| maimutzica a întrebat:

am nevoie de un sfat, nu stiu ce sa mai fac! am o relatie foarte frumoasa de 6 luni cu un baiat care ma iubeste si ma face fericita! parintii mei sunt pb.nu inteleg de ce nu-l accepta, ei il cunosc doar din vedere si se saluta cand se intalnesc pe str...doar atat! cum au putut sa-si faca o parere proasta despre el cand ei nu au schimbat 2 vorbe cu el? cum? sad are 21 d ani si nu munceste, iar eu 18! asta e marea lor pb, ca nu munceste! m intreaba ce viitor am eu cu el; eu nu vreau sa cunosc si alti baieti? aseara mi-au zis sa vad cum fac si astazi sa ma despart de el crying nu vreau acest lucru, vreau sa lupt pentru fericirea mea, iubesc si sunt iubita ce mi-as mai putea dori? aaa... da! ca parintii mei sa-l acceptesadastept un sfat, o parere! va pup

10 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Eu zic ca inca nu esti matura, desi ai 18 ani. Parintii tai, vor ca fata lor sa aiba un viitor, sa nu se planga toata ziua de neajunsurile vietii.Nu ne spui nimic despre tine, studiezi, muncesti? Cat despre fat-frumosul tau, ce sa mai zic, are 21 de ani si taie frunza la caini. Dragostea voastra este foarte frumoasa, dar ea trece si prin stomac. Cu ce va hraniti? Cu dragoste sau cu mancare de la parinti? Si eu daca as fi mama ta, m-as opune unei astfel de relatii. Daca vrei ca problemele cu parintii sa inceteze, trebuie sa inceteze si lenea prietenului tau.

| Zenithf a răspuns:

Parintii tai doresc binele tau. Daca voi doi va avantati prea departe, daca se intampla un "accident"? "Accidentul" acesta poate fi cel mai frumos Ceva din viata ta, un dar de la Dumnezeu, dar daca nu-l faci cu cine trebuie?
Ce viitor are baiatul acesta, cum sunt parintii baiatului, la aceste lucruri trebuie sa te gandesti. Altfel, ajungi in pat cu el pe riscul tau.
Este frumoasa dragostea, dar uite unde se poate ajunge:
http://www.avort.ro/
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_avort.htm
Citeste acolo si articolul acela despre anticonceptionale.
Cred ca ar fi bine sa il fi invitat pe baiat odata la voi, sa vorbeasca cu parintii, sa le spuna ce planuri are el de viitor. Asa cum sunt lucrurile acum, pentru ei, el este doar un pierde vara fara viitor si le dau lor toata dreptatea.
Domnul fie cu voi.
P. S. Ai primii poate un sfat mai bun, la fel cum raspunsul parintilor tai ar fi altul, daca ne-ai spune mai multe despre el.

| Zenithf a răspuns:

Uite, cum te-a invitat si el sa te intalnesti cu familia lui, asta inseamna ca este serios in privinta relatiei voastre, ramane sa-i convinga si pe parintii tai, si in privinta relatiei dar si in privinta capacitatii lui de a se "lua la tranta cu viitorul". Si nu-ti fa grija ca el este mai scund ca tine, in cel mai rau caz, cand dansati o sa se simta in al 7-lea cer.winking

| cornculapte a răspuns:

Pai nu prea ai sanse sa-l accepte, decat daca el le demonstreaza cumva ca are din ce sa te intretina pe viitor. Face vreo facultate? Are vreun "daddy Starbucks" care il tine in palme? Din ce traieste? Stii ca parintii se gandesc mereu la viitorul copilului lor si nu vor accepta niciodata ca acesta sa-si petreaca restul vietii traind de pe o zi pe alta si murind de foame pe la colturile strazilor. De asemenea, parintii nu au o parere buna despre cei care traiesc pe spatele altora. Adica, daca prietenul tau traieste din banii taticului si nu este in stare sa se puna pe picioare si sa se intretina singur, nu-l vor accepta niciodata. Pentru ca stiu si ei ca taticul care probabil il intretine, nu va trai vesnic si la un moment dat veti ramane amandoi in plop si plopu-n aer, iar parintii tai, cu siguranta nu sunt de acord ca tu sa te spetesti muncind sa-l intretii pe el si copiii pe care probabil ii veti avea.

| nana a răspuns:

