| anonim_4396 a întrebat:

Ce fac daca mi-am pierdut certificatul de nastere?

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Te mai nasti inca o data. tongue

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pierderea certificatelor
· În caz de pierdere, furt sau distrugere a certificatului de stare civila, celui îndreptatit i se
elibereaza un nou certificat pe baza de cerere tip.
Cererea trebuie sa cuprinda: numele, prenumele, domiciliul, ce fel de certificat solicita, si în mod
amanuntit, împrejurarile în care a fost pierdut, furat sau distrus certificatul.
· Buletin de identitate a persoanei care solicita Certificatul;
· Certificatul de nastere se elibereaza numai titularului actului.
· Pentru copii minori certificatul se elibereaza numai parintelui sau reprezentantului legal.
· Certificatul de casatorie se elibereaza unuia din soti si pentru motive întemeiate, ambilor soti.
· Certificatul de deces se elibereaza numai persoanelor îndreptatite si celor care justifica sumele
cheltuite cu înmormântarea.
· Chitanta amenda (1.000.000 - 2.000.000 lei)

assiris
| assiris a răspuns:

Mergi la starea civila sa-ti dea un duplicat. Acolo vei afle si ce iti mai trebuie pentru. asta.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Pai la politie e cel mai bine sa te duci cei de acolo iti vor spune tot ceti trebuie cu exactitate in schimb vei pati si o amenda care nu e mai scumpa de 100 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa fac daca mi-am pierdut certificatul de nastere?