| mihaelagabi a întrebat:

Sunt Mihaela, am 17 ani sunt insarcinata în 8 luni, locuiesc împreună cu prietenul meu.
Am si eu o nedumerire in legatura cu nasterea, va trebuie sa vina mama sa ma externeze? Ce i se va întâmpla prietenului meu? Voi putea lua copilul acasă la el?
Cununia este o solutie?
Vreau doar cateva sfaturi, fara jigniri pentru ca e alegerea mea si eu il voi creste.
Va mulțumesc pentru eventualele raspunsuri

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e nevoie de un contract pentru a trai impreuna cu ala mic, te externeaza spitalul cand crede ca esti pregatita de plecare, gagiul tau poate sa stea cu tine sau nu alegerea voastra. Poti duce copilu la el dar vezi ca nu e asa bine sa stati cu socrii, vor fi discutii aprinse si posibile scandaluri. Trebe sa va mutati in chirie sa stati linistiti cand salariile va permit in viitor

| darrio2007 a răspuns:

„Vreau doar cateva sfaturi, fara jigniri pentru ca e alegerea mea si eu il voi creste".
Doar tu il vei creste? Prietenul iese din schemă?
In cazul asta parintii vostri daca cunosc problema, ar trebui sa se intalneasca si sa ia o hotarare in privinta voastra.

| ania a răspuns:

Bineînțes că cununia e o soluție, cea mai bună.

| Holiday a răspuns:

Prietenul tau, indiferent ca sunteti sau nu casatoriti, e tatal copilului, deci va putea veni el sa faca formalitatile. Nu are nici o treaba casatoria aici.
Da, vei putea lua copilul cu tine acasa la el.
Nasterea unui copil la varsta de 17 ani nu reprezinta o infractiune, sau contraventie, asa nu se va intampla nimic nimanui dpdv legal.

| AliGab a răspuns:

Prietenul tau are nevoie de act de tutela asupra ta, daca este major, ca sa te externeze. Altfel trebuie sa vina mama sau tatal tau.

| Marius22222222222 a răspuns:

Important e sa fie toata lumea fericita

| Alverto a răspuns:

Sigur, vă aduc niște pătrunjel să mâncați?

| Dandinelle a răspuns:

Te poti externa si singura, binenteles indicat e sa vina sa te ia cineva happy.
Pe certificatul de nastere amandoi va puneti numele, nu e nevoie de casatorie. Esti libera sa mergi cu bebe practic acasa.happy Cat esti inca in postpartum nu uita ca vei avea nevoie de putin ajutor.
Sa ai o nastere usoara!