| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am și eu nevoie de niste sfaturi. Am 26 de ani, in urma cu un an și jumătate l-am cunoscut pe iubitul meu. Am vorbit iar de 1 an suntem împreună. Tot de 1 an de zile ne-am mutat la mine acasa. Acum 4 luni eu am rămas însărcinată, a fost bucurie mare in familia mea. Iubitul meu a fost foarte incantat când i-am spus vestea. Am mers la medic împreună de câteva ori dar de vreo 2 luni el nu mai este interesat de copil. De exemplu ii spun că îmi este rău și el îmi spune * ce sa îți fac eu?*. In fine chestia este că acum 2 luni le-am spus părinților lui despre sarcina. Nu au fost prea fericiți ba chiar mi-au spus că este devreme și că ar avea un sfat pentru noi, sa fac avort. Eu nu am fost de acord cu așa ceva și am avut o discuție foarte aprinsă cu iubitul meu și cu ei. Mama lui a început să mă insulte, să mă amenințe că iubitul meu nu o sa mai vina la mine acasă pentru că este copilul ei și îl poate pedepsi. Mi s-a părut absurd și nu am bagat-o in seama având în vedere că el are 28 de ani, ba chiar m-am amuzat de cuvintele ei. 2 săptămâni totul a mers perfect, părinții lui nu mai voiau să audă de noi și nu se mai băgau. Însă într-o dimineață am primit un telefon de la o clinica privata sa îmi spună că am fost programata de către "soacra" mea la un consult cu ecografie. Am refuzat pentru că eu știu că ei nu își doresc copilul însă atunci am fost sunați de către părinții lui sa ne prezentam la el acasă pentru a avea o ședință cu ei. Au insistat iar cu avortul spunând că eu nu sunt potrivită pentru el și că ar fi cazul sa ne despărțim. L-am întrebat pe iubitul meu ce părere are despre toata chestia asta și mi-a spus sa nu ii mai bag in seama. Mama lui i-a interzis să mai vina la mine și a început să îmi sune părinții să le spună că sunt o "lepra" și că o fata normala ar fi venit ea sa stea la ei că tradiția este că fata sa se mute la băiat. Iubitul meu m-am rugat sa le dau o șansă asa că de 1 luna locuiesc acolo. Mi s-a făcut un regulament pe care nu am voie să îl încalc. Câteva reguli sunt: 1nu am voie să îi fac iubitului meu de mâncare ce vreau eu. Trebuie sa gătesc ce vrea ea. Și nu numai pentru el ci și pentru toată familia. 2 daca vreau copilul trebuie să mănânc dietetic (mi-a făcut ea o dieta unde pot manca doar supe din legume) de câteva zile mă simt foarte înfometată și simt că o sa leșin. Am noroc că merg la munca o zi da una nu și mai mănânc pe acolo proteine. 3 tot timpul când vreau sa gătesc trebuie sa o anunț că sa își facă timp sa vina sa stea langa mine și să îmi dea sfaturi ceea ce mă enervează foarte tare pentru că eu nici acasă la mine nu am acceptat să se bage cineva peste mine când gătesc. 4 iubitul meu sa fie ținut în puff adică el sa se trezească la 2 după amiază (el fiind schimbul 2 tot timpul) iar in curte și în casa sa nu facă nimic. Toate treburile au picat pe mine. Până și betoanele... Ieri părinții lui m-au rugat sa îi ajut la betoane. Ceea ce mă doare cel mai tare este faptul că eu am decis sa le ofer o șansă dar mă simt data la o parte și nevrută in acea familie. Am incercat sa vorbesc cu iubitul meu despre asta dar el spune că așa este când locuiești cu părinții și că părinții lui sunt puțin mai stricți din cauza că țin foarte mult la el. Sa nu mai zic și că de când ne-am mutat acolo plătim multe chestii pe care nu le plăteam acasă la mine (de exemplu acasă nu dădeam bani la facturi și nici nu dădeam bani că locuim în casa) aici luna asta avem de dat vreo 2500 de lei pe facturi dintre care 300 de lei chiria mea că stau la el în casa. Eu consider că nu am consumat 2 persoane curent și gaze de atâția bani. Mă gândeam să mă mut înapoi la mine acasă însă iubitului meu ii este foarte bine acasă la el. Țin foarte mult la el și mi-ar fi foarte greu sa mă despart de el, însă nu putem să cădem la un comun acord. Va rog frumos sa mă ajutați cu sfaturi. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te iubeste atât pe tine cat si pe copilul vostru va veni unde ii spui tu, având în vedere că ești însărcinată ai nevoie de mare liniște și sa manânci consistent, mai ales ca stresul pe care îl tragi tu e foarte mare. Parerea mea e sa te gândesti ca acum ai un copil de crescut si ca trebuie sa te gândesti mai mult la voi doi nu sa fi sluga socrilor tai! Rusine sa le fie lor si iubitului tau.

