| Anonim9991 a întrebat:

Bună ziua! Am 23 de ani și am 2 copii, unul de 7 ani din prima relatie și un bebeluș de 5 luni din relația de acum și am anumite stări, cum ar fi:ma enervez imediat din nimicuri, îmi schimb imediat starea, dacă sunt bine dispusa dacă ma uit la prietenul meu mi se pare mie ca nu face ceva bine și imediat ma enervez, ma stresez foarte mult din nimicuri, mi se pare ca prietenul nu îmi acorda atenție când suntem în public...eu înainte nu eram asa, înainte eram vesela mereu, nu dădeam atâta importanta la nimicurile astea și vreau sa mai precizez ceva. Părinții mei s-au despărțit de când aveam eu 6 ani și eu nu îmi aduc aminte sa îmi fi văzut părinții impreuna și nu știu ce inseamna sa ai părinți alături și sa te iubească, ei ma iubesc doar ca nu se exprima și ma gândesc ca mi se trage și din copilărie de am stările astea...
Credeți că am nevoie de psiholog sau ce aș putea face sa nu mai fiu atât de nervasa mereu și supărată? Inainte îmi plăcea sa ies cu prietenii, acum nu îmi mai face placere sa ies cu prietenii și dacă ies pentru prieten nu ma simt bine acolo cu ei și stau mai retrasa...sincer vreau sa fiu ca înainte, sa nu mai fiu atât de morocănoasa mereu.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca ai nevoi de psiholog, odata ce ai constientizat singura ca ai o problema serioasa, prin irascibilitatea si nervozitatea fara motiv pe care o afisezi acasa, si daca nu esti inca speriata ca ramai singura cu 2 copilasi si noul amant te poate parasii, poate ca este vremea sa intelegi urgenta acest lucru si sa-ti ajustezi vocabularul si comportamnetul, daca vrei sa faci o familie cu barbatul asta.

Inca ceva: cand ai doi copilasi mici, mai lasi naibii prietenii ca nu mai esti adolescenta, acum avand atributiuni clare de mama.
Nu are nici o treaba faptul ca parintii tai s-au despartit cand aveai tu 6 ani, fiind suficient ca tu sa-ti doresti din toata inima sa ai o familie unita, dar pentru acest lucru trebuie sa renunti la hachite si sa te comporti ca o femeie iubitoare si o mama buna.
Spui ca cel mic nu prea ia in greutate, atunci focuseaza-te pe bebelus si da-i de mancare, incepe diversificarea ca copilasul tau sa se dezvolte normal atat fizic cat si psihic, prin hrana sanatoasa si atmosfera fericita in casa.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa mergi la psiholog.Nu asculta de toti incuiatii de pe aici.Asa cum ai dedus deja, relatia cu parintii si modul in care te cresc ei au intotdeauna consecinte mai mult sau mai putin neplacute asupra ta, lucruri care daca sunt lasate nerezolvate te vor urmari toata viata, dupa care le vei pasa copiilor tai.Se numeste trauma generationala.

Ar fi util sa citesti si:

https://liviabutac.ro/......cum-apare/

https://liviabutac.ro/......vindecare/

| Holiday a răspuns:

Depresie postnatala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea fi vorba despre depresie postnatala daca ai un bebelus de doar 5 luni.

| careestefazafrate a răspuns:

Du-te la școală, iar eu cred că ai nevoie de o oră de limba română, pentru a învăța