| perfectgirl7 a întrebat:

Bună, voiam să vă cer şi voiam o părere în legătură cu cine are dreptate, deci eu mă cert cu tatăl meu pentru că, când eram mică bea, mă bătea, mă alunga afară din casă dezbracată când era frig, noaptea, ziua oricând i se punea lui pata şi toată lumea râdea de mine la şcoală. Acum am 23 de ani şi îmi reproşează că eu de ce nu am făcut ce a făcut x sau y cu viața lor şi eu îi spun că din cauza lui că m-a tras în jos atâția ani şi nu m-a ajutat nici financiar şi în nici un fel şi el îmi spune că a fost normal să facă aşa să bea și să mă bată, să mă alunge de acasă că şi x a făcut la fel şi fata lui a făcut aia și aia și spune că e vina mea că eu nu sunt la fel realizată. Fata pe care o dă el exemplu că și tacsu a fost la fel și a ajuns bine, a făcut copil la 16 ani, s-a lăsat de şcoală şi s-a măritat și a făcut liceul la seral și lucrează și de mine nu îi convine că stau pe capul lui acasă, chiar dacă lucrez și eu zice că nu e bine ce fac că aia a făcut mai bine ca mine. Voi ce părere aveți, cine are dreptate? Eu nu vreau să mă mărit acum pentru că nu mă simt pregătită și vreau să mai aștept, eu îi spun că nu m-a ajutat financiar pentru că eu am fost la facultate 2 luni și după m-a obligat să mă las pentru că nu a vrut să mă ajute să continui și îmi pare rău că m-am lăsat și aș vrea să mă înscriu iar când o să am posibilitate financiară.

6 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Prima facultate o poti face gratuit pe banii statului.
In situatia ta, ar fi sa-l abandonezi pe tatal tau si sa pleci undeva in chirie. Asta daca iti permiti. Daca nu iti permiti, fa tot posibilul sa pleci cumva de acolo. Ca va ve-ti trage in jos unul pe altul.

| mihai69 a răspuns:

Nu e vorba despre cine are dreptate, ci despre faptul că ai o relație toxică cu părinții și ar fi bine să iei viața în piept singură.

| Miruna333 a răspuns:

Nici nu are rost sa intrebi cine are dreptate. Stai cu o persoana toxica in casa, nici nu isi merita titlul de parinte, doar in buletin cu numele, ca in rest 0.
Muta-te din acel mediu toxic

| Robert2526 a răspuns:

Cand erai copil inteleg, nu aveai ce sa faci dar acum la 23 de ani ce te opreste sa iti vezi de viata ta?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Foarte rau ca te-ai lasat de facultate.
Cand te vei inscrie din nou, vei avea de platit taxa primul an.
Statul finanteaza doar prima facultate.
E cazul sa te interesezi serios cum va fi cu taxa.
Exista programul guvernamental StudentInvest, cu dobanda 0. Te va ajuta cu unele costuri.
https://www.cec.ro/......-personale

Cat despre tatal tau: are sens sa te mai certi cu el?
E cazul sa o iei la fuga din casa aia.

| ania a răspuns:

Daca vrei sa mai stai acolo nu ii mai reprosa greselile trecutului, platesti cazareavgratis cu faptul ca asclti dun cand in cand acuzatii nedrepte. Indiferent cum a fost trecutul cuivav poate alege o alta viata, cu ajutorul cerut de Dumnezeu.
Daca nu mai esti disous sa il asculti, te muți si te întreții singura.