| Tania a întrebat:

Buna!
Sunt intr-o situatie cam neplacuta...azi am fost la un consult ginecologic din cauza unor secretii...si se pare ca nu prea este de bine sad.
Treaba este ca reteta costa destul de mult si nu imi permit sa o cumparsad..imi mai trebuie cam in jur de 50-60 ron.Nu stiu cum sa fac daca sa ii cer prietenului barim cu impurumut,dar imi este rusine pentru ca el nu are nici o vina in legatura cu secretiile care le am.
La parinti nu pot sa cer,mai ales ca locuiesc doar cu tatal si in nici un caz nu poate afla asta,mai ales daca se prinde ca nu mai sunt virgina, chiar daca sunt majora ma dezmosteneste laughing.
Nu stiu cum sa fac sa ii cer iubitului meu, mai ales ca el nu are legatura cu ce mi se intampla mie si suntem de doar 2 luni impreuna? Daca aveti vreo idee cu ce pot sa fac, va rog sa imi spuneti trebuie neaparat sa gasesc o solutie sa fac rost de bani sa ma tratez ca este destul de urata treaba sad

6 răspunsuri:
| eurynomus a răspuns:

Retele de ganul asta daca te duci cu ea la doctorul de familie se pot elibera cu reducere de 60%. asa ca nu ai dc sa ti faci probleme

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E important de ştiut ( întâi ) dacă eşti studentă ( sau nu, am înţeles că ai peste 18 ani ) - deci, dacă eşti studentă ( sau încă eşti la liceu ), atunci ai compensat 100 % la reţete, deci GRATIS - trebuie DOAR să mergi cu reţeta la medicul de familie şi ţi-o rescrie compensat 100 %!

Dacă nu este valabilă chestia în cazul tău; atunci NU ai altă soluţie, decât să "apelezi" la prietenul tău!

Am totuşi o nelămurire, spui că : "el nu are nici o vina in legatura cu secretiile care le am."
Ar fi important de ştiut de ce CREZI tu acest lucru; acum depinde şi de natura secreţiilor... - ar fi important de ştiut şi acest aspect, pentru un răspuns cât mai OBIECTIV!

În altă ordine de idei, CONSIDER că ( oricum ) ar trebui să vorbeşti cu prietenul tău ( indiferent dacă are, sau nu legătură cu acele secreţii ) - deoarece, până nu se "vindecă" problema secreţiilor, NU puteţi face dragoste ( nu e indicat, nici măcar cu prezervaţiv, deoarece s-ar putea infecta şi el; în general aceste infecţii sunt transmisibile pe cale sexuală )!

Deci, în mod EVIDENT, şi el trebuie să fie interesat să te vindeci cât mai URGENT, indiferent dacă are legătură cu acele secreţii ( sau nu )!

Pentru un răspuns mai COMPLET, aştept şi celelalte "detalii", eventual poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( dacă consideri că sunt aspecte prea intime pentru a fi postate public ) - şi promit un răspuns mai EXACT!

Sper să te ajute explicaţiile date; dacă mai ai alte întrebări, nu ezita să mi le pui şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Toate cele bune!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Tania - când să-ţi trimit răspunsul la mesaju' privat îmi dă următoarea "notificare" :
Acest utilizator nu accepta mesaje private!

Vezi că la Mesagerie ai setat să NU primeşti mesaje de la NICI un utilizator!

Pentru a putea să-ţi răspund ( privat ), TREBUIE să REFACI setările Mesageriei!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat scurt ( de confirmare ) şi îţi trimit răspunsul la cel anterior!

| AriannaAri a răspuns:

Ii poti cere unei rude mai apropiate daca chiar nu vrei sa ii cer prietenului tai. Oricum, nu ar fi nicio problema daca i-ai cere lui happy, cu siguranta te-ar ajuta si pana la urma, este ceva normal happy.

| Emma112 a răspuns:

Daca ii ceri iubitului tau bani cu imprumut, nu inseamna ca el ar avea vreo vina, si nu trebuie sa-ti fie rusine, ca pana la urma e iubitul tau, si o sa te inteleagawinking
Daca chiar nu ai de la cine sa imprumuti, nu mai ezita! :*

| SsandraC a răspuns:

Nu ai ceva prietena sau ceva ruda de care sa fi mai apropiata si cu care sa vorbesti chestii din astea mai intime?
i-ai putea cere chiar si tatalui tau nu trebuie sa ii spui neaparat ce problema ai nu?