| anonim_4396 a întrebat:

As dori si eu niste pareri sincere.
Am iubit de cateva luni, iar fiind ziua mea (el stiind de foarte mult timp care este data), evident, m-am asteptat sa primesc un cadou din partea lui (nu neaparat ca m-am asteptat, dar ma gandeam ca imi va cumpara ceva pentru ca si eu i-am cumparat lui de ziua lui) si vorbind cu el, i-am spus ca am primit un mic cadou din partea companiei la care lucrez cu ocazia aceasta, iar el imi spune "trebuie sa merg si eu astazi sa iti cumpar ceva", deci am ramas socata ca nu a fost curios atat de mult timp sa imi cumpere cadou, efectiv i s-a rupt de ziua mea si sa imi cumpere astazi cand aveam planuri sa mergem in oras? Pai se face asa ceva? Sa nu se pregateasca de ziua iubitei lui deloc, pe motiv ca s-a uitat in ultimele zile pe internet cadouri si nu a gasit nimic.
Pai in ultimele zile cauti cadou?
Si-a mai motivat faptul ca ne-am tot certat in ultimul timp. Pai astea sunt motive sa nu te intereseze ziua iubitei tale? Asta e iubire si respect?
Si m-am certat foarte urat cu el pentru ca evident ca nu se face asa ceva si mi-a aruncat niste vorbe foarte urate, chiar de ziua mea.
I-am spus asa: mai bine imi spuneai ca nu vrei sa te cheltui, ca nu ai bani si nu m-as fi suparat, as fi inteles sau daca imi cumpara gen o cana si atat, dar sa fi vazut ca mi-a cumparat din timp, in sensul ca a stiut ca vine ziua mea si s-a pregatit, dar el mi-a aratat efectiv ca il doare undeva, ca i se rupe.

37 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multi cumpara cadou in ultimul ceas nu te agita ca o faci de pomana

| mdc98 a răspuns (pentru mgtow):

Nu cumperi un cadou in ultimul ceas pentru iubita ta, ca si cand nu ar fi o prioritate pentru tine.

| mgtow a răspuns (pentru mdc98):

Asta e viata. mie imi place sa schimb femeile ca piesele de masini.

Bula
| Bula a răspuns:

Doar unele femei gandesc astfel (care au mare lipsa de afectiune, iar "altceva" nu mai conteaza).
Mare parte dintre barbati uita de ziua de nastere /casnicie etc. pur si simplu fiindca nu-i dau importanta.
Doar dupa multi ani de stat impreuna poate se intipareste data, daca nu o uita din alte motive mai importante.

| mdc98 a răspuns (pentru Bula):

Nu e vorba de uitat, pentru ca si saptamana trecuta am vorbit de ziua mea.

| Bula a răspuns (pentru mdc98):

Poate doar atat te stimeaza, daca tu esti chiar atat de isterica la asemenea "maruntisuri".
Sunt lucruri mult mai importante in viata decat cumpararea fortata de cadouri.
Are si el motivele lui personale.

| mdc98 a răspuns (pentru Bula):

Pai daca eu i-am cumparat lui de ziua lui, cum vine asta?
Macar sa imi fi zis ca nu are bani.

| Osneros a răspuns (pentru mdc98):

Felicitari, ai gasit validarea pe care o cautai.

| Adry05 a răspuns:

Wtf a zis că de câteva zile îți căuta de când voiai să-ți caute? de jumătate de an? fițe de pițipoancă, sincer.

| mdc98 a răspuns (pentru Adry05):

Cum sa cauti in ultimele zile cand stii de mult ca se apropie ziua ei? Ca si cum ar fi ceva ce trebuie lasat pe ultima suta de metrii, ceva neimportant.

| Adry05 a răspuns (pentru mdc98):

Da pe naiba, dai prea multă importanță pe niște nimicuri. Și iubitul meu o dată mi-a luat cadoul când trebuia să vină să mă vadă de ziua mea, și? Mi-a dovedit prin destule că îi pasă de mine, căcatul ăsta nu înseamnă absolut nimic. Repet, fițe de pițipoancă. contează că ți-a luat și eventual ce ți-a luat (ca valoare sentimentală și să se apropie de ce îți doreai) nu când. prost e că ți-a zis dacă știa că faci așa, dar probabil nici el nu se aștepta să faci crizele astea pentru nimic

| antimulte a răspuns:

Il ai de iubit de cateva luni, cam exagerezi cu asteptarile asa de precoce...

