| Jahseh99 a întrebat:

am o problema. Vreau sa stiu daca o persoana imi este neam sau nu. Deci tatal meu are un frate care a luat o femeie si sora femeiei pe care a luat o are o fata. si as vrea sa stiu daca sunt vreun fel de neam cu acea fata, deoarece sunt indragostit de ea. si vreau sa stiu sigur daca suntem sau nu neamuri..

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude prin alianta, de gradul VII, este un grad de rudenie indepartat, asa ca puteti avea relatii si chiar sa va casatoriti.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunteti rude de sange, doar prin alianta a 11-a roata la caruta, adica nici un grad de rudenie relevant.