| Sasorislover a întrebat:

Bună TPU, o sa va spun povestea mea, nu știu pentru ce mai trăiesc, oricum nu vreau să mai trăiesc. Deci mama mea s-a măritat la 20 de ani cu un alcoolic fumator care o agresa și posibil sa o și înșelat din cauza faptului ca părinții ei se certau și se băteau, erau
certați cu vecinii și era bătută de un vecin la discoteca. La 25 de ani l-a născut pe fratele meu care avea un fel de boala la plămâni sau ceva apoi peste cinci ani m-a născut pe mine și după un an s-a mutat la părinții ei, adică bunicii mei și am stat pana la 4 ani cu frate-miu după care a venit un om care a cerut-o în căsătorie și peste ceva timp ne-am mutat la el. Adică am tata vitreg, părinții lui nu au dorit-o de la început pe mama, s-au tot certat și ei se certau și când eram mica aveam un verișor vitreg care ma bătea și frate-miu ma bate și apoi s-a născut sora mea mai mica care a făcut-o cu tatăl vitreg și e o răsfățată. A făcut diferența, suntem certați și cu vecinii, părinții ma bat și ma cert cu mama, la școală copiii se iau de mine. In generala copiii se luau de mine, ma jigneau, ma băteau, râdeau de mine, am fost la politie dar tot nu s-a rezolvat, în clasa a 7a la 12 ani am avut iubit pe chaturile de socializare, avea 35 de ani, am vb maxim o săptămână sau câteva zile dacă nu ma înșel și voiam sa ma mut la el sa dau de permis la 18 ani. Am rămas corigenta din a 5a am avut o profesoara care era și țigancă și era a dracu fiindcă avea ceva cu mine. Odată în a3a m-a pus sa mănânc hârtie fiindcă le-am desenat pe doua fete și ele m-au parat, a aruncat cu un penar în mine. Ai mei fac diferența fiindcă pe sor-mea au mutat-o în clasa a 2a la alta școală fiindcă și de ea se luau copiii și pe mine nu, deși i-am zis, era sa rămân repetent în a 8a când s-au închis școlile fiindcă făceam ore online, eu cu fratemiu ne certam pe calculator și nu ma lasă să îmi iau lecțiile. Oricum eram corigenta cu 3 deci n-aveam ce sa mai fac. Acum are job și vine târziu acasă, e mai bine fiindcă oricum când vine acasa iar ne certam, în perioada cu pandemia când stăteam acasă mi-am făcut Facebook pe o rabla ca să nu zic altfel de telefon spart care abia merge, se bloca și pe Facebook mi-am făcut iubit ca să ma mut la el fiindcă dacă rămâneam repetenta stăteam acasă fiindcă m-am saturat sa se ia copiii de mine și ai mei ma dădeau afara. Oricum nu îl cunoșteam pe tip, avea 16 ani era foarte departe de mine și mi-a zis ca ma place după 1-2zilw și poate voia sa ma ducă la produs. Acum sunt a 9a și tot se iau copiii de mine și la inceput nu prea știam unde e liceu sau gara ca să ajung acasă fiindcă eu fac naveta și sunt timida, trăiesc în mintea mea și cred ca de aia ma urăște toată lumea. Trăiesc în trecut sau ma gândesc la viitor și vorbesc singura, acum tot ce vreau e sa trec clasa, sa ma angajez fiindcă sunt la un profil cofetar-patiser visele mele s-au spulberat, m-a repartizat după medie. Iubit nu știu ce sa zic dacă nu o sa îmi găsesc persoana potrivita o sa fiu singura toată viata și asa majoritatea băieților vor doar corpul fetelor sa isi bata joc de ele sau ceva de genu, nu există iubirea adevărată, eu n-am avut parte de niciun fel de iubire deși asta voiam de la viata și acum cred ca sunt distrusa psihic sau ceva fiindcă în fiecare zi sunt sub presiune, sunt stresata, agitata, speriata și supărată. Am și probleme cu inima, puls neregulat, nici măcar nu vrea sa meargă cu mine la doctor. Simt o mulțime de emoții negative din cauza lor din cauza lor am suferit sau asa cred și oricum eu stăteam cuminte în banca și nu ziceam nimic și ei se luau de mine chiar și profesoarele. Eu cred ca trebuie sa ignori persoanele care nu îți plac asa e cel mai bine și fratemiu a zis asa dar e un ipocrit fiindcă el face invers la ce a zis. Acum tot ce vreau e sa ma angajez undeva peste aproximativ 3 ani și din salariu sa îmi închiriez un apartament și sa ma mut fiindcă nu mai rezist aici în ritmul asta și vreau sa adopt o fetita.
Va rog sa ma ajutați cu un sfat.

Răspuns Câştigător
| Cksihja a răspuns:

Oricum după ce devii majoră și poți lucra te vei muta nu vei mai avea dea face cu toți oamenii care te urăsc, nu vei mai fi nevoită să vorbești cu străini și să faci greșeala mamei tale, vei avea viața ta.
De ce să te stresezi te vei muta într-un loc departe de toate astea tocmai în celălalt capăt alt țării și acolo vei avea șansa de a începe o viță nouă, acolo vei fi exact cum vei vrea tu căci nimeni nu te va cunoaște și nu va ști că ești timidă. Îți vei putea face prieteni noi și vei putea avea o familie normală cu oameni normali unde vei avea grijă ca copii tăi să nu pățească niciodată ce ai pățit tu.
Totul depinde doar de tine fii persoana care dorești să fii, fii aceea fată care va reuși să lase totul în urmă și va începe o viață nouă departe de tot și asta de una singură. Fără străini cu care să te muți sau să te măriți toate astea le vei face când vei fi sigură.

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Tokyo44 a răspuns:

Trebuie sa aștepți sa devii majora apoi vei putea munci încercând sa locuiești departe de familie.
Nu te muta acum la primul venit pentru ca riști sa cazi victima traficului de persoane / rețelelor de prostituție. Castigand o stabilitate financiară nu ești sub presiune sa iei decizii pripite/ greșite.