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca miza pe faptul ca sunteti certati, ca nu mai cheltuie bani, de ziua ta. Pacat, pare a fii un mojic, care nu te pretuieste.
Cauta-ti altul, unul care sa-ti arate ca te iubeste cu adevarat, care te pretuiesti si-i dispus sa cheltuie si ultimul banut cu tine, acela fiind un om cu care ar merita sa-ti faci un viitor.

| Drimmero a răspuns:

Nu crezi ca ai cam mari pretentii? Un la multi ani era suficient, atatea cadouri si sarbatoriri strica,, zic si eu. Pute a materialism

| Mosotti a răspuns:

In primul rand ca asta conteaza mai putin, doar daca afectiv si comportamental a fost foarte bine cu tine. Iubirea si respectul nu se rezuma la un cadou zic eu, simpla prezenta a ta si a lui e cel mai mare cadou.

Dar daca are caracter prost, si sti asta, atunci este altceva. Oricum un cadou simbolic trebuia sa ia. Poate a uitat, ca daca a uitat nu este problema, depinde cum il cunosti ca si caracter.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Idiot. Gaseste altul care sa te bage totusi in seama mai mult...

| Freya1 a răspuns:

Stai un pic asa ca faci o întreagă dramă.Eu am avut relații de ani de zile si poate s-a intamplat sa nu imi ia nimic pentru ca asa a fost situația.Si eu am avut situatii mai nașpa in care pur si simplu nu mi-am permis sa ii iau ce merita si atunci nu m-am dus sa ii iau la bărbatu meu o punga de pufulet.Am spus că nu am posibilitate dar cum iesim din probleme chiar daca e mai tarziu ii fac un cadou sau o surpriză pe care sa o guste din plin.
Sunt multi bărbați ce te intreaba ce vrei de ziua ta, sau merg cu tine prin magazin si iti iau ce iti place sau ce vrei ca sa iti faca ziua mai frumoasă.Si femei mai sunt ce fac asa atunci cand nu stiu exact daca lucrul pe care îl cumpara ii e pe plac, i se potriveste etc.
Dacă îți ia ok, daca nu poate iti ia alta data.Nu uita ca aveti cateva luni impreuna nu câțiva ani de căsnicie.

| alina2k18 a răspuns:

Hăhăhăhă, țeapa sora mea laughing
''Pai se face asa ceva? Sa nu se pregateasca de ziua iubitei lui deloc, pe motiv ca s-a uitat in ultimele zile pe internet cadouri si nu a gasit nimic.''

laughing ESTI IUBITA, NU NEVASTA laughing azi esti, maine pa laughing
Auzi la ea cica pregatiri laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Si ai venit pe TPU sa te plangi de asta? Daca lui i se rupe de ziua ta sa vezi cum ni se rupe noua de problema asta.

| acerr a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Hahaaaaaaaaaaaaaaaa,omule rad si imi dau lacrimele... pacat ca nu iti pot da o funda

| gemeni6226 a răspuns:

Evident nu te iubeste dar cearta chiar nu ajuta, prin cearta nu ii cistigi sentimente.Eu am patit la fel cu cineva de craciun au fost 3 ani, a venit de craciun cu mina goala diferenta dintre mine si tine este ca eu l-am dat afara fara nici o cearta si i-am zis adio, si nici un pic nu mi-a parut rau dupa el.Nu are rost nici sa te certi si nici sa-ti para rau dupa unul care nu e de tine si nu-ti recunoaste valoarea.

| Digikey a răspuns:

La multi Ani.
Trebuie sa vezi partea buna a lucrurior.
Asa ti-ai dat seama ca te-ai incurcat cu un dobitoc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îl doare-n... de tine, nu te iubeste, nici macar nu-ti vrea bine.
Asta-i adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce întrebare elaborată.

Acel "ceva" nu înseamnă ca l-ai prins pe nepregătite sau că a uitat de ziua ta, acel "ceva" poate însemna că urmează să-ți cumpere ceva în ziua respectivă, ce îți poate fi mai de folos (nu o cană sau breloc personalizat de pe internet din timp). Unde scrie că un cadou se dă iubitei la prima oră a dimineții și nu are timp în restul zilei să o facă? Poate omul vrea să ia și un buchet de flori pe lângă (după ce iese de la muncă), că așa consideră că e mai politicos.

Tu, de ziua lui, ai luat din timp cadoul? Și până la urmă, cadoul cui a părut că e făcut mai mult din "iubire și respect"?

Stai prost cu răbdarea și judeci omul prea repede. O să ai numai de suferit.

| Andrei200202 a răspuns:

In primul rand la mulți ani, după părerea mea nu prea ii pasă de tine, nu ai cum să fii așa de nepăsător față de persoana iubită. Motivele pe care le-a invocat sunt foarte prostești.
Aici observ ca doar tu tii de relație (ai fost atentă si i ai luat cadou de ziua lui, deci iti pasa).
Vad această "întrebare" mai mult pentru a ti spune oful, nemulțumirea dar vad că vrei si o părere. Părerea mea este sa te gândesti mai bine la relația asta, sa te gândesti daca merită sa iti petreci timpul alături de acesta persoană. Din câte ai povestit mi se pare o persoană indiferenta, care nu iti acorda prea multa atentie, nepăsătoare de relația voastră. Acum tu stii mai bine ce ai langa tine, poate nu e mereu asa. Ori ai o discuție serioasă cu el despre asta ori îți cauți pe altcineva si cam asta e.