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Marea greseala a fost ca ai mers sa stai la socrii, desi erai deja in conflict cu ei. Credeai ca va fi bine acolo? Sau te-ai gindit doar la iubitul tau, ceea ce a fost frumos, arata ca il iubesti, dar pentru tine a fost o mare greseala? Ai cam dat raiul de acasa pe dictatura soaca-tii.
Ce poti face? Sa pleci urgent acasa. Urgent, extrem de urgent. Fa-o cand soacra iti face ceva ce nu iti convine. Ca sa ai suportul psihologic necesar. Pentru ca trebuie sa fii tare pentru asta. Altfel nu vei reusi nimic. Iti faci bagajele si pleci. Fara discutii, fara sa negociezi. Le spui doar ca pleci, ca nu poti ca gravida sa tragi la betoane (eu consider ca e inuman ce au facut ei, stiu cum e la betoane, lucrez in constructii, e una din cele mai grele munci, s-au gindit ca probabil vei avorta datorita efortului intens, e si asta o posibilitate). Si poti adauga si alte chestii care nu sunt OK, dar cit mai pe scurt posibil, si trebuie sa fii cit se poate de autoritara, de intransigenta, sa nu dai inapoi. Sa nu te pierzi in discutii. Scurt, clar, la obiect, prezinti motivele, si ai plecat. Daca eziti, ai pierdut. Risti sa ramii fara iubit. Daca esti sigura pe ce faci, iubitul tau va intelege ca nu poti sta acolo. Daca iubitul tau chiar iti este iubit, daca chiar te iubeste, te va urma, va veni sa stati din nou impreuna la ai tai. Nu cred ca e o problema asta, si eu am stat ani de zile la socri. Daca te iubeste... Daca nu, daca e baiatul mamii, atunci, cu toate ca vei avea un copil cu el, mai bine sa ramina sub fusta mamei, mai devreme sau mai tirziu lucrurile se vor aduna, si vei ajunge sa suferi cumplit, si tot vei pleca. Si cu amaraciune pentru toate suferintele indurate. Eu sunt impotriva desfacerii casatoriei, dar, nu poate fi numita casatorie atunci cand se baga soacra ca in cazul tau. E ultranecesara o separare totala de socrii. Altfel, casnicia va esua, va deveni caznicie. Pentru ca socrii tai iti vor influenta mereu sotul, si astfel se vor baga mereu intre voi. Pina si Biblia spune ca "omul va lasa pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu sotia sa" In despartiri, socrii au avut mereu un procent important.
Ai grija de tine, apara-ti casnicia!

Bula
| Bula a răspuns:

Ai de ales:
1. Ori te conformezi
2. Ori te muti
Cu- sau fara tatal viitorului tau copil.
Ceea ce priveste cheltuielile: este normal sa platesti partea ta de consum (inca nu sunteti nici macar casatoriti).
Legea casei este stabilita de stapanul casei.
Sfatul meu: decide impreuna cu iubitul tau: ori va casatoriti, ori va despartiti (cel putin va mutati de la parintii lui).
El va trebui oricum sa-si asume rolul de tata, macar sa plateasca indemnizatia paternala pentru copil.

| ania a răspuns:

Muta- te la patinti pana nasti, ca stresul face rau copilului Ideal ar fi sa va mutati in chirie sau macar sa amenageze asa casa incat sa fiti separat cu mancarea.Casatoriti- va macar la starea civila.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare mai mult ceva invetant ce ai scris tu, ca eu refuz sa cred ca un cuplu de oameni la 26-28 ani cu un copil pe drum accepta rahaturi din astea de la parinti.
Tu daca stiai situatia ce treaba ai avut sa te muti la ei in casa dupa ce s-au comportat cum s-au comportat?

