| anonim_4396 a întrebat:

Cand doua persoane (femeie si barbat) se muta impreuna lucrurile se pot schimba in mai bine sau din contra?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Situatia relatiei se va accentua. Daca lucrurile merg bine intre ei, exista iubire, incredere, respect, atunci vor merge si mai bine. Daca lucrurile merg prost, exista gelozie, orgoliu, lipsa de iubire, acestea se vor accentua si ele si lucrurile vor merge si mai prost

34 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Depinde. Pentru unii se schimbă în bine, dar când nu se cunosc suficient de bine și iau decizia prea repede lucrurile se pot schimba în rău.
Eu de câteva luni de când m-am mutat cu prietenul meu ne înțelegem super bine. E logic sa ne certam mai des pentru ca petrecem prea mult timp împreună dar ne-am apropiat super mult.
Am auzit cazuri în care fiecare îl vede pe celălalt cum e în viața de zi cu zi și nu îi convine. Gen una s-a mutat că nu îi convenea ca iubitul dădea apa pe jos când făcea dus și nu strângea și cacaturi de genul.

| RAY a răspuns:

Naty asta difera de la caz la caz, este imposibil stiintific sa afirm ca DA sau NU, daca luam 100 de subiecti de pe strada straini,necunoscuti,le bagam in loborator vom vedea ca uni dintre ei vor forma tot felul de legaturi emotionale sau nu,apoi dupa o luna le lasam afara oare cati vor mai comunica intre ei? oare cati vor forma un cuplu? eu din cate am observat in ceea ce priveste relatiile virtuale majoritatea se destrama cand se muta impreuna dar si cupluri care sau inteles ok, cei care formeaza relatii virtuala,nu toti uni, nu prea sunt sociali in real life, sufera de un anumit tipar complexe, frustrari, am mai discutat despre asta, personal nu cred ca o relatie virtuala are viitor in procente mari, dar totul e posibil

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Bine aici ma refer la persoane care se vad cat de cat si care sunt impreuna de ceva vreme nu de doua saptamani asa la vreo 2 3 ani

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, cand un cuplu se muta impreuna, o fac pentru a incerca sa convietuiasca impreuna si ar trebui sa fie minunat, atata vreme cat se iubesc si vor sa traiasca impreuna.

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si eu cred ca daca exista comunicare, compromis, responsabilitate si drepturi egale totul poate sa fie perfect.

| anonimg a răspuns:

Se amplifica bucuriile, dar si necazurile totodata.
Daca relatia este dupa voia lui Dumnezeu si facuta in temere de El, atunci ea va face fata furtunilor care vor aparea; daca nu, nu va rezista.

| Freya1 a răspuns (pentru anonimg):

Adica daca nu esti casatorit si stai in concubinaj nu functioneaza? Asta vrei sa spui?

| anonimg a răspuns (pentru Freya1):

Da.

| Freya1 a răspuns (pentru anonimg):

Fratele meu si cumnata mea au stat 10 ani in concubinaji si acum 4 ani s-au casatorit si inca sunt impreuna se inteleg super

| anonimg a răspuns (pentru Freya1):

Eu nu te sfătuiesc să încerci să traversezi marea înotând.
E mai sigur cu barca.

Cineva mai sus spunea de cuvântul"Trebuie". Asa trebuie: cu barca. Poti sa o traversezi si altfel; dar la ce folos riscul? Pentru că există riscul să rămâi fără sprijin atunci când relația nu va merge după cum a fost plănuită.
Cei 10 ani de concubinaj îmi spun că nu au fost tocmai asa cum si i-au dorit; în afara de faptul că au fost plecati în străinătate (sau măcar unul din ei).

| Freya1 a răspuns (pentru anonimg):

Nu au fost nici unul din ei plecati nici unde si crede-ma stiu mai bine cum o duce fratele meu si a fost super si inca sunt fericiti.Si eu am stat in concubinaj 8 ani si eu nu vad diferenta dintre casatorie si concubinaj in afara de o hartie

| minrest a răspuns:

