| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor mamicilor singure! inca nu sunt mamica, dar mai am 4 saptamani si nasc iar tatal copilului meu cu care am stat aproape 7 ani a dat bir cu fugitii. mentionez ca acum o saptamana m-a lovit si a vrut sa-mi dea in burtik sa avortez instantaneu sad si m-am hotarat sa nu il implic in viata copilului meu deloc, deci sa nu il trec ca tata in certificatul de nastere pentru ca si-a pierdut acel drept in momentul in care a ridicat mana la mine. sunt foarte confuza si nu stiu ce sa fac pentru ca el era cel care me intretinea material si eu nu am la cine sa apelez ca sa ma ajute, sunt singura... va rog sa-mi dati si mie un sfat ce as putea face, daca se poate. va multumesc!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar nu pot intelege un om care vrea sa-si ucida propriul copil. Daca a facut asta inseamna ca nu l-ai cunoscut prea bine si ai facut o greseala. Nu face alta, trebuie sa-l treci ca tata al copilului si sa plateasca pensia de intretinere, poate fi de pana la 1/4 din venitul net lunar al acestuia. Trebuie sa te gandesti acum, in primul rand, la copilas, el nu trebuie sa traga ponoasele despartirii voastre, macar din punct de vedere material. Numai bine!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! si felicitari pentru ca ai ales sa urmezi singurica un drum lung si anevoios! erai cununata cu el? daca da, cam greu e sa nu il treci in certificatul copilului, momentan nu ai ce sa faci, fiind cu burtica mare nimeni nu angajeaza, pe parcurs poate beneficiezi de ajutorul mamicii tale, nu e nimeni sa te ajute in cresterea copilului? adica sa aiba grija de el, ca tu sa iti castigi existenta.roaga-te ca bunul Dumnezeu sa iti lumineze minte si sa iti arate calea cea dreapta, nastere usoara si sanatate tie si ingerasului tau.happy de v rei sa mai vb, da-mi un mesaj pe privat:*

| stejara2 a răspuns:

Draga mea, trebuie sa il treci in acte... macar atat sa faca, cand a conceput acest copil ce credea?
Ai facut bine ca te-ai despartit de el, aceasta relatie nu avea nici un viitor, se ajungea la batai, scandaluri cum vezi si la tv, de ce sa sufere si copilasul?
Asa ca pana nasti va trebui sa gaseasti un job potrivit situatiei tale de acum, nu stiu in cate luni esti, dar cineva din familia ta, tot te va ajuta macar sub forma de imprumut!
Dupa ce vei naste, un timp va fi iar greu, caci nu vei putea lucra cel putin primele luni,(refacerea ta trupeasca, alaptatul si faptul ca trebuie sa stai cu micutul)
Daca vei putea discuta cu parintii tai ar fi ok, pana la urma ar intelege si te vor ajuta!
Iti doresc sanatate tie si lui bebe, si nu uita! Dumnezeu de acolo de sus iti va trimite un ajutor!
Succes! Astept vesti cat mai bune

| Lisadream a răspuns:

Buna,nu se poate sa fii chiar atat de singura, cauta o ruda la care sa mergi in primul an de viata al copilului; trebuie sa ai macar o ruda chiar daca e mai indepartata; va trebui sa lasi cu cineva copilul ca sa poti sa muncesti.

| Siracuzia a răspuns:

Buna! In primul rand,iti urez multa sanatate tie si copilului tau si toate cele bune! In al doilea rand,nu ai fi in siguranta nici tu,nici copilul tau,daca ati locui impreuna cu el sau daca ati pastra legatura. Odata ce a indraznit sa dea in tine, o va face de acum inainte fara niciun pic de retinere, poate ii va face rau si copilului.Deci,orice ar fi,rupe orice legatura cu el, pentru binele tau si al copilului. Daca spui ca el te intretinea material, ar fi bine ca de acum sa devii o femeie puternica si independenta.Demonstreaza-i ca te descurci si fara ajutorul lui financiar, lupta pentru tine si copilul tau! Multe femei trec prin asta cu bine, se descurca perfect in a-si creste copiii si singure.Depune si tu o cerere pentru alocatie monoparentala,daca nu ai un loc de munca, incearca sa iti faci rost! Eu iti doresc multa sanatate si putere de munca! Capul sus, o sa fie bine cu voia lui Dumnezeu.

| albastrualb77 a răspuns:

Offfffffffffffff, imi pare rau de tine, dar decat sa incepi viata cu o persoana care ridica mana la tine, mai bine te lipsesti.

| kaylla a răspuns:

Draga mea, te felicit pentru alegerea facuta! Eu una daca as fi in locul taul-as pune sa dea semnatura ca renunta la toate drepturile pe care le are asupra copilului. Ii poti spune ca ti-ai scos un certificat medico-legal si ca il bagi la puscarie daca nu renunta la drepturile asupra copilului. Un om care a facut acest lucru nu poate fi numit parinte. Sunt o multime de femei in aceeasi situatie ca si a ta. Sunt centre care ajuta mamele singure sa isi poata creste copiii. Daca nu ai nicio ruda pe care sa poti conta, cauta pe net centre specializate in orasul in care te afli si sigur vei razbi! Fii puternica si gandeste-te ca trebuie sa lupti pentru acea fiinta care se bazeaza pe tine, copilul tau! Mult succes si astept vesti!

| alexaalexandraa a răspuns:

Buna! Este trista povestea ta, cum de altfel sunt foarte multe in cazul tau, dar putine au curajul sa renunte la partener si sa-si creasca copilul singure. Eu nu sunt maritata, nu am copii, dar eu iti spun ceva si stiu ce zic. Mai bine il cresti fara tata, decat sa suferi toata viata, si tu si copilul tau. Viata este prea scurta si prea frumoasa, ca sa stai langa un om care nu te merita. Sa nu spui ca o sa creasca copilul fara tata si ca o sa-ti reproseze asta cand va fi mare, nu va fi asa, sa stii, poate din contra. Renunta acum, mai tarziu poate nu o sa mai poti. Incearca sa-ti gasesti ceva de munca, sa ai un salariu care sa-ti permita sa-ti cresti copilul, nu-ti trebuie bani multi ca sa fii fericita. Degeaba ai bani daca stai lanaga cineva care nu te iubeste. Asta a fost parerea mea si eu asa as face, dar tu faci cum crezi ca este mai bine pentru tine. Dar sa te gandesti bine. Nastere usoara iti doresc. Sanatate si fericire, atat tie cat si copilasului tau!

| NobodyD a răspuns:

Tatal trebuie trecut in certificatu de nastere [daca vrei] dar dupa sfatul meu mergi mai departe singura

| ionutzu94 a răspuns:

Sper sa fie un copil sanatos si frumos cat despre ce ai putea face eu in locu tau m-as duce pe la rude, la parinti pana cand nasti copilul ca altceva nu vad ce ai putea face si e imposibil macar 1 ruda sa nu ai in orasu tau.

| keyser a răspuns:

Nu dispera. Cu tatal copilului ai procedat corect. Va fi greu cu siguranta la inceput dar vei vedea ca lucrurile se vor linisti in timp si iti vei gasi ajutorul de care ai nevoie.

| predescu a răspuns:

Crede-ma ca stiu prin ce treci eu te sfatuiesc sa iti faci o ideea ca trebuie sa te angajezi dupa ce nasti pentru ai oferi tot de trebuie copilului >big grin

| mada71 a răspuns:

Am un raspuns pentru tine in privat, daca vrei sa vb contacteaza-ma