| anonim_4396 a întrebat:

Ce e de facut atunci cand iti ajuti fratele la ananghie cu un credit pe numele tau si apoi iti da teapa si te ameninta ca iti sterge numarul?

Situatia e in felul urmator: m-a rugat, l-am ajutat cu credit pe numele meu, i-am dat banii, mi-a promis dinainte ca mii da in 2 luni maxim, chiar i-am zis ca am certuri in casa, apoi ce sa vezi? dupa 4-5 luni el nimic, tot trageam de el sa achite(a platit o rata si zicea ca e lasa. mai e timp si tot felul de rahaturi), pana la urma m-a convins sa ii inteleg situatia, desi nu prea era cazul pentru ca il putea achita, oricum mi-a promis ca orice a fi, se rezolva, apoi cu timpul a inceput sa se lege de prietena mea si sa zica tot felul de lucruri foarte deranjante, dupa care a zis ca face cum face, achita creditul(ceea ce nu s-a intamplat) si ne sterge numarul la amandoi, de atunci gata, mi s-a intors totul pe dos si mi-am dat seama cat de mult contez eu pentru el(suntem frati vitregi da, tatal e acelasi).
Eu chiar am fost destul de intelegator pe tot parcursul acestor luni, dar el usor usor a inceput sa se ascunda si sa numai dea nici un semn nimic, chiar m-am oferit sa il ajut cu munca dar nu m-a sunat deloc si de atunci am inceput sa imi pun intrebari.
Dupa care l-am blocat complet si sanatate la neamuri.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nimic.

Eu nu prea sunt de acord cu intelepciunea aia populara dar stii cum se zice; prieteni, pieteni dar branza e pe bani.

Sugerez sa incepi prin a achita creditul si a nu mai face asta pe viitor.

| uncetatean123 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Creditul se achita automat din cont, dar na... se aduna un pic, iar eu nu mi-am permis niciodata sa imi fac credit pentru mine.
E vb de vreo 3000 de euro pe 5 ani.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Tu ai vrut sa i ti ajuti fratele indiferent ca el este frate vitreg, tu ai facut vreun act notarial cu fratele tau pe creditul pe care l ai luat? Acum il poti da in judecată din păcate banca i si vrea banii inapoi ei nu te vor intelege ca de fapt tu ti ai ajutat fratele, este urît din partea lui ca practic si a bătut joc de tine, suma pe care o ai de dat la bancă este mare?

| uncetatean123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am facut nimic, era langa mine cand am ridicat banii si ii i-am inmanat direct. stiu ca poate era mai bine daca macar ii transferam prin banca, dar. a stiut el ce a stiut.

| ALGator a răspuns:

Despre ce numar pe care vi-l sterge e vorba?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ALGator):

Numarul lor de telefon

| DovleacTurbat a răspuns:

Ha, ce mai "oameni". Trist.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Uite, e fratele tau indiferent ca e vitreg sau nu. incearca sa dai de el si sa vorbesti despre situatie. poate are probleme s-au poate chiar nu are bani... nu trebuie sa-l presezi, trebuie sa-l ajuti cum poti tu. el probabil te evita de rusine si de neputinta. dai putina incredere in el, vorbestei din pozitia de frate nu din pozitia de camatar laughing o viata avem...

| uncetatean123 a răspuns (pentru Ionut_Sur_1987):

Tu ai face asta odata ce se ia de sotia/prietena ta si iti zice ca iti sterge numarul? nu l-am presat ci ma asteptam la niste lucruri din partea lui, iar el usor usor s-a debarasat de mine ca sa zic asa, oricum au trecut vreo 3 luni si cam toata lumea stie ce se intampla, eu cu el sanse de impacare numai sunt niciodata. aa intre timp s-a insurat, si-a deschis un salon nou de infrumusetare si a nascut sotia lui un copil.

| uncetatean123 a răspuns (pentru uncetatean123):

Aaa si si-a cumparat o casa la rosu.