| wolder a întrebat:

Credeti ca diferenta de varsta conteaza, afecteaza cumva relatia?
Care este cea mai mare diferenta de varsta acceptata de voi intr-o relatie intre doi parteneri?
Adica ce varsta trebuie sa fie intre ei ca relatia sa fie ok?

31 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

3 ani mai mare sau mai mic nu conteaza daca el sau ea e mai mic/mare.

Răspuns utilizator avertizat
| Oana92 a răspuns:

Pana in maxim 10 ani! Baiatul mai mult normal.
Aaa si depinde si de varsta loc, ca unu de 12 nu are ce sa faca cu unu de 22, dar o fata de 22 cu unu de 32 e acceptabil.

| Dariusuu a răspuns:

Da afecteaza relatia uneori.

De mult nu am vazut un cuplu in care fata sa fie mai mare in varsta decat baiatul.

Cazuri rare, dar cum se spune Iubirea nu are varsta.

Si ca sa iti raspund si la ultima intrebare cred ca ar fi 2, 3.Se spune ca fata se maturizeaza mai repede.

Eu cred ca unele doar.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatul cu 2-3 ani mai mare decit fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai femeile cum arata bine si la 40 de ani, accept. Si asa, astea de varsta mea, majoritatea sunt cu capul in nori sau n-au destula experienta; sau sunt foarte isterice, se cred universul pamantului ca si baietii tineri de astfel, habar n-au ce inseamna viata. Nu zic ca absolut toate femeile de 30-40 de ani sunt mai breeze.

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Care e varsta ta? ca sa inteleg despre ce femei vorbesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

19. nu era clar daca am zis despre femeile de 30-40 de ani? inseamna ca ma refeream la celelalte mai tinere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal sunt de acord ca diferenta sa fie de maxim 5 ani.Mult noroc.

| Deliα a răspuns:

3 ani. Iubitul meu e mai mare cu un an decat mine.

| lolylolypops a răspuns:

As accepta maxim 10 ani diferenta intre cei doi parteneri!

| wolder explică (pentru lolylolypops):

Asa zic si eubig grin

| lolylolypops a răspuns (pentru wolder):

Ma bucur ca sunt oameni care gandesc asemeni mie!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru lolylolypops):

Sa te vad eu la brat cu la 30 de ani cu o fosila de 40 aproape de andropauza si bilute pleostite

| lolylolypops a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Da ma stiu, ai dreptate...dar pentru bani fetele...(nu fac referire la mine, dar sunt multe care fac asta):Monica Gabor(fosta Columbeanu), Oana Lis, etc!

| Trippy a răspuns:

Cel mai convenabil e cand sunt de aceeasi varsta.

| SyndicateX a răspuns:

Depinde de exemplu daca fata are 14-15 ani si baiatul are pete 18 nu e bine pentru ca o prosteste foarte usor, eu cred ca fetele pana la varta de 18 ani ar trebui sa isi caute baieti de varsta lor diferenta de 1-2 ani intre ei.

| Stanciu_Anees_1986 a răspuns:

Cred ca maxim 3-4 ani mai mult nu, e posibil sa mearga o relatie chiar daca e o dif de varsa mai mare dar acele ralatii sunt putine.

| PuppetXD a răspuns:

Eu consider ca dragostea nu are varsta. Bine, dar sa nu exageram. Dragostea nu are varsta cand e dragostea. Ceea ce vezi la televizor in Romania, adica fete de 20 de ani cu batrani, e chiar absurd, si asta nu se poate numi dragoste. Dar revenind, nu conteaza daca fata este mai mare decat baiatul sau invers. Conteaza sa nu fie o diferenta uriasha. O relatie functioneaza, daca ambii parteneri au lucruri in comun. Daca pot ajunge amandoi la un compromis, daca amandoi sunt dispusi sa faca aceleasi lucruri. Evident, ca in cazul in care unul dintre el, este mult mai tanar, este dispus sa faca lucruri mai pine de energie, mai spontane, mai copilaresti. Iar celalalt nu prea poate tine pasul. Totul trebuie sa fie echilibrat. O diferenta de 1-2, poate chiar 3 ani, nu este atat de importanta. Acum, privind si dintr-o alta perspectiva, e clar ca unul dintre parteneri trebuie sa fie mai matur in gandire, si sa fie capabil sa ia anumite decizii, altfel, s`ar alege tot praful de relatie. Deci, in principiu, sunt multe argumente care sa justifice faptul ca " varsta conteaza". Dar cel mai important element este DRAGOSTEA! Daca exista dragoste, totul trece mult mai simplu.