Salut maimutzica. Ce pot eu sa-ti spun este sa asculti sfatul parintilor, pana situatia nu ia o alta intorsatura, un copil sau altceva mai grav. La inceput orice relatie este frumoasa, mai ales ca este iubire. Eu te sfatuiesc sa faci ceea ce doresc parintii tai, chiar daca ai 18 ani, multi inainte! Este o varsta frumoasa si este pacat sa regreti anii. Bucurate de viata. Baieti vor mai fii poate multi pana, esti capabila sa iei hotararea singura ce vei face cu viata ta. Trebuie sa iti faci un viitor frumos si o cariera. Sa devii o femeie puternica si independenta financiar. Acum vreau sa iti dau un exemplufrustrateda varsta ta eu am terminat liceul si m-am angajat intr-un magazin textil, terminasem liceul Iulia Hasdeu, profil filologie istorie. Din ambitie sa devin independenta m-am angajat in comert, fära a-mi continua studiile. Era prin anii 85, pe vremea lui Ceausescu. Aveam controale de la Politia economica la magazin, iubeam si eu un baiat si eram in al noualea cer ca si tine. Unul din militieni mä curta si in clipa controlului am avut vizita prietenului de la vremea respectiva, si stii ce mi-a spus militianul? Vezi ce scrie pe pieptul meu? Avea un jerse grii simplu, fara alta inscriptie pe el. Zic nu, nu vad nimic. Atunci el mi-a spus:-JJ la patrat. Nu am inteles nimic, ca si tine. Mi-a explicat-Barbatii sunt jigodii la patrat. Nu vreau sa jignesc pe nimeni si i-mi cer scuze. De atunci am inteles ce rol au barbatii in viata noastra. Si eu am un tatä pe care il iubesc, am avut mai multi prieteni si acum am 44 de ani si sunt iubita si respectata de un barbat, dar, am stiut atunci ca nu ma merita si am pus capat relatiei de la vremea aceea. Am continuat sa ma bucur de viata si nu a fost un sfarsit de drum ca nu am ramas cu baiatul care credeam eu atunci, ca si tine acum, ca este sortitul vietii mele. Tu ce viitor vezi alaturi de acest baiat care nu iti poate oferii nimic? Iesind in oras cu el trebuie sa ceri bani de acasa sau el face alte smecherii pentru a avea banii necesari. Mai bine asculta de parinti si nu vei regreta mai tarziu. Sa fii iubita si succese mari pe plan financiar si cariera. Pup.
nana

| catty443 a răspuns:

Mhm. uite cum ai putea sa faci. vorbeste cu prietenul tau si cu parintii tai, si fa`i sa accepte sa se intalneasca. tu, prietenul tau si parintii tai, la o cafenea, in parc. sau chiar la tine acasa. o sa discute si sper sa se inteleaga.si,incearca sa-i explici mamei tale, ca totusi e mama ta, e femeie. explica`i ca va iubiti si sa nu se mai gandeasca la bani, pentru ca nu e vremea de bani si de casatorie la 18 ani. si ea a fost adolescenta si probabil stie cum e iubirea.bafta!

| wykyal a răspuns:

Spunele parintilor ca nu s-a pus problema unei casatori anca ci doar a unei relati, ce ar vrea sa iei un mos ca sa ai un viitor? eu zic sa va continuati ralatia ptc an unele situati timpul le rezolva pe toate nu stiu ce parere au parinti lui poate vorbesc cu ai tai si ajung la o antelegere

| BlackPearl a răspuns:

Spune-i ca tu te simti foarte bine cu acel baiat si ca si el te iubeste.Incearca sa il inviti o data la cina(thinking ) si sa vorbeasca si el cu parintii tai ca sa isi dea seama si ei ce caracter are si poate o sa il accepte.In privinta muncii, spune-le ca asta se poate rezolvaoh go on

| Monica_3326 a răspuns:

Buna!
Te inteleg cum te simti.
Eu zic ca ar fi bine sa discuti aceasta problema cu iubitul tau si eu stiu...sa'i spui sa-si ia o slujba.
In momentul cand parintii tai vor afla ca el "munceste", cred ca isi vor schimba parerea.
Sper sa iti fie de ajutor sfatul meu!
Sper sa rezolvi problema!

Fundita?puppy dog eyes

| Mademoiselle_2318 a răspuns:

Tu esti cea care stie cel mai bine ce vrei. Nu vad de ce ar trebui sa te lasi influentata emotional de parerea (proasta, eventual) a parintilor tai.
Daca e prietenul tau asta nu inseamna neaparat ca o sa te casatoresti cu el, sau trebuie sa ai un anumit viitor cu el (material, cel la care se gandesc parintii tai).
O discutie toti 4(tu, el, ei) ar remedia.