| Flory_6846 a întrebat:

Bună ziua,

Am cunoscut un băiat în luna iunie pana la sfârșitul lunii august, am fost prieteni (ne vedem zi de zi) iar din luna august suntem intr-o relație. L-am întrebat când s-a terminat ultima relație și mi-a comunicat ca acum un an și ceva și motivul fiind înșelat. De curând am mers la familia lui iar nana lui mi-a spus ca a aflat de mine cu câteva zile înainte sa vin la dansa ea crezând ca este intr-o relație cu altcineva, tot mama lui mi-a spus ca pana în martie venea cu o fata acasă, mergea la ea acasă, se cunoșteau părinții, au făcut revelionul împreună insa nu știe ce s-a întâmplat de s-au despărțit (dansa vânzând ca tipa respectiva a postat o poza cu un băiat pe net). Eu de 3 luni de când acum o relație ne-am certat de 3 ori din cauza tipei ăleia care ne da ador la poze, ea mi-a trimis cerere pe Facebook, explicația lui este sunt doar prietenii și tot ca prietena se duce acasă la părinții lui el la ai lui, etc. Au fost colegi la facultate și ca sunt doar prieteni. L-am rugat sa o șteargă de la prieteni sa nu mai vb cu ea insa nu a fost de acord pe motiv ca sunt doar prieteni, răspunsul lui fiind "e prietena mea". Ei 2 au botezat și un copilaș împreună. Nu pot sa am încredere în el, nu pot sa cred ca dormi cu o fata în pat de mai multe ori, te duci acasă la părinți, faci revelionul împreună câțiva ani și esti doar prieten. Mi-a propus dacă vreau sa ieșim toți 4 sa ma conving ca sunt doar prieteni insa eu nu vreau sa o vad. Cum sa procedez, credeți în asa tip de prietenie băiat fata la o vârstă de 30 de ani? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

De ce să nu fie? Dacă el poate dormi cu 5 fete, ea de ce să nu îi impună ceva?
Pentru mine și toți cei pe care îi cunosc, poate e normal să nu dormi acasă la o altă persoană mereu, când ești într-o relație cu altcineva. Pentru alții e normal, de exemplu tu. Fiecare are propria accepțiune a normalității în situațiile astea. Și fiecare alege cu ce e sau nu confortabil.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ii pui conditie: ori femeia aia, ori eu!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Cum sa procedez, credeți în asa tip de prietenie băiat fata la o vârstă de 30 de ani?"
Da.

"nu pot sa cred ca dormi cu o fata în pat de mai multe ori, te duci acasă la părinți, faci revelionul împreună câțiva ani și esti doar prieten."
Ba poti sa crezi linistita, am si eu din astea. Una s-a maritat, cealalta se marita la anul. De cand sunt in relatii serioase nu mai dormim impreuna. (sau nu ne mai phootem, mai exact)

Problema este ca esti geloasa. Daca are de inselat, fii sigura ca n-are nevoie de tipa aia. Se descurca si cu altele. Daca o sterge pe aia de la prieteni, nu sunteti in siguranta, gasesti tu alt motiv sa va certati.
Trebuie sa intelegi ca nu esti singura lui cunostinta, nu esti singura lui sansa. Daca vrea sa-ti fie fidel, va fi, chiar si inconjurat de fete. Daca nu vrea, poate sa ascunda amantele de tine fara probleme.

| Holiday a răspuns:

"L am rugat sa o șteargă de la prieteni sa nu mai vb cu ea insa nu a fost de acord..."

Foarte bine a procedat. De ce ar trebui sa-si dezamageasca prietenii doar pentru ca esti tu paranoica?!

"...credeți în asa tip de prietenie băiat fata la o vârstă de 30 de ani?"

Bineinteles ca da. Mai ales ca, din ce descrii, exact asta este.

"Nu pot sa am încredere în el, nu pot sa cred ca dormi cu o fata în pat de mai multe, te duci acasă la părinții, faci revelionul împreună câțiva ani și esti doar prieten."