| olimpia69 a răspuns:

In mod normal, o femeie ar trebui sa isi aleaga partenerul de viata cu 5 ani mai mare ca ea. Statisticile spun asta nu eu laughing. Parerea mea e ca oricum ar fi nu e bine. Daca e prea mare, e matur si iti da peste nas cu asta, adica...el e trecut prin viata si stie mai bine. Daca e mai mic iar nu e bine pentru ca e imatur si nu`i sta capul decat la tampenii, nimic serios ca relatie. Nu privesc in viitor ci traiesc clipa. Nimic rau in asta, dar nici bine. Pentru mine e perfect perfect oricum...chimie sa exsite intre noi si sa fim pe aceeasi lungime de unda! happy

| wolder explică (pentru olimpia69):

Cred ca barbatul trebuie sa fie cu cativa ani mai mare pentru ca barbatii se maturizeaza mai greu.

| olimpia69 a răspuns (pentru wolder):

Depinde..am iubit cu 1 an mai mic ca mine. Ce e drept e ca e prost de multe ori, dar e un timp matur pentru unul de 20 de ani. Dupa cum ziceam..atata timp cat 2 persoane sunt pe aceeasi lungime de unda...e totul perfect!

| wolder explică (pentru olimpia69):

Daca diferenta de varsta nu aduce dupa sine si o diferenta de gandire. totul e perfect!big grin

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru olimpia69):

Spor la schimbat scutece

| mykutza39 a răspuns:

Nu conteaza varsta, doar daca e exagerata ( ca in ziua de astazi o fata de 18 ani cu un domn de 60 de ani ), dar in rest nu conteaza, sotul meu e cu 8 ani mai mare ca mine si nu ne-a deranjat pe nici unu aceasta diferenta de varsta! ...Deci diferenta de varsta daca nu e exagerata nu conteaza happy

| zavinova a răspuns:

In mod normal diferenta de varsta nu trebuie sa fie prea mare pentru ca el/ea vrea altceva, dar daca iubire exista diferenta de varsta este nula, pot fi si 10 ani, doar ca dezavantajul este ca lumea va vorbi despre voi unii urat altii frumos

| Daria1524 a răspuns:

Draga mea, eu am 15 ani si prietenul meu are 24. Ne intelegem foarte bine, nu ne mintim, nu ne ascundem lucruri si am ajuns la 3 luni impreuna. daca vrei o relatie de durata trebuie sa-ti impui punctul de vedere de la inceput,. pentru ca el daca e mai mare sa stie ca nu esti chiar asa o pustoaica cum tecrede happy Nu e o varsta care trebuie sa fie intre voi, ma rog, parintii vor de varsta noastra ori mai mari maxim 3 ani, daca il iubesti nu conteaza. Varsta afecteaza relatia absolut de loc.

| wolder explică (pentru Daria1524):

- nu am zis ca vreau o relatie de durata cu cineva mai mare ca mine.
- vroiam doar parerea lumii aici nu are legatura cu mine
- stiu ca vrei sa ajuti, dar am deja o relatie cu o persoana mai mare si e muult mai lunga decat relatia ta.
Mult succes in continuare. Sper sa va mearga bine si voua!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Daria1524):

Copila naiva, bineinteles ca in primele luni e un norisor roz plin de feircire perfectiune dulcegarii. dar e o chestie de timp cand tu iti vei da seama ca el la varsta lui prefera o fata matura si nu o copchila de liceu

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru wolder):

Tiai si gasit unde sa intrebi, aici sunt toti naivii si naivele care cred in feti frumosi si in jose armando cu esmeralda cu o nuanta si de maria mercedes, de ce nu. citeste totusi raspunsurile la RECE, REALIST si PUR OBIECTIV, ai sa iti dai seama ca lucrurile nu stau chiar asa roz.

| wolder explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Ai venit aici sa critici raspunsurile tuturor de parca ne cunosti persoanele langa care traim si ne stii ca-n palma vietile. De parca tu esti perfect. Nici nu stii sa raspunzi la intrebare doar te legi de intrebarile altora. Invata sa stai in banca ta si sa ai o parere plauzibilawinking.