Întrebare recomandată | roxyadryan a întrebat:

Care sunt analizele obligatorii in timpul unei sarcini?

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna :)
Cel mai indicat ar fi sa ceri sfatul medicului ginecolog!
Apoi vizite la medicul de familie.
http://www.csid.ro/......-11292692/
O zi buna :)

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Toate. Daca ai chef sa ai un copil sanatos.

| Bota_Valentin_1991 a răspuns:

- Hemoleucograma completa, biochimie si teste de coagulare;
- Grupa sanguina si Rh-ul (in cazul în care femeia are Rh negativ si barbatul Rh pozitiv este necesar sa se efectueze dozare de anticorpi antiD la intervale de timp recomandate de medicul specialist);
- Testul HIV;

- Testare VDRL (sifilis)
- Teste pentru depistarea hepatitei B si C;
- Teste de sange pentru hormoni;
- Examen citologic Babes-Papanicolau, examen de secretie vaginala;

-Ecografie de trimestrul I, efectuata între 11-14 saptamani de sarcina; asociata cu dublu test (dozarea serica a unor hormoni de sarcina) poate depista un risc crescut de anomalii cromozomiale la anumite gravide (sindrom Down, Edwards)

De asemenea, pot fi efectuate analize de sange pentru depistarea unor infectii grave, cu risc de avort spontan sau de transmitere la fat: Rubella, Herpesvirusul, Citomegalovirusul, Toxoplasma, Chlamydia, Lysteria. Ginecologul poate solicita consulturi de alta specialitate (ORL, cardiologie, hematologie, endocrinologie etc) in cazuri selectionate.

| Milla203 a răspuns:

Draga mea, du-te la un ginecolog si el o sa-ti povesteasca absolut tot. happy