De regula, se schimba in rau. Asa ca nu trebuie sa te intelegi dinainte foarte bine.

| sofisis a răspuns:

Depinde. Eu cu al meu am iesit la o singura intalnire inainte sa locuim impreuna laughing) Deci, sunt cazuri si cazuri

| Freya1 a răspuns (pentru sofisis):

Si merge bine?big grin

| sofisis a răspuns (pentru Freya1):

Foarte bine. Acum imi e sot happy

| Nemessys a răspuns:

Pot sa fie si bune si rele, depinde de ei si daca s-au gandit amnandoi saptamani intregi la treaba asta, daca sa faca pasul acesta sau nu.
Pot fi rele doar daca se grabesc cu treaba asta. Si. daca nu au discutat inainte. Iti dai seama ca este posibil sa aiba activitati diferite gen... unu vrea sa puna manele iar celalat nu le suporta si bineinteles ca se cearta sau despre curatenie sau orice altceva, pot fi certuri.
Bune. pot fi. Ce este mai minutat decat sa stai toata ziua cu persoana iubita si mai ales sa adormi si in bratele ei? happy

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

E drept si asta happy

| Clorox a răspuns:

Totul tine de acele persoane, poate sa devina ceva frumos sau chiar... Stii tu ce, iadul pe pamant pentru ei laughing

| WaterDrop a răspuns:

In rau cu siguranta.Imagineaza`ti toate acele obiecte din casa, care vor trai cu frica in san de a nu fi rupte, sparte sau aruncate in timpul partidelor aprinse de dragoste cu amanta, cand te prinde iubita ce vine de la munca, pentru ca acum sta cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de fiecare.Dar oricum, să treci de la iubi iubi şi gugu lugu direct la "da' mai dă şi tu c-un spray în baia asta că nu se poate ce ai împuțit-o" nu e tocmai uşor.Sau de la promisiuni eterne precum "te-aş iubi pân' la moarte şi înapoi/numai din tine m-aş hrăni, altceva nu mai mi-ar trebui pe acest pământ" la "da' tu cu ce bani ai cotizat în ultimul timp în această casă?!/mai fă şi tu cunpărăturile în casa asta, mai punem şi noi ceva pe masa de Crăciun?!".
Se schimbă situația la 90 de grade când te muți cu alesul/aleasa în aceeaşi casă. Bine, nu în toate cazurile e aşa.Doar în alea mai rele.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar vezi tu este necesar pentru a crea o familie si mai devreme sa mai tarziu trebuie sa o facem

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Stai stai stai stai...
Cu ce sens este folosit acel,, trebuie"? happy

