| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru cununia civila in cazul in care unu din parteneri este la a doua casatorie, fiind divortat.
Astept raspunsul vostru! Va multumesc

FUNDA

Răspuns Câştigător
| 2Low a răspuns:

Iti trebuie actele la fel ca la prima casatorie, plus :

- sentinta de divort in 2 exemplare, ambele ramase definitive si legalizate si timbre fiscale sau chitanta C.E.C. in valoare de 5.000 lei ( in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in localitatea unde se oficiaza casatoria);
- in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in alta localitate, se va depune un singur exemplar din sentinta ramasa definitiva si legalizata.

| mihai69 a răspuns (pentru 2Low):

„... timbre fiscale sau chitanta C.E.C. in valoare de 5.000 lei"
===
?!? wtf? Să dau peste 1000 € ca să mă nenorocesc a doua oară?!?

2 răspunsuri:
| tsal24 a răspuns:

Toate actele de care a fost nevoie la prima.