| ⇒ƒℓy◕ Øη◕ RαiηცỜω☻ a întrebat:

Bună!
De ceva timp am niște scurgeri vaginale galbene-verzui, la început am crezut ca e candidoza asa ca am luat ceva ovule, dar nu mi-a trecut
Nu sunt în țară și nu pot merge la un consult deoarece nu sunt asigurata. Aveți idee ce poate fi? Nu am întreținut relații sexuale cu persoane străine, doar cu soțul meu.
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar putea fi vorba de o infectie bacteriana, adica o vaginita sau s-ar putea sa fie vorba chiar si de o anumita forma de anexita (boala inflamatorie pelvina). insa acest lucru poate fi stabilit doar pe baza rezultatului obtinut in urma analizarii secretiei vaginale efectuate intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i trihomonas... o alta boala cu transmitere sexuala.
Se pare ca sotul tau a mai intetinut relatii sexuale pasangere, daca tu nu ai venit cu boala, ci el.
Tratamentul este obligatoriu pentru ambii partneri si interzis sexul, pana la vindecarea completa.

| SkyPilot a răspuns:

Suna a trichomonas, dar analize tot trebuie sa faci.
http://www.stdsincolor.com/trich.php
Daca am nimerit diagnosticul (vei sti NUMAI DUPA ANALIZE):
Nu e chiar 100% transmis prin sex. Daca unul din voi face sport, se poate sa il fi luat de la vestiar. In anumite conditii se poate lua si de pe capacul de la buda.
Trebuie tratat neaparat si partenerul.

| Necunoscut112 a răspuns:

Ar fi fost bine sa mergi la un ginecolog, să afpi care este natura infecţiei. Dacă este o bts, soţul tău va avea probleme.