| Andreeaabbb22 a întrebat:

Bună,povestea mea începe asa, am 16 ani,sunt fata, parintii mei sunt despartiti, tatal meu se comporta foarte urat cu mine, vorbeste urat cu mine, injuraturi si batai uneori, in casa mea e cearta 24/24, nu mai suport,plang zi de zi, ma distrug psihic, simt ca nu mai am putere si la școală m-a facut de ras...Nici macar nu-mi vine sa mai merg, mama mea e in Anglia dar nu pot merge la ea...Ce pot sa fac? Va rog dati-mi un sfat. Va rog.

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu prea cred ca vei ajunge la orfelinat dacă suni la telefonul copilului. Nu e ca si cand l ai da pe mana politiei. Oamenii vor vorbi întâi cu Tine, apoi cu tatăl tău care s ar putea să aibă probleme de sanatate mintală de vreme ce e violent si poate are nevoie si el de ajutor. Ce te sfătuiesc pe tine e sa nu l provoci si sa mergi la scoala! Stand acasa sau chiulind te vor exmatricula ori după te va certa tare sau vei avea mai mult timp sa stati împreună si sa fie violent. Mergi la scoala si fa ti ocupație in timpul liber, cu invatatul sau altceva care sa te tina ocupată sau plecată de acasa pana seara.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti merge la mama ta in Anglia!
Sun-o si roag-o sa vina acasa de urgenta, sa faca acte si sa te ia cu ea.
Nici o mama sanatoasa la minte, nu si-ar lasa copilul sa fie matratat de un barbat nebun.

| Andreeush a răspuns:

Nu mai ai vreo ruda la care poti cere ajutorul?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să faci ceva, nu ești obligată să suporți acest regim. Protecția copilului ar fi cea mai bună soluție.

| CosminCD a răspuns:

Incearca sa vorbesti serios cu tatal tau intr-un moment mai bun si sa-i spui tot. Ai 16 ani, nu mai esti bebelus. Nu renunta si incearca sa nu dai inapoi. Nu te gandi la faptul ca te-ai facut de ras la scoala. A trecut! e istorie. Nu trai din acest trecut. Discuta cu mama ta si nah...trebuie sa gasesti o metoda de rezolvare a problemei. Problemele au intotdeauna cai de rezolvare. Succes!

| Rotazi a răspuns:

1. Mama ta stie situatia?
2. Daca stie si nu te ajuta, apelezi la Protectia copilului. Spui de certuri, batai.

| Andreeaabbb22 explică (pentru Rotazi):

Chestia e că nu aș vrea să ajung la orfelinat...

| Rotazi a răspuns (pentru Andreeaabbb22):

Te cred. Insista la mama ta sa te ajute. Ori te ia la ea, ori te da la bunici, matusi... O solutie trebuie sa fie. Nu abandona scoala!