor sa sara in apa, ca de aia ii duc parintii la orele de inot, sa invete sa inoate. faptul ca a refuzat nu-l face pe profesor bou, ci razgaiata pe sora ta si fara bun simt.
Merge acolos a invete sa inoate si trebuei sa execute ceea ce profesorul ii cere. Profesorul trebuie sa fie dur, pentru ca la inot te poti scufunda si murii in fractiuni de secunda, acolo nu-i loc de blandete sau de rugat de copilasii, ori executi, ori pleci acasa.
Invata sa respectii oamneii si sa intelegi situatia, inainte sa o pupi pe sora-ta pentru capriciile si prostteala ei, ca nu o ajuti deloc, dimpotriva, ii strici caracterul.
Copilul trebuie sa invete sa asculte, indiferent ca-i mama, tata sau profesorul!

| relian a răspuns:

Nu stiu ce te bagi tu in treburile lu sorata? Cind oi avea tu copii si vor veni plingand acasa sa iei masuri. Daca maicata nu ia masuri ai venit tu la 12 ani mare si tare sa-l faci pe ala cai timpit si era so inece pe sorata.Stii tu ai fost tu acolo sa vezi ce s-a intamplat si cum? Era tare speriata, probabil asa este ea e speriata de f elu ei, nu cai mica cum spui.Deci daca sportul ala nu-i de ea no lasa frate acolo, mai exact maicata sa no lase ce tot o impinge sa faca chestii ce nu-i plac.Vai ca trebuie sa stie sa inoate.Treb sa stie de ce? E cumva obligatoriu sa stii a inota.C emai idei si pe uni parinti.Deci nu te baga tu unde nu-i treaba ta.Mai bine zii lui maicata ca lu sorata nu-i place ceea ce face.Cind cineva e speriat aia e din cauza aia ca nu-i place.Nui place, nu vrea, apoi daca ajunge in apa o sperie orice.Nici daca treci printr-o experienta asa cum spui nai fi in ahalu ala de speriat cum arati tu pe aici.Eu cand eram mic poate ca si sora ta era sa ma inec si nu era nimeni sa ma ajute, deci eram constint de asta dar nu am fost ingrozit si nu stiam sa inot.Dar imi placea apa, deci stiu cum e ste atunci cand nu-ti place.Ia incearca sa bagi o pisica in apa sa vezi cam ce fata face sau ce e ste in stare sa faca.Si nici nu ajunge sa intre la apa ca zbiara de zici ca o omori.laughing deci sorei tale nu-i place apa asta e clar.Si lasati omu ala va luati de el aiurea, omu si-a dat cu parerea, asa cum fac si eu.Atunci trebuie sa specifici cand ai intrebat ca vrei doar raspunsuri care iti sunt tie pe plac sau puteai si sa spui cam ce ai vrea sa auzi si stia omu sa nu mai scrie nimic.

| Ygcyttyfftyftytyc explică (pentru relian):

Sa ști că la sora mea îi place apa ea a rugat-o pe mama să
o ducă la înot! Eu nu m-am luat prof vreau doar să știu de ce plânge soramea, poate e prea dur! Nu vrei să dai un răspuns calumea nu mai da.

| untu a răspuns:

Trebuie sa fie vreo explicatie in legatura cu acest profesor! Sa nu uitam daca acest profesor este fost campion si antrenor de inot. A vrut sa faca din ea o campioana profesionista de inot si pentru asta trebuie facute exercitii dure si grele! Mancarea trebuie sa fie la dieta sau regim special! Vorbeste-i mamei tale si sa vorbeasca cu un profesor pentru ca exista explicatii sau motive inainte de a reclama!

| ALGator a răspuns (pentru untu):

Pentru duritate nu există scuză decat în țările foste socialiste. Profesionalismul adevărat nu se manifestă prin violență. Faptul că a fost campion nu garantează că e bun antrenor. Dacă era copilul meu nu o lăsăm. Cu tot respectul.

| ALGator a răspuns:

Se poate muta de la porcul ăla și în același timp să învețe înot. Doar nu o să ia Premiul Nobel pentru înot sora ta!
Duritatea e dovadă de slăbiciune și neprofesionalism. Credeam că mămica e de aceeași părere.

| ALGator a răspuns:

Povestește ambilor părinți în același timp, poate în lipsa sorei tale.
Ai curaj și spune-le că ești convins că profesorul greșește, că îi face rău poate pentru multă vreme sorei tale și că îi rogi cu toată hotărârea să o mute de la el.
Fii calm și hotărît cu ei. S-ar putea să țină.

| Ygcyttyfftyftytyc explică (pentru ALGator):