Chiar daca si-ar fi tras-o la un moment dat, asta nu inseamna ca nu pot fi doar prieteni.

| J0B0MAT a răspuns:

Stai, deci te-a mințit că a avut o relație acum un an, iar în realitate era și în martie cu o fată. Eu cred că dacă à mințit despre asta, poate minți și despre orice altceva.

| Holiday a răspuns (pentru J0B0MAT):

"...deci te-a mințit că a avut o relație acum un an, iar în realitate era și în martie cu o fată."

Nu bre, aia era prietena lui, nu iubita. Tu nu vizitezi prietenii, sau ei nu te viziteaza pe tine?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Holiday):

Așa ocazional. Nu zile și nopți încontinuu, cu lunile. Și nu același prieten mereu.
Dacă e ceva normal să te viziteze același prieten mereu, să doarmă la tine și tu la el mereu, atunci ok.
Presupun că îl vizitează și acum acea fată și doarme la el, iar el la ea. Dacă sunt doar prieteni.

| Holiday a răspuns (pentru J0B0MAT):

Da, care-i problema, atata timp cat nu ai alte obligatii, de ce nu?! Pot face si sex, tot nu ar fi o problema. Si da, si acum s-ar putea vizita, cum dealtfel 3 din 4 persoane implicate, au fost de acord. Doar asta mica are nesigurantele ei si e paranoica.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Holiday):

Nu-i problemă. Să tot facă așa el. Și cu 10.
Fata a vrut părerea mea. Pe care mi-am spus-o. Ea face ce vrea și crede ce vrea. Eu nu cred că e paranoică. Nu e obligată să o placă pe prietena lui.

| Holiday a răspuns (pentru J0B0MAT):

"Nu e obligată să o placă pe prietena lui."

Nu trebuie sa o placa. Dar nu e normal sa impuna altuia sa nu interactioneze cu ea. Pai ce face daca ramane cu ea, nu poate avea nicio prietena toata viata, ca nu suporta tanti?! Daca nu au trecut decat cateva luni si are pretentia sa renunte la diversi prieteni, iti dai seama ce se va intampla mai tarziu, daca raman impreuna.

| Holiday a răspuns (pentru J0B0MAT):

Bre nene, nu i-a cerut sa il lase sa doarma la ea, sau ea la el. De unde ai dedus asta?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Holiday):

Nu am dedus că are nevoie de permisiune.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Holiday):

De ce să nu fie? Dacă el poate dormi cu 5 fete, ea de ce să nu îi impună ceva?
Pentru mine și toți cei pe care îi cunosc, poate e normal să nu dormi acasă la o altă persoană mereu, când ești într-o relație cu altcineva. Pentru alții e normal, de exemplu tu. Fiecare are propria accepțiune a normalității în situațiile astea. Și fiecare alege cu ce e sau nu confortabil.

| mi25 a răspuns:

Tu faci parte din acele femei pe care le intereseaza trecutul prietenului. Atata timp cat el nu era cu tine cand se culca cu alta femeie, de ce ii reprosezi trecutul? Si de ce vrei sa-i impui cu cine sa fie prieten sau nu? Sau crezi ca ti-ai luat un catelus si ceri sa faca doar ceea ce crezi tu (Sunt destule femei care fac asa ceva). M-am casatorit la 28 de ani, sotia avea 26. Nu ne-am povestit (si nici nu am cerut asa ceva) trecutul amoros, despre prieteni etc. Si acum avem poze cu fostele relaii, nu le-am aruncat.

| AliGab a răspuns:

Fatuca mea, daca omul nu vrea nu va fi cu tine. Bate-l tu mult la cap si o sigur o sa il pierzi pentru ca nu ai pic de incredere in el. Ce relatie aveti daca tu nu crezi in el si in relatia voastea? Mai bine lasa-l sa isi vada de viata decat sa il bati la cap cu geloziile.

| Vântulalb a răspuns:

Cred mai degraba ca tu esti excesiv de geloasa.
Poate exista relatie doar de prietenie intre baieti si fete.
Daca nu ai incredere in el, renunta la relatia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveți 30 de ani și vă purtați ca ăia de 16 ani.