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

"Pentru ca copii"pentru ca mori singur, pentru ca trebuie femeie si familie" laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Eu te-am intrebat cu ce sens este folosit. happy
Uite. eu mor cand aud cuvantul asta. Mai ales cand vine vorba de modul de viata.
Deci. un om se naste, isi traieste cei mai frumosi ani din viata, se duce la scoala, liceu, eventual o facultate, isi gaseste pe cineva, se casatoreste, face o familie, face copii, are grija de copii, munceste pana iese la pensie, apoi copii au grija de el pana moare.
O foarte mare parte din oameni isi traiesc viata asa. Si tot ma intreb eu,, de ce?"
Bine. nu zic ca-i rau sau ca ar trebui sa facem altceva.
DAAAAR! Dupa cum am zis, eu am ceva cu cuvantul,, trebuie", cand vine vorba de subiecte de genu'.
Deci. in mor normal cuvantul asta poate si AR TREBUI sa aiba sensurile de :
trebuie = este recomandat
Dar... o mare parte din noi il intelege sub sensul de
trebuie = ori o faci, ori te omoram. / esti un ciudat daca nu o faci.winking
Si pe mine asta ma enerveaza. happy Si repet, nu zic ca este rau, dar pana la urma urmei, fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui, corect? Daca este asa, de ce avem o mentalitate atat de proasta si daca vedem o femei de 35 de ani foarte frumoasa, foarte desteapta etc. (o perfecta daca e sa-i zic asa), si ne spune ca nu este casatorita sau ca nu a avut niciodata un iubit, de ce reactionam intr-un mod nepotrivit? De ce ii punem diferite intrebari si ni se pare foarte ciudat modul ei de viata? Sau de ce o consideram pe ea o ciudata doar pentru ca are un mod de viata diferit? big grin
Vorbesc asa despre lucrurile care se intampla dupa facultate / liceu. Dar si de altele care se intampla si sub 18 ani. Ca pana la urma urmei, scoala este obligatorie, intr-adevar, deci TREBUIE sa o faci. Dar. nu te ia nimeni pe sus, te duce la scoala si te leaga de banca. Deci..si asta daca chiar nu-ti place o poti evita. Dar. facultatea, o poti evita, nu zice nimeni ca trebuie sa faci una. Eu vorbesc despre lucrurile ce se intampla mai tariziu. Sau hai sa-ti zic si altul care se intampla cam prin copilarie.,, Trebuie sa-ti faci prieteni" sau,, trebuie sa socializezi". Hai sa mori tu? Aici este folosit cu sensul de,, este recomandat". Ca uite. eu nu am niciun prieten si nu mi-a taiat nimeni gatul. big grin Sau sa zicem ca am 25 de ani si sunt singur. Ce fac? Sa-mi gasesc pe cineva cu care sa formez o familie, cat mai repede pana nu este prea tarziu pentru ca,, asa trebuie". Pai uite si de asta se ajunge la divorturi. Omule. n-ai noroc. aia este.

Si inca o data repet pentru ca sigur o sa se trezeasca unii sa comenteze. Am ceva cu faptul ca lumea intelege acel cuvant cu sensul nepotrivit. Daca cineva, are modul de viata descris de mine mai sus, bravo lui, felicitari, dar nu inteleg de ce reactioneaza intr-un mod anormal cand aude de la cineva ca are alt mod de viata. Intr-un cuvant, singuratic.
Sau cum mai sunt unii parinti care le zic la copii lor : cand o sa fii mare trebuie sa-ti faci o familie!
Si nu am nimic cu familiile sau copii. Nu sunt contra la asta.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Bun hai sa le luam pe rand:Trebuie este asa cum spuneai asa ar trebui=asa ar fi bine, asa este in mod normal si firesc nu te obliga nimeni, in sensul asta ma refer acum.
Da este ciudat ca o femeie la 35 de ani sa nu fi avut pe nimeni si sa nu isi fi facut o viata o relatie....nu trebuie dar asa ar fi normal.Eu am o prietena care are 22 de ani si a avut doar relati de gen schimbam doua sms-uri si vorbim de doua ori in parc pana acum e nah cat de cat ok dar daca mai trec cativa ani incepe sa mi se para dubios.
Si da prieteni da ai dreptate nu e obligatoriu sa iti faci si eu am doar una.

| cyupaku a răspuns:

Doar in bine consensual vorbind

| Yon1470 a răspuns:

Depinde de caracterul lor si de cum se inteleg.

| Lzehxo a răspuns:

Depinde de cum decurg lucrurile. Daca se mentine curatentia si nu se cearta unul pe altul, merge bine. Daca incearca sa-si faca timp si pentru ei probabil va merge bine.

| Freya1 a răspuns (pentru Lzehxo):

Si eu ma gandesc ca este vorba de comunicare si de ascultare.Compromisuri,drepturi si responsabilitati reciproce

| Lzehxo a răspuns (pentru Freya1):

Exact, daca asta nu exista nici iubire nu mai exista.

| TeoOnaca a răspuns:

Depinde de personalitatea fiecaruia si de relatia dintre ei.

| Natty1403 a răspuns:

Eu zic bine. Adică dacă se iubesc nu cred că o sa fie probleme.