Daca poveste e pe bune, il iei repede pe mandu de manuta si va mutati MAINE. Daca nu vrea sa alega, tu si copilul sau mamica. Simplu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta nu e viață. Fă ceva.

| mihai69 a răspuns:

Femeie... Fugi!

| relian a răspuns:

Asa e cand alergi dupa barbat mortal, o sa-ti fie tie fatal laughing Pe pariu ca tu esti in limba dupa individul asta rapanos, chiar daca e iubitu tau este o lepra, chiar daca arata el bine, ppe pariu ca de asta l-ai si luat si de asta accepti sa fii umilita si de el si de familia lui, pentru ca iti place f mult de el cu arata la fata.

Dar in rest este o lepra, unu care nu-i bun la nimic.Parerea mea este sa il lasi cu parintii lui cu tot, nu merita, ala is va bate joc de tine toata viata, daca arata bine ce? Sa fii umilita de el si de familia lui de cretini?
Pfff nu stiu sincer cum de acceptati asa ceva.Am si eu o vara, care la fel s-a dus dupa unu, sa maritata cu ala, dar ce am aflat m-a lasat masca.
Pur si simplu ala o considera o sclava, ii vorbe4ste tot timpul foarte urat, o face de ris, proasta, vaca etc si ea tot pe ala il vrea laughing

Deci eu cred ca voi asta cautati, pentru ca nu vad o persoana normala la cap sa accepte sa fie umilita, sa isi bata joc de ea cineva, asta arata ca nici tu nu esti sanatoasa la cap laughing vorba aia cei care se aseamna se aduna.

XDeci sfatul meu, este sa faci ce vrei, pentru ca orice sfaturi vei primi, tut vei face exact tot ce stii tu, adica sinteti toti acolo dusi de acasa laughing scuze ca o zic, dar cum spun, o persona normala, siar fi vazut de treaba, nu s-ar fi incurcat cu indivizi ca cei din familia lor.

Ba mai mult, eu cred ca si familia ta e tot asa laughing pentru ca teau lasat sa mergi acolo, sigur leai spus si lor ce se intampla, iar daca ei zic ca asa trebuie sa stai, ca trebuie sa stai la ala, arata ca sunteti 2 familii de astea de dusi de acasa laughing
Daca si in ziua de azi, mai sunt unia care asculta ce zic parintii, daca sunt parinti cu idei invechite, cu idei dicatatoriale, auzi asa e traditia sau ce spui tu ca femeia sa stea la barbat laughing de cand? Eu stiu ca traditia e ca femeia sa stea cu barbatu in casa lor singuri, nicide cum sa stati cu familia lui.

Bine acu tu daca ai fost crescuta de familia ta care si aia is cam la fel, nu-i de mirare ca accepti toate mizeriile aluia.
Pai ce barbat e ala care sa isi lase femeia insarcina sa faca betoane laughing arata ce ginditre de fazan are, cit de handicapat este, iar tu prin faptul ca accepti toate rahaturile, arata cit te duce si pe tine mintea.

De cand tiau spus ca vor sa faci avort, ca nu esti buna pentru handicapatul lor de copil, pai tu nu mai trebuie sa discuti cu ei laughing dapai sa te mai muti si la ei in casa.
Cred ca esti mai dusa de acasa ca aia laughing poti sa te superi, dar esti o persoana slaba, indoctrinata, degeaba vii pe aici sa ceri sfaturi, nu te ajuta cu nimic.
Macar de avortai, poate ca era mai bine, cel putin scapai de idiotii aia si de idiotu de iubitu tau.

Sau acum conteaza si cum arati. Daca arati f bine, poti tine copilul, te duci la parintii tai acasa, uiti de aia definitiv.
Asculta ce zic, daca acu se poarta asa, peste ani o sati manince zilele, ala va sta toata viata cu parintii lui.
Exact asa se intampla cu vara asta a mea ce ti-am zis. Mia povestit mama, cand am auzit nu imi venea sa cred.Ala pare om asa normal, arata f bine, dar sa stai sa fii scalav, calcata in picioare de niste idioti, pfff naspa de tot.
Sincer nu vad ce cauti pe aici sa povestesti si sa ceri sfaturi, odata ce tu esti deja mutata la casa parintilor lui.

