| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că este diferența optimă de vârstă dintre cei doi parteneri, băiat și fată, într-o relație de iubire? Se spune să băiatul trebuie să fie puțin mai mare, dar nu cred că e musai. După părerea mea, e bine ca el să fie puțin mai mare, cu câțiva ani, dar nici prea mulți...

22 răspunsuri:
| adeluna a răspuns:

Depinde desigur de gradul de maturizare.

| Elelei a răspuns:

Asa se spune, vreo 3 ani. Daca e prea mult... barbatul e gelos. Crede ca femeia se uita dupa tineri.
Dar am cunoscut cateva cazuri unde barbatul e mai tanar cu 2-4 ani si casnicia e perfecta.

| Celcestietot a răspuns:

Nu neapărat una anume, dar să fie totuși pe aproape.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea: barbatul sa fie mai tanar. Intr-o familie, ca sa se mentina relatia, este nevoie si de sex. Ori barbatul "slabeste" mai repede.

| MosCraciunCuBarbaAlba a răspuns:

Dragostea nu are vârsta! (Intre părinții mei e o diferenta de 12 ani)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Uite o părere diferită... Totuși, trebuie să recunoaștem că ambele corpuri au de suferit odată cu trecerea timpului. Se spune că femeile îmbătrînesc mai repede, suferind mai mult în viață, dar că trăiesc mai mult.

| Cameliapantiru a răspuns:

Nu există diferență optimă de vârstă între parteneri. Importantă e compatibilitatea de idei, preocupări, hobby-uri, stil de viață. Cunosc cupluri foarte fericite, cu relații durabile și de lungă durată în care ei sunt exact de aceeași vârstă (e și cazul părinților mei), în care el e mai în vârstă decât ea cu 15-20 de ani, în care el e mai în vârstă decât ea cu 2-3 ani, în care ea e mai în vârstă decât el cu 2-3 ani, în care ea e mai în vârstă decât el cu 10-12 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cameliapantiru):

Interesant... Totuși, mie și 10 ani mi se pare mult.

| mgtow a răspuns:

3 ani diferenta nu conteaza daca el sau ea e mai mare

| Simpatic a răspuns:

Nu exista o varsta optima si nici o reteta perfect valabila, nimic nu este general ci doar particular.
Practica demonstreza ca atunci cand diferentele sunt mari, de ordinul zecilor de ani, cum sunt cazuri de tinere de 20-30 de ani cu mosi de +60 ani, ca acolo exista un interes pur material.Dar pana la diferente colosale de ordinul zecilor de ani este acceptata si de bun simt orice diferenta de 1-2-5-10-12 ani in favoarea barbatului, e doar opinia mea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! Femeile imbatranesc mai repede. Dar este o vorba romaneasca, porcoasa. Sper sa o intelegi din ce spun eu ca nu vreau sa o scriu in varianta reala! Sula-i sula pana-i tare, si "fisura" pana moare. Tine minte asta de la un om batran! Sper sa nu mi-o iau pentru raspunsul asta!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru anonim_4396):

E doar o prejudecată a ta...
Precizare foarte importantă: mă refeream exclusiv la relații între persoane adulte, nu la cele între majori și minori, evident.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Eu nu vă raportez, dar sperăm că nici echipa TpU. big grin

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc! E! Se mai intampla. Sunt altii pregatiti. Nu conteaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iubirea nu știe carte. Zicala e mai picantă, dar nu mă lasă roboțelul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca fetelor le place unul mai tanar, fiind mai bun in pat.

| SoareDaniel a răspuns:

Plm In general daca esti instarit cu afaceri, bani si vile, pentru femeie e bine ca diferenta intre ea si tine sa fie de cel putin 20-25 de ani

| Elelei a răspuns (pentru Salontanul):

Pana la zicala, cica un reporter voia sa stie pana cand pot face sex atat barbatii cat si femeile.
A intrebat, si a tot intrebat... la barbati, varstele difereau. La femei, nimic clar. A gasit o femeie de peste 100 de ani care era pe moarte. Si a intrebat-o: pana cand? Iar femeia i-a raspuns "pana mai acusi". Si si-a dat duhul.
Asta e un banc!

| FreddieM a răspuns:

Depinde ce grad de maturitate au ambii. 30-32 ea si 40-45 el, mi se pare ok, dar se schimba complet discursul daca el, cu aceeasi diferenta de varsta isi ia un,, vlastar inca necopt" de 19-20 de ani, a pierdut din start tipul.
Fatuca e inca in formare, mai are multe de gustat din prajiturile vietii, nu ar putea niciodata egala asteptarile unui tip de 30-35 de ani.
Pace

| JicaContra a răspuns:

Diferenta de varsta optima e baiatul sa fie mai mare cu 2-3 ani
in general tine de diverse chestii cum ar fi, fetele se maturizeaza cu 2-3 ani mai repede decat baietii, si femeile in general traiesc mai mult decat barbatii pentru ca se ingrijesc mai bine, plus ca barbatii arata mai bine decat femeile cand ajung la batranete

femeia mai in varsta decat barbatul inseamna in general ca ea se v-a "duce" prima, si ca barbatul ala e foarte matur

la peste 5-6 ani diferenta, ambii trebuie SERIOS sa fie in stare sa faca fata la problemele care apar din cauza asta, iar la peste 6 ani problemele pot sa fie efectiv de lumi diferite, inchipuie-ti ca ea are 30 si el 45 si ea scapa o fraza de gen
"pai nu mai suntem in comuism, ca pe vremea ta, deci de aia nu intelegi"
ori comuismul s-a terminat cand el avea 14-15, nu se numeste ca l-a simtit cu adevarat

insa astea sunt numai generalitati, doi oameni se iubesc, cu adevarat, atunci hai syktir la restul lumii care se uita urat la ei

in plus tine si de cultura, uita-te la presedintele Frantei, a fost votat cu toate ca e casatorit cu o femeie MULT mai in varsta, deci pe frantuzi ii doare in pix de chestii de genul asta, si iti mai dau si alt exemplu, tot la frantuzi: Vanessa Paradis, care a trait ani buni cu producatorul sau impresarul ei (nu mai tin minte), si care avea 40+ iar ea cred ca inca nu avea nici 18 cand au inceput

| Endoryus a răspuns:

Depinde cat duce capul pe fiecare, nu varsta. Aia e pentru limitati. Sunt unii la 18 ani mai maturi ca multi la 30. Depinde de viata traita.

| DonGiani a răspuns:

Crede-ma, nu contează vârstawinking Bine, acum nici sa fie mai mare cu 40 de ani laughing)) Cam maxim 15 ani e okwinking