| daianamisha a întrebat:

ma simt trista si am nevoie de cateva sfaturi.e vorba despre mama mea...ea mereu ma trateaza urat...sad ma pune mereu pe mine la treburile cele mai grele si ea sta pe facebook..ma barfeste, simt ca ma uraste si nu stiu de ce. nu am mai simtit de mult dragostea de mama si intelegere din parte ei..si nu inteleg din ce motiv..nu i-am creeat niciodata probleme..nu am fost nici copilul model.dar totusi de ce se poarta asa? ma simt aiurea pentru ca am un frate de 21 de ani si pe el il tine pe palme..insa el i-a facut numai probleme,a ramas repetent,le-a furat din casa, el le vorbeste mereu in sictir, si totusi el nu face nimic in casa si e tratat ca cel mai bun om de pe pamant! de ce? credeti ca are ceva impotriva mea?!

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Trebuie mai întâi să vezi într-adevăr care sunt cauzele certurilor, care sunt motivele stării irascibile a parintilor tai. Dacă ţi se datorează şi ţie, atunci ai mai mult de lucrat la acest capitol, la îndeplinirea datoriilor tale familiale… happy

Dar dacă eşti în situaţia de a te simţi cu adevărat nedreptăţită, atunci gândeşte-te că uneori purtăm şi greutăţi şi "sarcini" care nu sunt ale noastre. Este poate starea conflictuală din familie, este poate o situaţie tensionată de serviciul părinţilor, de relaţiile dintre ei, de alte neîmpliniri sau probleme familiale.

O altă cauză majoră ar putea fi lipsa dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi (în special mama ta) aveţi nevoie de dialog, de cunoaştere din partea lor cerinţelor vârstei tale (mereu în schimbare).

| milan9 a răspuns:

Trebuie mai întâi să vezi într-adevăr care sunt cauzele certurilor, care sunt motivele stării irascibile a celorlalţi din jurul tău. Dacă ţi se datorează şi ţie, atunci ai mai mult de lucrat la acest capitol, la îndeplinirea datoriilor tale familiale… happy

Dar dacă eşti în situaţia de a te simţi cu adevărat nedreptăţită, atunci gândeşte-te că uneori purtăm şi greutăţi şi "sarcini" care nu sunt ale noastre. Este poate starea felul de a fi al parintilor, educatia lor, starea conflictuală din familie, este poate o situaţie tensionată de serviciul părinţilor, de relaţiile dintre ei, de alte neîmpliniri sau probleme familiale.

O altă cauză majoră ar putea fi lipsa dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi (în special mama ta) aveţi nevoie de dialog, de cunoaştere din partea lor a specificului vârstei tale (mereu în schimbare).

| danay72 a răspuns:

Nu,dar nu isi da seama ca te simti asa.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole legat de cum sa te intelegi cu parintii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că treci prin aşa momente şi cred că nu ţi-e uşor deoarece e de la mama. Trage atenţia la primele capitole, cred că te pot ajuta.
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011184
cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi cum o gasesc pe fb si stau eu de vorba cu ea.Nu spun nimic de tine, stai linistita.E inacceptabil ca un copil sa faca treburile casei iar mama sa stea pe fb.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

E greu de crezut cum o mamă se poate purta așa cu copii săi. Poate de la bun început mama ta nu a vrut să aibă fiică.De unde știi că te urăște? Dă asta de înțeles din atitudinea ei

| Luci32 a răspuns:

Pai......depinde poate mama ta nu stie cum sa te trateze ca atare stai de vorba putin cu ea doar voi doi si explica-i cum te simti dar tatalui tau ii place asta? sau sa vorbeasca el cu ea Succes, sper sa te ajute