| anonim_4396 a întrebat:

Am doi parinti pensionati pe caz de boala [ mentala ] si inca doi frati : unul de 20 de ani care vinde tot ce prinde din casa[electronic, electrocasnic, telefoane, etc.] si unul de 8 ani care abia trece in clasa a doua. Dintr-o cearta in familie, in care am tipat la mama ca nu vrea sa faca curat in casa, pentru ca e lenesa a reiesit faptul ca atunci cand o sa am nevoie de vreo adeverinta, declaratie, sau ceva pentru vreo bursa [ studiez la facultate la stat], nu o sa mai mearga sa imi faca hartia. La fel si fratele, care, pe langa faptul ca m-a amenintat ca imi taie gatul cand ma prinde singura pe strada, nu vrea sa dea declaratie pentru a ma ajuta sa iau bursa. Intrebarea mea este: cum as putea beneficia de toate aceste hartii fara ca sa mai trebuiasca semnatura lor? Am incercat sa il declar nebun pe fratele meu de 20 de ani, pentru ca el chiar este, dar nu am dovezi deocamdata, avand in vedere ca nu stau acasa decat vara, in restul anului fiind plecata la facultate.
Ajutati-ma, va rog.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cred ca cei de la facultate te pot ajuta cel mai bine. Vorbeste cu cineva de la secretariat, sa vezi ce poti rezolva, banuiesc ca se poate sa dai o declaratie sprijinita de martori, in privinta situatiei tale din familie, in urma acestei declaratii decanatul facultatii sa ia masurile ce trebuiesc luate.
Dumnezeu sa fie cu tine!

| anad a răspuns:

Incearca sa faci rost de copii dupa deciziile de pensionare ale parintilor, iar pentru situatia fratilor tai dai declaratie pe proprie raspundere. O poti face la secretariatul primariei din localitatea unde locuiesti. Sper sa te inteleaga si sa te ajute!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ma, daca sunt dusi cu sorcova, oricum azi o sa zica una si maine alta, incearca sa vorbesti cu un profesor de la Facultate, caruia sa ii explici situatia, poate vei gasi intelegere si ajutor...si by the way, ce dracu' mai cauti acasa in timpul verii, daca situatia e atat de urata?

| carpediem a răspuns:

Gaseste-ti linistea sufleteasca si nu lasa facultatea. Sunt dispretuitori si invidiosi pe tine si subconstientul lor vrea sa nu faci nimic. Vorbeste la scoala cel mai bine.

| riana36blue a răspuns:

Incearca la primaria localitatii tale, compartiment asistenta sociala.Sunt cei mai in masura sa te ajute.

| petruI a răspuns:

In primul rand fa reclamatie si 2 scapal pe fratiorul tau de acolo se pot gasi metode.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai gresit site-ul...
http://www.viatadecacat.net/ aici trebuia sa postezi:))