| Osneros a răspuns (pentru Andrei200202):

"Din câte ai povestit mi se pare o persoană indiferenta, care nu iti acorda prea multa atentie, nepăsătoare de relația voastră." -> tot ce a povestit a fost ca nu i-a luat cu 12 ani inainte cadou de ziua ei laughing
Esti un exemplu foarte bun de "knight in shining armor", ca majoritatea care au debitat aceleasi tampenii pe aici.

| acerr a răspuns:

Asa sunt unii, asta tine de educatie si bunele maniere! eu zic sa nu pui la suflet.Cel putin a zis la multi ani?

| acerr a răspuns:

Pe o scara de 1 la 100... cred ca 70% nu fac cadouri

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

La mulți ani! Nu prea ii pasa de tine un iubit care te iubește cu adevărat s-ar fi gândit la tine dar el doar motivează...

| Stefancalin1997 a răspuns:

Stau si ma uit prin comentarii ce le iese pe gura unora, multi o indemnati sa se desparta de el fiindca pur si simplu nu i-a luat un cadou, doar ei doi sunt in masura de a judeca treaba asta.
Referitor la ce spunea cineva prin comentarii, ii esti iubita, nu sotie sau logodnica, azi esti maine nu esti.

| acerr a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Hahaaa

| mdc98 a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Si daca esti sotie sau logodnica, nu se poate ca azi sa fi si maine sa nu mai fi? e asa greu sa divortezi?
Daca esti iubita si nu sotie, inseamna ca esti un nimic in fata lui? Hai sa fim seriosi totusi.

| mdc98 a răspuns:

Reciteste intrebarea, cap sec.
Ziceam ca si daca imi spunea ca nu imi cumpara nimic pentru ca are probleme cu banii sau ceva, nu ma suparam, dar nu sa imi dea de inteles ca efectiv i s-a rupt de ziua mea, si nu s-a pregatit cu cadou, si se trezeste fix cand e ziua mea sa imi cumpere.

| DanTeSkies a răspuns:

Un cadou este un gest frumos, indiferent de data când a fost cumparat. Sincer acum, gestul contează, nu faptul că ți l-a luat cu 2-3 luni înainte sau faptul că s-a documentat foarte mult pe tema asta. Un cadou e ceva spontan, cumpărat în funcție de ce simți pentru persoana respectivă, dacă el e un băiat bun, mai poți să treci cu vederea lucrurile astea, desigur, spunandu-i si ce nu ți-a convenit.

| anotherwoman a răspuns:

N-am citit inca comentariile si parerile celorlalti, dar sfatul meu este sa te desparti de el. Iti doresti implicare? Atunci caut-o pana o primesti!
Am iubit si eu un baiat, mult, in 6 luni mai mult decat pe altul in 5 ani.
O sa-ti povestesc 2 chestii ce mie mi s-au intamplat, poate intelegi ce ai de facut.
De Craciun am petrecut fiecare la familia lui(el a considerat ca-i prea devreme sa-l facem impreuna, desi ne-am cunoscut parintii si era o relatie avansata), apoi pe 27 ne-am vazut in Bucuresti. Parintii mei cu o luna in urma m-au ajutat cu aproape 1000 de lei pentru niste reparatii in casa si mi-au spus ca este cadou de Craciun. In ziua de Craciun cand vorbeam cu el la telefon m-a intrebat ce am primit si i-am explicat cum a fost ajutorul alor mei. Pe 27 mi-a adus un amarat de buchet de trandafirasi salbatici si in timp ce-i multumeam si eram bucuroasa ca-i prima oara cand imi ofera flori, din gura lui am auzit " Mi-a fost mila de tine ca n-ai primit nimic"( desi recunosc ca el imi daduse inainte de sarbatori bani sa-mi cumpar ce-mi place).
A doua faza a fost de ziua mea, am mers la cinema, la masa apoi acasa. Mama lui l-a sunat, a vorbit cu ea in alta camera si cand s-a intors l-am intrebat ce mai zice, ce mai face. Mi-a zis si si-a vazut de ceea ce facea, apoi l-am intrebat daca mi-a urat "la multi ani". Stii ce mi-a zis? "Pai nu stie ca-i ziua ta"
E fix alegerea ta cum vrei sa traiesti si cum vrei sa fii iubita.
Succes si-mi pare rau ca suferi. Iti promit ca va trece la un moment dat.

| alexandrustefan03 a răspuns:

Hey, chestile gen 'nu am gasit ' sunt doar motive crede ma, ca baiat cand ai o iubita si stii clar ca vine ziua ei ii cumperi cadou din timp, sunt de parere ca ar trebui sa te gandesti foarte bine la relatia ta si sa iei o decizie... LA MULTI ANI happy