| anonim1312777 a întrebat:

Buna ziua! Scriu aici deoarece nu am cui sa ma descarc si sunt pusa intr-o situatie cam delicata.
Pe scurt sunt intr-o relatie de aproape 5 ani de zile, avem un copil de aproape 3 ani, dar ca in orice relatie exista certuri si certuri.
In ultima vreme totul s-a axat pe faptul ca mama lui a fost diagnosticata de cancer la coloana, e irelevant lucrul acesta. Tin sa precizez ca nu prea ii agreez pe parintii lui din varii motive, cum ar fi faptul ca sunt obsesivi si vor ca totul sa se faca cum vor ei si mai ales sa fie centrul universului.
Ideea este alta, mama lui este in alta tara, iar eu sunt obligata sa merg cu copilul sa ii ingrijesc mama, tinand cont de faptul ca nu avem tocmai un copil prea linistit si e ff activ, necesita 110% atentie. Am incercat sa ii spun ca pot merge si mai ales ca nu ma simt bine sa fac asta oricat de mult as vrea sa ajut, mai important e copilul decat a lui mama, asta e parerea mea, poate gresesc.
As dori daca se poate sfaturi cum pot gestiona aceasta situatie, am ajuns intr-o stare in care imi vine sa plang non stop din cauza ca nu imi doresc sa merg in locul respectiv pe o perioada mai lunga. Am mai locuit cu ai lui aproape un an de zile si intrasem in depresie

Răspuns Câştigător
| Celestina003 a răspuns:

Îmi pare rău că nu am văzut intrebarea la timp,suna pe mama ta si spune-i dacă nu ai unde să te descarci mama e raspunsul, nu te poate obliga nimeni să faci ce nu vrei, iubitul tau nu mai are alții frații, surorii? Copii
dânsei trebuiea să aibă grijă de părinții când vor fi bătrânii, sotia numai dacă vrea, chiar nu pot găsii pe altcineva înafara de tine mai ales că ai și copil? Nu mi se pare o idee bună...să găsească pe altcineva! Spune-i iubitului, că dacă părinții lui ar știi cum să se poarte ar fi altceva, dar atât timp când tu nu te simți bine să faci asta o să ajungi si tu in depresie si o sa te îmbolnăvești ai copil de crescut, nu trebuie sa te îmbolnăvești! Uite cât de mult contează să știi cum să te porții... când ajungi în vârstă.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.De ce trebuie sa mergi tu in alta tara cu copilul? El de ce nu poate merge sau angaja pe cineva permanent? Daca era in Romania poate mai avea sens, insa asa sugestia mi se pare cat se poate de deplasata. Daca aveti slujbe amandoi, trebuie gasita o alta solutie.Mama lui este imobilizata la pat? Ar fi mai logic sa revina in tara si eventual sa va ocupati amandoi de ea, in functie de cum va permite timpul.Nu se poate sa te ocupi doar tu, deoarece prima grija a ta (si a lui, insa se pare ca nu), ar trebui sa fie copilul. Bunica mea a avut cancer de colon, si din pacate nu a mai dus-o prea mult dupa aflarea diagnosticului.

| AmandinaDragan a răspuns:

''dar ca in orice relatie exista certuri si certuri'' Pai nu sta in ''relatie''. Casatoreste-te!

| ElMuiLocco a răspuns:

Exista viata si dupa divort.