| Elenaaa54 a întrebat:

Buna ziua TPU, am nevoie de un sfat din partea voastra, am 25 de ani si nu ma înțeleg cu mama sub nicio forma, inca locuiesc cu ea, multi dintre voi o sa ma judecati ca de ce inca locuiesc cu ea si ca alte fete de varsta mea sunt căsătorite, m o relatie de 2 ani dar nu ne-am hotarat sa ne mutam inca impreuna fiindca el este in armata si e foarte complicat pentru noi, dae anul viitor am luat decizia sa ne mutam impreuna, dar cand i-am zis mamaei replica ei a fost " o sa stai sa faci mancare si sa speli chiloți "...am fost hotarata si i-am zis ca anul viitor ma mut si mi-a zis ironic " poti sa te si mariti"..nu inteleg comportamentul ei si ce ar trebui sa fac..nu stau pe banii ei, am două joburi si in paralel vand si unele lucruri, s-a luat si de chestia asta ca de acum imi vand lucrurile, din orice se leaga de mine si nimic din ce ii spun nu crede, spune ca joc teatru..chiar nu stiu ce sa mai fac.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In materie de psihologie exista un principiu, se numeste acceptare, printre altele inseamna sa accepti ceea ce se intampla in jurul tau si sa nu te stresezi pentru lucrurile asupra carora si daca ai interveni, nu le poti schimba in vreun fel!
asa este felul mamei tale trebuie sa te gandesti, are o latura 'inculta' raportata la situatia data, cand restul mamelor ar fi fericite sa aiba fete ca tine, linistite, cu job-ul lor etc
probabil are o neliniste pentru atunci cand vei pleca, o vei lasa singura, si foloseste un mecanism de aparare dar nu are atentie la limbaj, nestiind ca vorbele dor si indeparteaza oamenii!
deci cumva este justificat sa te "urasca" pentru ca vrei sa pleci de langa ea, dar nu ar trebui sa fie ironica ci docila, un om il castigi cu vorbe frumoase nu cu comportament urat!

| Violleta2022 a răspuns:

Casa mamei, regulile mamei!
Daca esti incapabila sa le respecti, atunci ia-ti valiza si pleaca cu chirie, fara sa te mai plangi de maica-ta, odata ce stai in casa ei, pe carca ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine te-ai muta singura. Eu in locul tau o făceam de mult.

| sweetys a răspuns:

Te poti muta in chirie, daca iti permiti, fiindca ai zis ca ai doua locuri de munca. Asa iti poti aranja si tu viata si sa iti prioritizezi interesele fara a depunde de nimeni

| LaviniuA a răspuns:

Doamna mama a ta o fi avand frustrari din tinerete, cand o tinea altul, si statea casnica sa-i spele chilotii +/- s-o maltrateze happy
Imi pare rau si sper sa nu ajungi ca ea cand o sa fii de varsta ei.
Lucrezi, esti tanara, vachinata, ai bani, iti cauti chirie, vezi garsoniere, iti faci o valiza si ai plecat.
Mai vii la Paste sa ciocnesti un ou si gata happy

| MrAM a răspuns:

Https://youtu.be/n_shCMYFz9U?si=KDpnuHZgfs1B7aCV
Sper sa ințelegi ca sunt anumite aspecte negative intre relația copil/parinți.
Nu sunt intenționate, pur si simplu le vine greu sa se detaşeze de ceea ce numesc ei investitie. Te-au crescut si se simt abandonați acum. Au investit in tine cu speranta ca vei avea grija de ei, mentalitate invechita.
Trebuie sa iti urmezi obiectivele tale, relație, familie etc. Asta presupune sa te muți cu partenerul tau.

| vasileparnaie a răspuns:

Faceti sparing sa vedeti care e femeia casei