| ducu1991 a întrebat:

Care sunt primele 3 cele mai importante lucruri pe care ar trebui sa le invete un copil?

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

1. Sa comunice cu parintii lui si sa fie recunoscator si rabdator fata de ei. Sa faca tot posibilul sa nu ii minta.

2. Sa caute doar compania celor care il apreciaza si sunt o prezenta placuta. Sa nu se inconjoare de oameni cu 2 fete care iti smulg orice farama de incredere in tine.

3. Sa stie ca viata lui este doar a lui. Ceilalti te sfatuiesc dar tu alegi. E de datoria ta sa asculti mai multe versiuni dar tu hotarasti calea pe care sa o urmezi. Sa isi urmeze visurile toata viata si sa nu uite sa fie copil. Principalul prieten dar si dusman al lui este chiar el. Sa invete asta pentru a -si organiza viata asa cum trebuie. De el depinde cine este si ce vrea de la viata.

| Zenithf a răspuns:

Primele lucruri ce trebuie sa le invete un copil este: sa faca la olita, sa se spele pe maini si sa spele fructele ce le mananca si sa isi ingrijeasca dintii.
Despre ce este important sa invete: Dumnezeu, Iubirea, efectul boomerang. Nu sunt lucruri, lucrurile nu sunt importante. thinking

| cristi202 a răspuns:

1) Ca traieste intr-o societate - depinde de altii, si altii vor depinde de el.
2) Ca nu este el centrul Universului - nu i se poate face tot ce doreste
3) Ca trebuie sa invete sa aiba grija la actiunile lui, altfel, in viitor, va avea de suferit de pe urma lor.
Nu stiu daca chiar sunt cele mai importante, insa sunt destul de importante.

| Razvan a răspuns:

Ca trebuie sa isi respecte/ajute/inteleaga parintii
Sa nu jigneasca/riposteze daca este la randul lui provocat
Sa iubeasca viata si tot ce tine de ea

| anad a răspuns:

Sa iubeasca (sa fie capabil de mici sacrificii in fiecare zi, sa renunte la ceva din el, pentru binele celuilalt, al celorlalti), sa respecte omul si munca lui, sa fie responsabil pentru faptele, trairile, gesturile si deciziile pe care le ia!

| shtephie a răspuns:

1.Educatia(sa aiba cei 7 ani de acasa)
2.Inteligenta ( sa aiba o cultura generala vasta )
3.Sa stie sa se descurce in viata, sa fie indraznet, dar in acelasi timo respectuos!

| Ana-Maria94 a răspuns:

1.Respect
2.Responsabilitate
3. Bun simt.

| Simona a răspuns:

Cred ca ar trebui sa aiba cel 7 ani de acasa... cel mai important!

| alexxandra a răspuns:

Sa vb politicos, sa salute politicos si sa asculte. fundita?

| emima a răspuns:

Respectul educatya si comunukarea

| ELD a răspuns:

Pf greu de ales:1. in caz de va cadea,"prietenii" lui nu-l va ajuta sa se ridice si el singur va trebui sa se ridice
2.sa fie bun, dar in acelasi timp si nepasator -pentru ca daca esti bun esti calcat in picioare
3.sa se tina de scoala[asta in ultimul randoh go on]

| ELD a răspuns:

Restul se invata pe parcurs...

| Gabriela01 a răspuns:

Sa manance
Sa vorbeasca
Sa mearga. laughing

| Buburuza16 a răspuns:

1.Sa invete o rugaciune si-o sa stie sasi faca cruce

2.Sa fie Respectuos cu oamenii.

3.Sa fie responsabil.

funda?batting eyelashes