Deja tiai alels drumu, asa ca mergi pe ala, aia va fi viata ta de acu inainte.

| relian a răspuns:

laughing Dracula are dreptate, trebuie sai gazezi pe toti, pe iubitu tau si pe familia lui, cam aia merita, gazati laughing specimene ca alea nu trebuie lasate sa supravietuiasca, ba sa mai faca si urmasi, deci ii gazezi, apoi mergi si faci avort, nu duce urmasii unor dezaxati mai departe.

| johnnny123 a răspuns:

Deși nu cred că vei urma vreunul dintre sfaturi, ți le voi da totuși:

Sfatul 1: Astăzi pleci din casa acelor oameni. Nu mâine, astăzi.

Sfatul 2: Porți o conversație foarte serioasă cu iubitul tău în care clarificați aceste trei subiecte:

1) Vom avea un copil împreună. Îți vei asuma vreo responsabilitate în creșterea lui sau nu?

2) Vrei să continuăm relația? Dacă da, ce fel de relație vom avea? Putem avea o relație între doi adulți capabili să ia decizii singuri, sau le vei permite părinților toată viața să se bage peste ea?

3) Dacă vrei să continuăm relația și să creștem acest copil împreună, trebuie să stabilim situația locativă, pentru că părinții tăi mă scot din minți și este exclus să locuiesc cu ei.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns:

Pe langa ce ti-au spus ceilalti postatori vreau doar sa-ti atrag atentia ca stresul si nelinistea in care traiesti se rasfrang si asupra fatului si nu este exclus ca dupa nastere sa sufere si copilul. De asemenea, daca nu te hranesti bine, dezvoltarea copilului va fi deficitara si inainte si dupa nastere.

| AliGab a răspuns:

Ce pana mea, aia te exploateaza in halul acesta doar doar ca sa pierzi sarcina. Du-te fata mea acasa, lasa-l in papucii mei de nenorocit, cum poate accepta ca parintii lui sa iti faca asa ceva? Pleaca cat poti de repede daca vrei sa te salvezi pe tine si inima care bate in tine. Mai bine sanatoasa fizic si psihic ca sa iti cresti copilul in armonie, decat terminata din toate punctele de vedere. Astia nu sunt oameni, astia sunt lepre...PLEACA CAT MAI REPEDE, cu iubit sau fara (acum contezi tu si copilul)

| iulia0514 a răspuns:

E simplu îți faci bagajele și pleci daca la 26 de ani asculta de măsa să rămână cu ea! Cum să-ți spună ei ce sa mănânci eu când eram însărcinată în 4 luni eram exact ca o termita mancam aproape tot timpul după 3 luni de grețuri îți dai seama ce flamanda eramlaughing Lasă-l și du-te acasă!

| CleanHeart a răspuns:

E egoist, cel mai bine pentru voi sa să stați singuri, să fie cei mai buni sau cei mai răi socrii din lume un cuplu trebuie să aibă cuibul lor.
Nu baga răutățile in seama și indiferent cat iubești încearcă să îți fie și ție bine plus că acum gândești și pentru copil.

| DonGiani a răspuns:

Troll

| Adinita21 a răspuns:

Cheia fericirii :soacrele cat mai departe.
Daca nu ai coloana vertebrala iti meriti soarta.Ca naiba cauti la ei in casa?

| criinaxdd a răspuns:

Va mulțumesc tuturor pentru ajutor. Unii dintre voi au spus că postarea este făcută la mișto. nu înțeleg de ce credeți că aș face asta. Chiar am avut nevoie de sfaturi și le-am urmat. M-am mutat acasă la mine din ziua aceea. A urmat un ditamai scandalul însă am decis că este mai bine sa.ma mut la. mine. El nu a vrut să vina fiind pus de mama lui să aleagă între mine și ea. Cu părinții lui nu mai vorbesc și nu mai vreau sa aud de ei niciodată. Cu el mai țin legătura uneori la telefon și regreta că a ales o pe mama lui dar asta este. Nu vreau sa ma învârt în acest cerc toată viața. Copilul o sa îl cresc împreună cu familia mea pentru că în ziua când am plecat de la el mi s-a spus sa nu am pretenția de bunici și tata la copil și că acest copil este făcut din flori.