| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU:*

Trec direct la subiect. de cand il stiu tatal meu bea foarte mult:-s,iar cand vine seara face scandal, m-am saturat, sta cu prietenii lui mereu ..Mama e plecata de 5 ani in Italia,si mai intreaba de el dar cateodata o mint,ca este acasa fiindca vreau sa salvez aceasta casnicie,mai bine o mint decat sa se desparta de el, il iubesc foarte mult. A zis mom sa stau de vorbă cu el cand este treaz, ea i-a mai spus de 1000 de ori sa numai bea...Plang mereu ca nu putem avea o familie frumoasa si asa cum imi doresc eu.

As vrea sa-mi dati niste sfaturi cum asi putea sa intru cu el in vorba, mie imi este rusine sa vorbesc despre subiectul"bautura "cu el nu stiu de e am incercat de ma mai multe ori dar nu am reusit nu stiu cum sa abordez problema.

Imi puteti da cateva sfaturi? va rog.

Multumesc multsad

6 răspunsuri:
| Asiryx a răspuns:

Daca tot ocolosesti nu ajungi nicaieri.
Cand e treaz ii zici verde in fata ca te deranjeaza... spune-i ca te afecteaza ca plangi etc. Spune-i tot adevarul. Daca neaga totul si nu se schimba. Protectia copilului e solutia.Stiu ca vrei sa fie o familie fericita dar nu trebuie sa suferi asa!

| mixxjim a răspuns:

Suna la telefonul copilului, 116 111, este gratuit, au program 08.00-24.00 si raspund la telefon psihologi care se confrunta zilnic cu astfel de cazuri si stiu cel mai bine si sa te asculte, si sa te sfatuiasca. uite aici un link cu ei unde dau si exemple cu problemele pentru care suna copiii, multe seamana cu cazul tau http://www.telefonulcopilului.ro/pentru-ce-suna-copii
vorbeste cu ei si ai grija de tine pentru ca la bautura tatal tau poate deveni si violent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuia sa postezi la Familie & Relatii.Comlicata situatie, as vrea sa stiu, esti baiat sau fata si ce virsta ai? Apoi voi incerca ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sufere fiindca sotia lui e plecata de 5 ani.sant deja ca despartiti.ce vrei sa faca? dar ea cand se intoarce sa va refaceti familia? ori crezi ca asta e raspunderea ta? raspunderea e a celui ce a plecat.nu toti care au plecat s-au descurcat bine.si nu toti care sant in tara o duc chiar asa greu.ma tem ca problema e mai grava decat vrei tu sa crezi.

| Diia94 a răspuns:

Crede-ma no sa ajungi la nici un rezultat cu el.Cunosc cazul 100%. Faza e ca nu are rost sa salvezi tu casnicia, daca el bea de cand il stii crezi ca o sa renunte acum? Eh..esti naiva. De ce nu te ia mama ta la ea? Incepeti o noua viata acolo. Si apropo, daca ii spui ca bea, va face iar scandal. Poate stii vorba" Sunt banii mei fac ce vreau". Sincer nu stiu ce sa zic, sfatul pe care ti las da mi-ar fi folositor si mie (oarecum, nu e chiar la fel:d, la mine e mai complicat). Orqm ai grija d tinehappy

| Mowgly_Mc_1997 a răspuns:

Incearca sa il iei incet, sa ii arati ca vrei o schimbare, incearca sa petreci mai mult timp cu el....si nu uita, este tatal tau.