| DincaTatiana2 a întrebat:

Bună TPU! Sunt căsătorită de 14 ani și soțul meu consuma foarte mult alcool. Am văzut de la început dar am crezut ca se va schimba. Avem împreună un copil de 13 ani. Soțul meu este foarte agresiv atunci când bea, ne amenință și ne este frica sa locuim împreună. Am fost placata de la el de câteva ori, dar de fiecare data ne spune ca se omoară dacă nu ne întoarcem. Va rog din suflet dacă aveți o idee, un sfat sau ce as putea sa îi dau pentru bautură. Va mulțumesc!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un om nu se schimba niciodata, asta este arhicunoscut si daca ai ignorat acest lucru, ai ajuns sa suferi si sa nu ai suporti.
Divorteaza, ca-i unica solutie sa scapi de el.
Mi ai ce sa-i pui in bautura, decat sa-l omori dar atunci si el moare si tu esti in puscarie pe viata si copilul ala ajunge pe drumuri.

| Freya1 a răspuns:

Nu prea e ok sa stai în situația asta.Chiar dacă în mod normal nu are scuza pentru agresivitate, dacă tu chiar vrei sa îl ajuți și sa treci peste tot ce s-a întâmplat. vorbește cu el sa se interneze la dezalcoolizare. Daca refuza, înseamnă că nu vrea sa facă nimic pentru binele vostru și nu mai ai de ce sa ramai.

Tu trebuie sa înțelegi ca să te atașezi sau îndrăgostești de propriul agresor e o problema, bazata probabil pe traumele trăite și trebuie tratata.Nu poți sa stai atâția ani cu el în halul asta.Iar dacă pentru tine e ok, gandeste-te la copilul tau ce e supus unor abuzuri și traume fără vina.
Și sa înțelegi o chestie, ce face el cu sinucisul se numește manipulare și nici de cum nu o sa recurgă la gestul ala, face asa doar ca tu sa nu îți vezi de viata și asta ar trebui sa te bucure, pentru ca dacă el încearcă sa te manipuleze ca să nu pleci înseamnă că totuși ii e frica de tine și dacă vei pleca nu îți va putea face nimic.

Ai viata înainte și dreptul la liniște, nu face prostia sa stai asa si sa te chinui.Am avut o matusa exact ca tine, doar ca ea a stat pana la 50/60 de ani cu ala și a devenit și ea alcoolica, a imbolnavit-o cu hepatita c și au murit amândoi după ce ani de zile o obliga și batea ca să bea, o acuza ca e de moravuri ușoare și o rupea cu bătaia.

| AliGab a răspuns:

Pleci si plecata ramai.

| AdioTPU a răspuns:

Te șantajează emoțional iar tu ii cazi in plasa. Eu în locul tau as divorța decât să trăiesc în teroare.

| 199onur7 a răspuns:

Buna seară Doamnă trebuie sa vorbiți serios cu el ca dacă nu lasa rahatul ala de băutură o să-și piardă familia ă-ți vorbit cu el Doamnă? -_-

| 199onur7 a răspuns:

Nu face deloc bine un părinte Adevărată nu ar face una ca asta nicidoata da trebuie discutată serios trebuie vorbit serios ce face el este groaznic rau de tot nu-i deloc bine nu-i deloc bine

| 199onur7 a răspuns:

Trebuie serios de tot vorbit discutată trebuie altfel își va pierde familia ( nu asta trebuie intr-o familie nu asa trebuie sa fie intr-o familie.

| 199onur7 a răspuns:

Tatăl meu bea mult ba da mult nu asa mult rău de tot face si urat rau de tot la băutură rupea oasele in mama mânca femeia aia bătaie nu mai zic si eram mic de tot eram un copil cand vedeam ce trăiește mama si prin ce trece de atunci am jurat orice ar fi ba orice ar fi in viața asta băutură nu am sa bea si nici la gluma la nimic sticla in mâna in mâna nici nu o iau fug de băutură ori unde vad si in magazin cand intru cand intru fara sa vreau la acolo unde este băutură unde le tine la raft asa imi intorc privirea nici sa nu vad sa aud am ura pe băutură am ura pe alcol bătăile care le mănâncă femeia aia nu am sale uit niciodată băutură nu este buna nu este sănătoasă nu este soluția la absolut nimic la absolut nimic in viata faceți orice da stați departe frate de asa ceva bea frate un suc un iați frate un tedy sa mor eu un tedy iați frate esti cel mai jmecher da nu alcool nu băutură astea nu sunt soluția la absolut nimic in viață mor oamenii din cauza la astea mulți oamenii uite asa se dezbină familile își distrug viețile stați departe de băutură ca este un drog băutură nu este soluția si niciodată nu a fost soluția la ceva niciodată iați frate tedy sa mor eu tedy da nu-ți lua băutură.

| just4ubr2015 a răspuns:

Dai actele de divort si refati viata nu mai trai intr-o relatie toxica in care ii suporti nebuniile vrea sa se sinucida sa o faca va face un bine tuturor.un barbat care a inceput pe calea alcolului nu se va mai face bine niciodata. refati viata si fii fericita alaturi de cineva care sa te merite.

| dolceromania a răspuns:

Cred că tine mai mult la alcool, fa o plângere la poliție cu amenințarea că va omoară, nu cred că e normal ca el sa bea pe rupte și când se simte singur amenință că omoară.Nu ai tu cei da pentru băutură cine știe ce sfaturi primești apoi nu știi ceea ce-i dai ce reacție are cu alcoolul și crapă, apoi mergi la răcoare.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Divortezi

| Alexandru3131 a răspuns:

Îți meriti soarta, da-te-n... Cand l-ai luat, ai vazut ca ii place bautura. Dar nu, ca tie iti plac golanii si șmecherii, c***a ce esti