| Allin_Allin_2001 a întrebat:

Bună TPU, sunt insarcinata, am 18 ani iar partenerul meu are 17 ani, la nasterea copilului, el poate recunoaste copilul, trecandu-l pe numele lui?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Da eu asa stiu ca poate.Singura problema ar fi sa vrea si sa nu il cresti singura ca nu stiu ce v-ar putea oferi, poate alocatia lui pe luna.

| minrest a răspuns:

Da, AR putea. Dar nu se stie daca o sa il recunoasca, pentru ca nu vad la ce i-ar trebui un copil in clasa a IX-a. Tu nu ai ce sa faci, dar baiatul nu cred ca o sa recunoasca copilul, indiferent ce spune acum.

| Holiday a răspuns:

Nu "il trece pe numele lui", ci va purta numele (de familie) al tatalui. Bineinteles ca se poate. Faptul ca poarta numele tau sau al lui nu confera drepturi sau obligatii suplimentare pentru niciunul dintre parinti.

| Dishka a răspuns:

Bună draga mea! Nu stiu daca este o fericire sau nu pentru tine, dar oricum ar fi te rog sa nu apelezi la avort. Având în vedere că are 17 ani, în decursul sarcinii de 9 luni împlinește si el 18, nu? Devine major deci poate, ideea este sa vrea. Va doresc multa sanatate si nastere usoara!