| MihaiGabitu a întrebat:

Salut, TPU, tatal meu este un tata alcoolic (pot spune), deoarece el lucreaza in alta tara si acolo nu bea deloc, chiar deloc(nu pune pic de bautura pe limba) si este cel mai bun om, dar cand vine acasa sta numai beat, nu mai stiu ce sa ii fac, se cearta cu mama, mie imi adreseaza numai cuvinte urate, bea exagerat de mult si bea mereu, mai sunt zile cand nu bea, uneori promite ca nu mai bea, sta 2-3 zile treaz si iar bea. Chiar nu ma mai inteleg cu el. Trec printr-o perioada foarte grea, nu stiu cum sa ii mai spun sa nu mai bea, dar cand este in alta tara la lucru nu bea deloc, trimite toti banii nu face probleme, e cel mai bun om, dar repet cand vine acasa si bea este foarte agresiv si are un limbaj foarte vulgar, nu ma mai pot intelege cu el, chiar nu stiu ce sa ii fac, bea peste masura. Am mai citit alte cazuri, am incercat sa ascult de unele sfaturi dar chiar nu am ce sa ii fac si mama il iubeste foarte mult si nu vrea sa se desparta de el. Eu nu mai suport, nu stiu cum sa le explic ca nu mai pot, mama mea este si ea plecata cu el dar ea sta mai mult acasa, el e mai mereu plecat, vine odata la 4-5 luni si bea mereu. Sta cate 1 luna, 2 acasa si bea intruna, e pai pe cand la lucru nu bea deloc, deci este cel mai bun om, dar cand vine acasa imi este frica sa mai vin acasa(eu stau la camin la liceu, sunt la o echipa de fotbal si stau la matusa si la bunica cand am antrenamente si in timpul limber deoarece am antrenament si meci in fiecare saptamana). Tatal meu este certat si cu matusa deoarece ii reproseaza cand bea ca ea m-a invatat sa stau numai la ea si sa nu ma duc acasa, iar mie imi e frica sa ii spun, dar pana la urma i-am spus ca nu mai suport sa bea, are toane, toane cand e beat odata zice ca sunt copilul lui si ma iubeste, odata incepe sa vorbeasca urat cu mine. Va rog sa ma ajutati, cred ca sunt in pragul sa innebunesc sau sa fac alte lucruri prostesti. Am ajuns sa ma rog sa plece mai repede de acasa la lucru sa pot sta linisit cu mama deoarece uneori are toane si vorbeste urat. Cred ca am ajuns nebun, uneori am niste fixuri gen: sa pun mana pe un lucru ceva doar ca sa ma simt bine si in gand imi spun ca daca fac acel lucru tatal meu nu va mai bea si nu se va mai certa cu mama, dar in acelasi timp daca plecam eu si mama(am mai plecat de multe ori, a zis ca nu mai bea si dupa 2 zile iar a baut...)imi e mila de el ca ma suna cand e beat si incepe sa planga si sa imi povesteasca cat de mult ne iubeste, chiar nu stiu ce sa mai fac, sunt in pragul disperarii, va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Tatal tau e dependent de alcool. Privind si intr-o parte buna a lucrurilor, aduce bani in casa. Orice copil sufera cand exista neintelegeri intre parinti. Mama ta il accepta asa cum e, desi sufera si ea. Tu esti la liceu, esti mai matur si iti dai seama ca nu e deloc bine ce se intampla. Gandeste-te ca sta foarte mult timp plecat, iar cand vine sta si bea -> iti sugerez sa faci un plan cu activitati sa ii distragi gandul de la bautura: iesiti impreuna la cumparaturi, mergeti la un muzeu, la bunici etc.
Eu cred ca bea cand are timp si in strainatate. Nu se poate sa vii in tara si sa stai doar de baut. Certurile pleaca de la ceva, iar mama ta va trebui sa aiba o discutie serioasa cu tatal, fiindca tu esti copil si sincer nu e bine sa asisti la scandaluri.
Cand e treaz da-i o scrisoare (ii scrii tot ce ai pe suflet) si vezi cum reactioneaza. E posibil sa se schimbe ceva in mintea lui si sa ia masuri in privinta bauturii.
Cand ne nastem nu ne putem alege familia. Tu nu iti pierde cumpatul. Vezi de scoala, motiveaza-te sa inveti bine, sa faci o facultate, sa ai un job decent si sa iti faci o familie asa cum vrei tu.
As zice sa se inscrie la alcoolicii anonimi din Romania, dar nu cred ca e o sugestie buna. Mai bine ai merge cu el la medicul de familie ori un specialist sa ii dea tratament. Asa cu vorba ca se lasa de bautura nu merge; e necesar sa faca o schimbare.
Totusi te suna si iti zice ca te iubeste, nu e rau in sinea lui. E dependent si are nevoie de tratament, ca organismul ii cere alcool.
Iesi cu prietenii si nu te inchide in tine, poate se vor rezolva aceste probleme.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Încearcă să îl eviți cât de mult poți când vezi că e băut.
Spune-i mamei tale că nu mai suporți această situație, trebuie să facă ceva.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!