| anonim_4396 a întrebat:

Care este părerea voastră despre relațiile la distanță? Vorbesc la modul în care cei doi sunt separați doar pentru o perioadă de timp, după care vor fi împreună mereu. Vreau să zic că se vor muta împreună și își vor întemeia o familie. Credeți că merită un astfel de început al relației la distanță? Deși rezultatul poate va fi cu risc.

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cat timp
E ok oarecum

| Anonim199811 a răspuns:

Depinde de ce perioada, si de persoane, eu sincer nu am rezistat mai mult de 6 luni

| gogu220 a răspuns:

Dacă e dragoste şi mai ales înţelegere nu ar fi o problemă dacă se începe cu o mică perioadă la distanţă.

| AlexandruSEV a răspuns:

Da merita, nu exista chestia aia "ochii care nu se vad se uita" daca va iubiti, va iubiti si gata, nu conteaza distanta, daca iti spune ca nu vrea relatie din cauza distantei inseamna ca nu te-a iubit, in cazul tau e foarte simplu daca spui ca peste ceva timp o sa fiti impreuna, da, da si iar da, merita, daca va iubiti si vezi atentie si afectiune constanta din partea lui ramaneti impreuna, in zilele astea e mult mai usor, puteti comunica si video si cum vreti, singurul lucru care nu se poate face e sex, dar o sa recuperati voi. DISTANTA NU E MOTIV DE DESPARTIRE( daca e temporara).

| mgtow a răspuns:

Nu merita sant doar sperante la distanta

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E ca și cum ai avea un prieten imaginar. Dar dacă e pe o perioadă scurtă sau vă vedeți din când în când, merge.

| SEMIHA a răspuns (pentru Anonim199811):

Așa e, depinde. La mine sunt deja 8 luni. Dar ne-am văzut între timp, adică a venit în orașul meu în concediu. Am stat împreună o săptămână și acum urmează să vină din nou la mine în oraș, să petrecem iar măcar câteva zile împreună. Eu sunt la facultate și nu am nici o șansă să mă mut la el în oraș acum, să locuim împreună. Și nici el nu poate sa se mute cu serviciul, nu are nici o sansa, deși poate si-ar dori asta. Facem cum putem o perioadă, până voi termina facultatea. Mai sunt încă 2 ani. Eu chiar nu am cum sa ma mut la el până termin. Dar ne-am înțeles unul pe celălalt și avem planuri de viitor. Ne dorim mult sa fim impreuna. Sperăm ca acei 2 ani să treacă repede. Țin să precizez că ne vedem între timp, vine în orașul meu, deși este o distanță de 7-8 ore între noi. Apreciez tot ce face. Eu cred ca se poate, daca exista intelegere si voința.

| SEMIHA a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Te rog să citești ce am scris mai înainte, să înțelegi "povestea". Sunt de acord cu ce spui. Distanța nu este un motiv de despărțire. Este temporară dar mai am de așteptat ceva timp. Eu zic cu toată inima că merită.

| SEMIHA a răspuns (pentru gogu220):

Așa e, înțelegerea face totul + iubire.

| AlexandruSEV a răspuns (pentru SEMIHA):

Am citit, daca va vedeti odata la 2-3 luni tot e bine, cum ti-am zis, asta e cel mai bun test sa vezi daca te iubeste, daca ramaneti impreuna dupa doi ani inseamna, ca e iubire adevarata. Daca il vezi ca se dedica, ii pasa, iti scrie, te suna, vrea sa fie langa tine in orice situatie si daca si tu oferi la fel, atunci va merge relatia.

| SEMIHA a răspuns (pentru supadeceapa):

Am explicat mai sus detaliile. Nu știu dacă este atât de scurtă perioada, dar se poate numii temporară. Noi ne mai vedem în perioada asta, facem tot posibilul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru SEMIHA):

Tu cunoști cel mai bine situația, dacă ești de acord cu asta părerile noastre nu contează.

| SEMIHA a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Ne vedem și video, vorbim des. E chiar foarte ok. O să vedem ce va fi. Timpul trece repede. E mai greu pentru cei care sunt în cauză și așteaptă dar nu e problemă. Dacă nu riști, nici nu câștigi sau regreți că nu ai riscat când a fost timpul.

| SEMIHA a răspuns (pentru supadeceapa):