Mulțumesc mult, dar sunt fată!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eram si eu intr-o zi la inot si, stiu ca de obicei ca sa ii inveti pe acei copii sa nu se mai teama de apa, trebuie sa-i faci cumva sa intre si uneori fortat... am stat, am inotat pe acolo, si vedeam ca antrenorul, ii lua putin pluta, chestii de genul, ca sa vada cum rezista, plangeau aia mici, dar, le-a zis antrenorul la parinti, sa iasa din incinta, sa fie doar el, crede-ma stie ce are de facut, si de inecat sau faze nu se pune problema; Antrenorii vor sa ii testeze, sa vada pana unde poate, ce se intampla in momentul x, chiar daca devin ei la inceput suparati, ia niste apa in gura si chestii. Altfel nimeni nu ar mai invata sa inoate, daca nu le-ar fi putina frica de apa, asa se zbat ei putin, sa vada poate, nu poate, in timp, vei vedea ca va inota fara nici un fel de problema. Eu am incercat cand eram copil, il cunoastea tatal meu pe antrenor, si i-a zis, ba lasa-l oleaca sa se duca la fund, sa vad cum reactioneaza, nu am stiut ca tata era acolo, era undeva sus, m-am dus la fund am luat cateva guri de apa, dar intr-un final am iesit, mi-a dat o pluta, iar apoi a 2-a oara, nu am mai avut probleme, desi plangeam in acele momente. L-am ascultat pe antrenor cu atentie, la tot, m-am stapanit, si gata, dupa a mers totul perfect. La care antrenorul mi-a spus ca, cu putin plans, frica si etc, dupa maxim cateva luni, adios antrenor, el invata pe altii, eu inotam lejer laughing)

| Claudiu1905 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot invata pe oricine sa inoate in 5 minute fara nici un fel de violenta, si nu doar eu, asa se procedeaza in mod normal. Asta cu aruncatul in apa e o gluma veche si evident proasta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudiu1905):

Hmm, usor de zis, dar greu de facut happy. Daca nu a-si stii cum se invata inotul, pe cuvant ca te-as crede, dar asa, ma duc destul de des la inot, si prind sigur 1 din 3 zile cu antrenor, si vad ce se intampla, uneori e totul bine, alteori plansete si figuri, ca deh astia-s copii, le e frica sa intre in apa prima oara, dupa nu-i mai scoti in ruptul capului. Fiecare cu tehnica lui de abordare, ideal este sa se comporte ok, dar nu mereu se si intampla asa ceva, stii prea bine asta.

| Claudiu1905 a răspuns:

Se bazeaza pe indiferenta familiei si se pare ca-i merge. Oricum e pierdere de timp, prin intimidarea nu se obtin rezultate

| Ygcyttyfftyftytyc explică (pentru Claudiu1905):

Nu suntem indiferenții doar că e nu vrea să îmi spună nimic, nici la mama nu a vrut să îi spună.

| Ygcyttyfftyftytyc explică:

Mulțumesc la toți mați ajutat mult. Eu nu l-am cunoscut pe prof dar ora viitoare mă duc cu mama și cu sora mea la înot, partea nașpa este ca nu a să mă lase la bazin, oare cum să mă strecor?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Ygcyttyfftyftytyc):

Nu e vorba daca te lasa la bazin ci mama ta sa discute cu dobitocul acela de profesor. Atata trebuie sa faci iar dupa vei vorbi cu sora ta ce a mai facut ala. Daca a mai fost agresiv sau nu pentru ca ar putea sa-si piarda si serviciul din cauza asta daca si a doua oara face la fel dupa ce vorbeste mama ta cu el.

| Ygcyttyfftyftytyc explică (pentru CatalinVictor1985):

Mersi mult!

| Ygcyttyfftyftytyc explică:

Nu sunt grasa aia e fix soramea!

| IE96 a răspuns:

Incearca sa discuti cu sora ta despre ce s-a intamplat, intreab-o mai pe ocolite priveste-o atent sa vezi cum rapsunde la intrebari.Iar apoi discuta cu familia ta, din pacate din cauza unor "duri" copii pot ramane cu traume. Faceti ceva impreuna ce va place amandurora si incearca in momentul ala sa discuti cu ea.

| GeorgecelMare a răspuns:

Pai cine stie ce iar fi facut proful ei eu prima data cand am fost la inot nu am stiut sa inot asa ca mam aruncat la adancime mare si m-am inecat proful meu m-a salvat iar sfatul meu este sa vorbesti cu el si cu directorul daca este nevoie si decizia ta este buna de a o invata chiar tu

| TeodoraAde a răspuns:

Ar trebui sa mergi cu sora ta si sa o supraveghezi, doar atunci vei stii ce sa întampla, nici eu nu stiu prea bine sa înot dar usor, usor am învatat singura. Daca e ceva grav cu sora ta ar trebui sa îi spui mamei tale.