| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru cununia civila dintre o minora de 16 ani si un major de 22 ani?

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Daca barbatul are varsta minima de 18 ani, iar femeia 16 ani e-n regula. E nevoie de aceleasi acte, nimic distinct ( chiar daca depasesc varstele mentionate de tine, exceptie fac cei ce sunt la a doua cununie.)
Acte necesare: actele de identitate ( copie si original), certificatele de nastere (copie si original, nelegalizate),
certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori.)
Este necesara prezenta ambilor soti in momentul depunerii actelor si un plic trimbat autoadresat.

| gabriela a răspuns:

Certificatele de nastere original, carte de identitate si acordul parintelui minorei.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Nu stiu sigur dar banuiesc ca certificatele de nastere/bulteinale si minorei ii trebuie acordul (scris) al parintilor ei.
Dar nu mai bine mai asteptati voi 2-3 ani?
De ce atata graba?
O sa tot ai timp si de asta. happy

Răspuns utilizator avertizat
| gabryel a răspuns:

Ce copiaza unii raspunsurile...baaaaai hotie pe fata ce sa mai. Unii sunt morti dupa puncte nu? Crezi ca daca te casatoresti de pe acum faci un lucru bun? Ca sotie trebuie sa faci multa treaba in casa (spalatul rufelor, gatitul, curatenia zilnica, cumparaturile) si multe altele, si la disco mai rar chiar deloc ca doar nu sta barbatul acasa sau la munca si tu te duci in disco la agatat, daca stai degeaba si nu faci nimic crezi ca va rezista caznicia voastra, intreaba-ti mama cata treaba face ea pentru a va fi voua bine. Nu e chiar asa simplu sa fii sotie.

| eugem35 a răspuns:

Totusi o minora

| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Buna! Daca barbatul are varsta minima de 18 ani, iar femeia 16 ani e-n regula. E nevoie de aceleasi acte, nimic distinct ( chiar daca depasesc varstele mentionate de tine, exceptie fac cei ce sunt la a doua cununie.)
Acte necesare: actele de identitate ( copie si original), certificatele de nastere (copie si original, nelegalizate), cam atat stiu in rest nu ma bag.

Răspuns utilizator avertizat