| 1357910 a întrebat:

Bună tuturor. Am 14 ani si as dori niste sfaturi. Învăț bine la școală am note de 7-8 romana, mate dar părinții mei nu sunt niciodată mulțumiți, de fapt nici nu mă iubesc \ țin la mine. Au loc conflicte dar fără bătăi, înjurături. Mama se enervează foarte repede si rău pe mine fără să fac nimic. Chiar dacă plâng, sufăr din cauza lor, ei trec nepăsători pe lângă mine fără să mă întrebe cum mă simt dacă plâng, sufăr. Odată am chiulit de 3 ori la școală din cauza ca nu puteam să stau pe picioare de rău ce sufeream. Mama a aflat, l-a sunat pe tata știind că este violent cu mine i-a spus tot si mi-a zis " Lasă ca vine tatăl tău și te omoare când ajunge acasă ". Tata a venit mi-a făcut morală, dar eu eram statuie de frica. Până la urmă mi-a interzis telefonul. Acum chiar nu mai simt nimic pentru ei, iar rude nu am unde sa ma duc.Mă simt ca si cum as fi luată în plasament si sunt printre străini. Singura, fără prieteni, rănită nici măcar nu am mâncat sau ieșit din cameră de trei zile. Nu mă simt bine deloc si doare să vezi alți părinți grijulii fata de copii sai. Dirigintei nu îi pot spună căci tine cu părinții mei. sad

Răspuns Câştigător
| 0Alexander0 a răspuns:

Incearca sa discuti putin cu ei, intreaba-i de exemplu ce ar vrea de la tine, daca zici ca nu sunt multumiti de tine, pune-ti obiective. Du-te la mama ta si vorbiti putin despre probleme, nu cred ca nu te-ar asculta. Dialogul este important, daca ei nu te baga in seama, baga-i tu.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca si diriginta tine cu parintii tai e clar ca problema este la tine nu la altii.Parintii tai te iubesc.

| Doub a răspuns:

Drama queen

| WaterDrop a răspuns:

Ce va mai place sa dramatizati. Pune mana si invata, nu mai chiuli, intreaba-i cu ce poti sa-i ajuti prin casa si ca nu doresti sa ii mai vezi certandu-se. Ai incercat asta vreodata? Cu siguranta nu.

Iesi din lumea ta si revino cu picioarele pe pamant. Ti-ai cauzat singura majoritatea problemelor.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Problema e la tine.

| RagnarokR a răspuns:

Parintii sunt nebuni si deplasati. Nu ai alta solutie, trebuie sa le soliciti o anumita data cand sa vorbiti serios toti trei, fara urlete sau amenintari sau altceva.

Mai intai le spui tu fara intreruperi ce ai de zis, precizand acest lucru! dupa care vor raspunde si ei.

Nu ai ce face, daca ai asa parinti, altii nu mai ai...

| Lycan a răspuns:

Adevarata intrebare este : Chiar iti pasa?
pe mine ma doare in **** daca ai mei se baga sau nu in seama cu mine.