| OanaMariaG a întrebat:

Buna tpu.sunt intr o mare dilema. poate pare o intrebare stupida dar chiar nu stiu la cine sa apelez.Credeti ca se poate sa iubesc doi barbati in acelasi timp? cu actualul meu prieten sunt de 7 ani impreuna.si nu mai stiu daca e iubire sau obisnuinta.are o fire usor irascibila se supara din orice ce i se pare lui ca nu ii convine.nu imi mai da atentia care mi o doresc fiind mereu ocupat.dar pe langa toate astea a ramas cu mine suportandu mi micile mele mofturi si gelozii.cu celalalt ma simt din copilarile eram buni prieteni dar pe o periaoda de vreo 6 ani nu am mai vorbim.am reluat de curand legatura si ma face sa ma simt speciala imi da atentia de care am nevoie. abia astepta sa iasa cu mine.nu se uita la ceas din 5 in 5 min ca actualul inte un cuvant e atent cu mine.nu va cer sa imi spuneti acum cu care sa raman pentru ca nici eu nu stiu dar e posibil sa tin la fel de.mult la mandoi? multumesc.

Răspuns Câştigător
| Hαppiηеss a răspuns:

Daca renunti la actualul prieten s-ar putea sa faci o greseala.
Este si normal ca dupa 7 ani de relatie sentimentele sa nu mai fie aceleasi ca la inceput, intervine rutina, obisnuinta ( pe care de cele mai multe ori o confunzi cu disparitia sentimentelor) dar daca stai sa te gandesti mai bine realizezi ca nu ai stat atata timp langa un om pe care nu il mai iubesti, dragostea a ramas aceeasi numai ca este ascunsa undeva acolo in sufletul tau.
Cat despre baiatul cu care ai inceput sa vorbesti ulterior este si normal sa se poarte frumos si sa iti acorde multa atentie, incearca sa te cucereasca (poate ca asa era si actualul la inceput) insa cu timpul ii va disparea si lui acest interes, poate ca acum pare cel mai minunat om dar nu se stie cum este cu adevarat.
Gandeste-te bine ce vrei sa faci "nu da pasarea din mana pentru cioara de pe gard"!

4 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna
Nu poti compara vechiul prieten cu iubitul din ziua azi, compari mere cu pere.
Daca vrei, compara-l cu iubitul cu 7 ani in ruma, e normal sa fie mai atent cand incearca sa cucereasca o fata.
Dar peste 7 ani va fi la fel, dispare scanteia, apare rutina, dispare orice surpriza.
Trebuie sa te gandesti bine ce vrei, sa continui sau sa te reorientezi.
Daca vrei sa continui incearca sa schimbi rutina, sa mai faceti si altceva, incearca sa-l surprinzi, incearca iesiri, habar n-am ce te face fericita. Vezi cum merge, vezi daca e interesat, etc.
Eventual ai o discutie serioasa cu el si spune-i ca vrei o schimbare in viata voastra.

| darrenhaayes a răspuns:

Parerea mea este ca daca renunti la cel vechi ti ai batut joc de cei 6 ani din viata ta, cu cel care te face sa te simti iubita este doar de inceput roata se invarte destul de repede, din pacate monotonia distruge multe cupluri?
Poate un copil ar trezi multe alte sentimente in voi dar si in relatia voastra totusi aveti 6 ani impreuna...
Daca nu mai simti nimic atunci cand il atingi poate e cazul sa nu mai complici lucrurile.

Regards

| Ambrienda a răspuns:

Daca iubesti 2 baieti, inseamna ca s-ar putea sa faci pe unul din ei sa sufere, daca te grabesti sa iei o decizie pripita.Chiar daca actualul tau prieten este o fire irascibila, trebuie sa il accepti asa cum este, la fel cum el te accepta pe tine, pentru ca asta inseamna sa iubesti, sa ii afli defectele si sa il iubesti pentru ele.Desi te simti bine in prezenta vechiului tau amic, te-as sfatui sa nu strici o prietenie de aur pentru o relatie ce nu stii daca v-a dura.Relatia ta cu actualul este destul de lunga, nu alege sa ii pui sfarsit...si cand iubesti cu adevarat sentimentele sunt la fel de puternice ca in prima zi.Ai grija la ce vrei sa faci!

| Adina3041 a răspuns:

Pai dupa cum ni l-ai descris pe primul, nu pare a fi o mare dragoste, eu bat spre o obisnuinta! Vorbeste mai mult cu el si vezi ce reactii are, cum vorbeste, "baga" niste cuvinte asa mai dragastoase de iubire si vezi daca iti raspunde, intreaba-l cat de mult te iubeste, ce planuri are pe viitor si care te includ!
In legatura cu al 2-lea, e atat de minunat sa te simti iubiti si fericit... ♥ E tot ce iti doresti pe moment puppy dog eyes