| NickiMary14 a întrebat:

O intrebare, cum imi pot da seama ca am o prietena adevarata care nu ma barfeste la alte fete! Este vreun secret care trebuie sa-l stii sa-ti poti da seama? Ajutor! Fundaa!

7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E adevarat ca prietenii ne pot dezamagi uneori...Tu cred ca vrei sa,, testezi,, fidelitatea cuiva.Incearca sa-i spui ceva,care ar trebui sa ramana intre voi, iar daca vezi ca a,, rasuflat,, povestea ta, atunci sti daca poti sau nu sa ai incredere in prietena respectiva.

| kasty a răspuns:

Sincer toti oameni barfesc... nu stiu daca se poate numi a barfi sau isi dau cu parerea despre ceilalti
atata timp cat iti dai cu parerea despre o alta persoana fara ca aceasta sa fie de fata tot barfa este, asa ca nu te gandi f mult la asta
toti la un moment dat ne spunem parerea
poti eventual sa faci un test... spune-i ca ii impartasesti un mare secret( te-ai sarutat cu o fata) si vezi daca se aude atunci sigur vei stii cine e vinovatul; sau un alt asemenea test

| MayanMistica a răspuns:

Daca barfeste alta persoana cu tine inseamna ca si tu vei pati la fel.

| DolceKiss a răspuns:

Buna.Pai dacă prietena ta s-a dovedit a fi o prietena adevarata care sa te ajute si sa te înțeleagă nu cred ca ar putea sa te barfeasca.

| Laaaaaaaaaw a răspuns:

Buna kiss, si daca te barfeste ce?! oh go on asa sunt unii " prieteni " In viata asta o sa ai foarte multi prieteni cu siguranta big hug, iar jumate dintre ei o sa te barfeasca chiar dupa prima cearta oh go on.
Nu cred ca poti sa faci prea multe... kiss

| Kgh13023 a răspuns:

Cum ti-a mai spus si altcineva: oamenii sunt foarte falsi in zilele noastre. Deci atunci cand ai o prietena care ti se pare ca nu este genul de persoana in care sa ai incredere, nu mai ii spune lucruri 'picante', ca sa zic asa... Adica daca ai o prietena care nu ti se pare ca merita sa i se acorde foarte multa incredere sau de care stii ca ii place mult barfa, vorbeste cu ea doar despre scoala sau doar despre lucruri care daca ar mai fi spuse si altor persoane nu te-ar deranja. Daca vrei sa ii povestesti despre o colega sau un coleg care te-a enervat, gandeste-te prima oara daca ai fi suparata in caz ca persoana de care vorbesti ar afla ce ai zis.
Asta este un mod bun de a evita situatiile stanjenitoare. Din pacate, asa ar cam trebui sa procedezi cu majoritatea persoanelor, fiindca nu iti poti da seama cu exactitate in care poti avea incredere si in care nu.

| Timi_Timea_1997 a răspuns:

Oamenii sunt atat de falsi in zilele noastre, incat rareori gasesti un prieten adevarat...dar fii sigur, ca asa cum la tine iti spune ce a facut x si y....asa spune si altora ce faci tu.Intotdeauna a fost la fel, eu dupa asta ma ghidez, si sa stii ca mi-am gasit prieteni, care nu fac asemenea lucruri. Sper sa te ajute