Adevărat. Eram curioasă dacă și voi ați întâlnit cazuri de genu sau poate chiar ați trecut prin relații la distanță. Sunt conștientă de situația mea. Însă, curioasă de fel, am pus întrebarea aici.

| AdrianFlorentinAdi98 a răspuns:

Eu zic că merita, dacă acea persoană ține la tine cu adevărat și demonstrează având rabdare să aștepte să vă întâlniți. In ziua de azi găsești greu pe cineva care să lupte. Deci dacă șimti că merita eu zic că merită să faci acest sacrificiu pentru fericirea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O porcarie,
Ce-i aia relatie la distanta? poti sa vorbesti si cu un amic, pe internet.
Mai lasati-l naibi de internet.
Mergi si va intalniti, si daca merge bine, daca nu pa.
Ce-i aia, sa vorbesti pe internet, cu cineva strain, si sa ai "o relatie" cu el? "pe internet"?
va trimiteti poze amandoi in curu gol, si va masturb@ti pe ele, si cam atat.
Ce fel de relatie e asta? sau e ceva nou, in trend acum? ca pe vremea mea nu era asa. foloseam internetul doar sa ne dam intalnire, si ne ziceam, bai, vezi ca in juma de ora vin la tine sa iesim.

| Lioana a răspuns:

Merita un astfel de început al relatiei dar dupa ce il cunosti bine in mod virtual e nevoie sa aveti o perioada de cunoastere si in real înainte de a lua o decizie importanta cu privire la relatia voastra.

| SEMIHA a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am precizat mai sus toate detaliile, dacă ești curios, citește. Și să știi că nu ne trimitem poze în felul cum ai spus tu. Suntem maturi și nu atât de disperați să ne-o tragem, pe românește. Toate la timpul lor. Nu e străin. Ne-am văzut și ne cunoaștem.

| AlexandruSEV a răspuns (pentru SEMIHA):

Nu are sens sa va despărțiți.

| sofisis a răspuns (pentru SEMIHA):

Tu de ce nu te duci la el?

| SEMIHA a răspuns (pentru sofisis):

Eu am fost la el doar o dată. I-am făcut surpriză, nu știa nimic. S-a trezit cu mine acolo, a fost o surpriză plăcută. În rest a mai venit el. Îmi spune mereu să merg oricand vreau. Dar am niște probleme familiale și nu pot să plec momentan oricând doresc eu, pe o distanță așa mare. Sunt 7-8 ore distanță între noi. Practic, jumătate de țară. Chiar dacă aș vrea, momentan nu se poate. Plus că este și facultatea, sunt la buget și chiar nu am cum să lipsesc prea mult. Ar însemna o problemă în plus pentru mine și pierd și bursa, pierd tot. Eu vreau să termin facultatea. E importantă pentru mine și vreau să profesez după în domeniu, când o să mă mut la el în oraș.

| sofisis a răspuns (pentru SEMIHA):

Pai si in vacante? Nu te poti duce la el in vacante sa stai si tu cate o sapt-o luna? Doar asa iti poti da seama cat de cat de cate ceva. Asa daca te vezi o saptamana la an...nu intelegi nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| SEMIHA a răspuns (pentru sofisis):

Așa e. În vacanțe până acum nu prea s-a putut, din cauza problemelor mele familiale. Sper ca pe viitor să pot merge și eu mai des la el. Acum va veni el, vom vedea ce va fi mai departe.

| SEMIHA a răspuns (pentru Neamtu20):

Este doar o perioadă, până ne vom muta împreună. Citește mai sus. Însă este părerea ta, o respect. Mersi tuturor pentru păreri! A fost pură curiozitate din partea mea.

| Adry05 a răspuns:

Depinde si de cât timp vorbim, au fost cazuri unde a mers, dacă ambii sunt maturi, își doresc, sunt compatibili, există comunicare, respect și iubire, ar putea merge mai ales ca e un timp limitat cât stați așa.

| gogu220 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu auzi că fata e încă la facultate? Altfel înveţi când de abia aştepţi să vină oara la care vorbeşti cu iubi chiar şi pe net.

| relativsausigur a răspuns:

Nu depinde de nimic altceva, decat de oameni.

| SEMIHA a răspuns (pentru gogu220):

Da. Are și așteptarea farmecul ei. O să fie bine!

| SEMIHA a răspuns (pentru relativsausigur):

Așa e.