| Clarybsm a întrebat:

Bună tuturor,am o întrebare. Cum pot sa fac sa mă concentrez mai bine,nu reușesc, pricep greu și nu știu ce este de făcut în situația asta.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citesti cate un pasaj sau fraza si incerci sa o intelegi logic. Si asa faci cu tot textul, pana il intelegi in totalitate.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Ai neajunsuri? esti frămăntat? Ambele te pot impiedica să te concentrezi

| Dragobeta a răspuns:

Renunta la fumat. Renunta la energizante, cola si alte bauturi de acest gen. Nu mai pune muzica la maxim cand inveti.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Concentrația buna este dacă te gândești intens asupra lecturei pe care trebuie să o înveți. După un anumit moment nu îți mai fuge gândul in altă parte și poți să te concentrezi mai bine.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Incearca sa nu faci mai multe lucruri deodată. Concentreaza te doar pe 1. Si cand inveti inchide tv, net tot. La mine merge treaba asta.

| GabrielaaGbai244 a răspuns:

Există o mulțime de tehnici de relaxare pe care le poți încerca! Poți încerca să asculți muzică relaxantă sau să faci exerciții de respirație adâncă. De asemenea, poți încerca să faci yoga sau să practici meditația, care te pot ajuta să te concentrezi și să îți calmezi mintea. Un alt lucru pe care îl poți face este să te bucuri de activități plăcute, precum cititul unei cărți bune, plimbările în natură sau să petreci timp cu cei dragi. Încearcă să găsești ceea ce funcționează cel mai bine pentru tine și să îți faci timp pentru relaxare în fiecare zi.