| acceradio a întrebat:

Bună ziua tuturor.
Nu știu dacă postez în categoria care trebuie, nu știu exact de la ce este problema. Știu că sunt încă tânar, am vârsta de 18 ani, aproape 19 și sunt în clasa a 12-a.

Pot să spun că de la începutul liceului sunt îndrăgostit de o fată de la mine din clasă și știu sigur că nu pot fi cu ea, am avut o tendință de a încerca, dar ea este oricum din alt oraș, nu prea avem cum să ne întâlnim, are alte grupuri fiind în celălalt oraș, prieteni pot să spun 'mai mari'. Pare o fată super ok, cuminte să spun așa, vorbim mai mereu, ne înțelegem bine dar nu pot să scap cu gândul că sunt îndrăgostit de ea, am avut alte relații între timp, dar degeaba. Îmi place prea mult, încerc să am alte activități dar efectiv nu pot. Așa e tinerețea cum ați spune mulți - dar efectiv nu știu cum aș putea să scap.

Nu știu care e cauza de mă simt prost în fiecare zi, totul merge ok, dacă aș sta să mă gândesc ce e prost în viața mea să știu de la ce vine, nu-mi dau seama. Nu știu dacă e din cauza acestei fete sincer, e aiurea că mă gândesc destul de mult la ea. Nu știu ce e depresia sincer, dar sper să nu am. Nu înțeleg ce mă face să mă simt atât de trist, prieteni am cu care mă înțeleg, nu-mi lipsește nimic, dar parcă nu am chef de viață (nu mă gândesc la suicid sau alte prostii, sunt excluse). Aș vrea să mă apuc de sală, să-mi caut activități, dar probabil, ca de fiecare dată, va fi o bucurie de moment. Nu știu ce tot am, câteva sfaturi?

Mulțumesc pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| Mussette a răspuns:

Inteleg ce zici, unii sunt mai superficiali si zboara din floare in floare. Daca tuu vrei cu ea, atunci mai insista, fa-o sa te placa, sa iti simta lipsa, sa te caute putin.winking Uneori in viata, cea/cel pe care considerem ca e pentru noi, n e, si chiar daca unele relatii sunt de tranzitie, vor fi si unele care isi lasa amprenta, cum e fata asta, cum sigur vor mai fi si altele. happy Si eu am crezut candva ca va fi pentru totdeauna, cand de fapt eu am fost pentru totdeauna, desi nu s-a gandit la asta. Viata e ciudata si nu sti care poate va mai aparea. Umpleti timpul si mintea, si vei mai uita uneori, alteoi poate va fi bine cu ea.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind clasa a XII-a ai o gramada de invatat si nu vad o perioada mai aglomerata din viata ta decat asta, asa ca, focuseaza-te pe tras cat poti d emult pentru scoala si timpul va zbura repede, vei uita si de amica indepartata si nici nu vei avea timp sa te plictisesti.

| acceradio explică (pentru Violleta2022):

Sunt conștient de asta, școala nu o las deloc la o parte, dar mai sunt și zile în care nici nu mai ai ce învăța, dacă repet aceeași chestie de nu știu câte ori, o uit. Să vedem ce se va mai întâmpla, încerc să văd altfel viața de zi cu zi. Mulțumesc mult pentru răspunsuri! O zi bună tuturor.

| Mussette a răspuns:

Suicidul nu e optiune. Si eu am ajuns sa vad ca nu am prieteni care sa vorbesc, ca dragostea o las pe mai tarziu, ca totu e ok si totusi n-am acel chef nebun de alta data de viata. Te poti axa pe scoala, pe invata, esti clasa a 12a, bacl va fi la vara, dar timpul trece foarte repede si vei vedea ca e de invatat. Apuca-te de sala, ca iti vei consuma din energie si tdin timp. Mai incearca totusi cu ea, daca nu, aruncati privirea catre alte fete, poate una va avea ceva atractiv.winking

| acceradio explică (pentru Mussette):

Îmi place viața, am spus că nici măcar nu mă gândesc la suicid, Doamne ferește! Cu școala merge bine, nu îmi e frică de ceva, fac pregătiri etc. Dar sunt stresat, sunt oarecum trist fără motiv. Am să mai încerc, am mai avut relații, am mai încercat alte fete, degeaba. De asta nu vreau altele, o să fac ca relațiile trecute, mă voi gândi tot la această fată.

Mulțumesc foarte mult de interes!

| Mussette a răspuns (pentru acceradio):

Inteleg ce zici, unii sunt mai superficiali si zboara din floare in floare. Daca tuu vrei cu ea, atunci mai insista, fa-o sa te placa, sa iti simta lipsa, sa te caute putin.winking Uneori in viata, cea/cel pe care considerem ca e pentru noi, n e, si chiar daca unele relatii sunt de tranzitie, vor fi si unele care isi lasa amprenta, cum e fata asta, cum sigur vor mai fi si altele. happy Si eu am crezut candva ca va fi pentru totdeauna, cand de fapt eu am fost pentru totdeauna, desi nu s-a gandit la asta. Viata e ciudata si nu sti care poate va mai aparea. Umpleti timpul si mintea, si vei mai uita uneori, alteoi poate va fi bine cu ea.

| Mussette a răspuns:

Multumesc pentru fundita!batting eyelashes

| Friday13 a răspuns:

Te-ai putea simti putin neajutorat, "vinovat" in situatia asta, ca nu poti fi cu ea, e un sentiment cam aiurea, incearca sa te apuci de sala, cum ai zis si gaseste motivatii, sau daca nu, fa un pas inainte cu eawinking

| acceradio explică (pentru Friday13):

Bună, îți mulțumesc pentru interes! Ideea e că am încercat tot felul de activități, mă ocup în continuare de ceea ce vreau să ajung în viață, am ce face, numai că durează prea puțin acea bucurie de a face activitatea.

Nu vreau să par acel tip de băiat care nu trece peste sau să căruia să-i spui "maturizează-te și treci peste", caut să plec de acest sentiment, ies cu băieții, fac tot ce-mi stă în putință, degeaba. Probabil să nu fie asta problema, dar alta nu găsesc.

Merci încă o dată pentru răspuns!