| Muerto a întrebat:

Bună ziua. Sunt la o vârstă frageda și ce mi se intampla e greu de înțeles. Voiam sa intru pe telefonul mamei cu scopul de a îmi face hotspot iar ce am găsit m-a remarcat complet. Mama vorbeste cu cel mai bun prieten de familie, ba chiar au o relație pe ascuns. Acesta are 3 cartele, iar pe toate acestea au comunicat indelung. Nici măcar nu s-a obosit sa șteargă mesajele. Am o familie frumoasa. Sau cel puțin aveam. Mama nu părea sa fie schimbata absolut deloc, aceeasi persoana pe care o știu de o viata.
Ai mei tocmai ce au terminat casa, la fel și acest individ, pe a sa si a familiei sale.
Întrebarea mea este: De ce aceștia dacă se plăceau nu au plecat amândoi? De ce s-a ajuns în stagiul acesta? Ce as putea face?
Imi iubesc părinții și nu vreau sa pierd pe nici unul din ei.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Scoate dovezi sa-i arati lu taicatu, daca a fost om serios merita sa afle adevarul si in caz de divort pleaca cu el, tu esti cheia adevarului el un om care s-a chinuit sa ridice o casa in special pentru tine. Ea nu a tinut cont de tine nu i.a pasat de copil si de barbatul ei maicata nu te iubeste.

| mihai69 a răspuns:

Mergi pe burtă - n-ai văzut nimic.

| Dalmore a răspuns:

Ți-ai răspuns singură la întrebări. Ai o familie frumoasă. De ce să strice asta? Să te despartă de tatăl tău și să te mute de colo dincolo toată copilăria? Sigur nu a vrut să creeze probleme din care să ai tu de suferit. Așteaptă să crești și o să se schimbe lucrurile. Sunt șanse mari ca tatăl tău să știe și de asta să fie așa relaxată.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Salut!
Am auzit de multe cazuri de acest gen!
Complet de acord cu ce a scris și userul Vio199.
Sper că o să-ți revi din șocul pe care e posibil să-l fi avut și să urmezi și sfaturile celorlalți, deoarece par ok!
Noroc!

| Endoryus a răspuns:

Cand vine vorba de telefoanele astea noi, recunosc ca nu prea ma pricep la ele. Nu imi plac, poate de aia. Dar totusi. Cum te-ai "impiedicat" de mesajele alea ma rog? Ca sa faci hot spot, tragi meniul in jos, apesi pe o casuta si voila. De unde si pana unde ai ajuns in acele mesaje private? Aaa, da. Te-a mancat in fund sa cauti acolo unde nu iti fierbe oala. Sa fie invatatura de minte pentru toata viata. Tu acum o sa stai suparat/a toata viata stiind acea chestie despre mama ta. Nu cred ca e un gand prea placut dar o sa mori cu el. Nu trebuie sa faci absolut nimic. Esti copil si nu e treaba ta sa tragi la raspundere pe mama ta. Singurul care poate e tatal tau.

| Sonia822 a răspuns:

Daca nu vrei, atunci inchide-ti fleanca happy Nu bate niciun apropo macar. Vreodata. Un singur apropo, si strici totul, iti spun eu. Adica strici la tine in familie. SHUT THE FK UP! De ce? Pentru ca se intampla. Fara sa vrei, dupa o lunga perioada de timp cu acelasi om, cumva, organismul vrea ceva nou. Vrea sa iasa din monotonie si sa traiasca ceva nou. Se intampla ca creierul sa nu mai fie conectat cu inima, desi ratiunea spune ca e gresit, inima dicteaza. Si nu ai ce face. Poate si taica-tau a facut la fel, n-ai de unde sti. Poate de mai multe ori. Poate mama s-a simtit cumva, tradata, si a incercat si ea o joaca. Nu stii ce-a fost acolo in trecut. Nu se desparte nimeni. Nu hotarasti tu pentru mama ta, stie ea mai bine ce e bine si ce e rau. Nu-si complica nimeni viata. E prea tarziu. Nu le-o complica tu acum! Lasa-i in pace. Nu te baga. Nu e treaba ta. Cand o sa ai tu familia ta, hotarasti tu pentru tine si nevasta ta.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine nu incerca sa tragi concluzii pripite. Faptul ca mama ta vorbeste cu un prieten foarte bun de al ei nu e nimic grav.Parintii tai tot sunt oameni si au nevoie si ei sa comunice cu persoanele apropiate.Atata timp cat nu au facut ceva care intr-adevar ar putea fi grav, nu ai de ce sa te ingrijorezi.Depinde mult si despre ce au vorbit ei, dar trebuie sa intelegi ca unii oameni care se cunosc de mult timp au un mod al lor special de a vorbi care noua ni se pare ciudat. Daca mama ta avea ceva de ascuns, nu era sa lase telefonul la mana oricui si la sigur era sa aiba parola, iar tu nu mai puneai mana pe el.Nu incerca sa tragi concluzii pripite, fii foarte atent la ceea ce faci. Faptul ca mama ta vorbeste cu o persoana de sex opus nu inseamna neaparat ca il inseala pe tatal tau.

| Arrakis a răspuns:

Vorbe de duh de la endoryus. laughing Ce poti face decat sa te invinovatesti ca ai dat peste aplicatia de SMS deschisa in fundal cat timp faceai hotspot si sa te incriminezi pe viata pentru ca prea putin conteaza sa stii sa te privezi de niste lucruri care ar fi bine sa nu ajunga pe mana oricui (e vina tehnologiei si a telefoanelor noi pentru ca voila faci hotspot si nu are importanta daca nu stii parola/SSID). Sa mai zic ceva de "notificari push" cand ti-e lumea mai draga? N-are nicio importanta ca mama nu stie sa se ascunda de astfel de situatii destul de casual/random? Stam sa dam vina pe pustoaice de gimnaziu? Cat de porc sa fii sa invinovatesti copiii?

Cu siguranta e mai important ca mama trebuie sa aiba intimitatea ei decat faptul ca ai ajuns sa descoperi ACCIDENTAL o realitate crancena. Asa ca sa nu va mire sfaturile cretine de la narcisisti ca endoryus, al caror scop in viata e sa ascunda adevarul in permanenta fata de restul lumii si sa raspandeasca in jur doar aparentele sub pretextul "intimitatii". Dar lasati ca vine acum boul cu un pretext din ala ca nu-i intereseaza pe copii ce fac parintii in dormitor (desi nici nu e vorba despre asta). I se va parea firesc sa sprijine tot alti defecti ca el. Divortul, abuzurile de orice fel, inselatul, chestii naturale de adulti in toate familiile, cum sa nu. Totul se reduce la copilul criminal cibernetic care pune mana pe telefoanele nesecurizate ale parintilor.

| Vio199 a răspuns:

WoW. Auci. F*ck. Incerc sa ma pun in locul tau si sa iti ofer maximul meu de empatie. In primul rand trebuie sa fi maxim de rational si sa te gandesti ca inainte de ati fi mama si tata, si eu sunt oameni cu dorinte, minte si inima.
1. Ori mama si tatal tau nu se mai inteleg si din pacate mama ta a considerat ca asa e cel mai bine, gen nici nu o lasa sufletul sa va lase si sa isi traiasca viata si sa le distruga familia amantului, cauta in alta parte ce nu are acasa, barbatul ala i-a oferit mamei tale atentia si tot ce tatal tau, poate dupa atia ani, a uitat sa o mai faca (Gesturi tandre, saruturi, sa fie dominant, sa o surprinda cu mici cadouri si sa ii faca coplimente, sa ii reaminteasca cat de speciala e ea in ochii lui).
Intr-un fel eu nu condamn oamenii astia ce pleaca cu altii. Probabil mama ta l-a tot avertizat pe tatal tau sa faca cumva sa "reaprinda" relatia dintre ei. Si el a ignorat-o. Poate si tatal tau are amanta si tu inca nu sti, si amandoi au hotarat sa traiasca in aceeasi casa pentru voi copii dar cu alte persoane in inima.
O FEMEIE NU PLEACA DE UNDE II E BINE. Ceva nu a fost ok in relatia cu tatal tau. Nu e normal sa procedeze asa, nu e corect fata de tatal tau, trebuia sa fie cinstita si sa puna punct inainte de a incepe altceva cu un alt om, ce si el are o alta familie. Daca afla tatal tau s-ar putea sa o bata pe mama ta, s-ar putea sa iasa urat. Asa ca eu te sfatuiesc sa imi scrii in privat sa-mi dai mai multe detalii.

| ihnei a răspuns:

Ori jonglezi cu adevarul si te prefaci ca nimic nu s-a intamplat, asta daca vrei sa fie totul cum a fost pana ai aflat
Ori spui totul tatalui tau si se va ajunge la divort si alte lucruri prea complicate pentru varsta ta
Decizia iti apartine.
Eu in locul tau purtam o discutie si incercam sa remediez, poate a fost o greseala sau o aventura

| Muerto explică:

Sfaturi? Vă rog din suflet.