| chocolatecoveredcandy a întrebat:

Ce faci daca esti batuta de "persoana iubita"? Pleci sau mai incerci sa acorzi sanse relatiei?

77 răspunsuri:
| MrEvil89 a răspuns:

Nu se merita sa ii mai acorzi o sansa.va profita de bunatatea ta si situatia neplacuta e posibil sa se repete.

| rutanklan a răspuns:

Pleci, altfel esti proasta happy

| BissiBee a răspuns:

Batuta?!?!?! Doamne nici nu as mai sta pe ganduri.As pleca! Chiar daca il iubesti, tu trebuie sa fi respectata, sa te faci respectata.Nimeni nu are dreptul sa dea in tine.Nu fii ca femeile alea maltratate, ia atitudine.Chiar daca e barbat, nu are dreptul sa dea in tine!
Sper ca te-am ajutathappy

| belllaa a răspuns:

Eu sincer:Oricat de mult as iubi persoana respectiva as pleca..Pentru ca noi femeile nu suntem niste sclave sa fim batute si calcate in picioare de catre barbati care se cred mereeu sefii nostrii...Depinde si de situatie..As acorda o sansa in momentul cand acesta accepta sa se schimbe.Depinde..Insa eu n-as accepta sa fiu batuta.

| sunshine_5685 a răspuns:

Niciodataaaa, dar niciodata sa nu faci greseala sa ii mai acorzi o sansa unei asemenea persoane! Chiar daca e o simpla palma, gandeste-te ca daca a facut-o o data, o va face si a doua, si a treia...Nu merita! Bataia este pentru cei incapabili sa poarte o discutie normala, pentru cei care se considera superiori prin puterea lor fizica.

| Coby_Zet_1991 a răspuns:

Glumesti nu? eu de 3 ani sunt cu prietena mea si nu am dat nici macar o data in ea, o daca ce a dat in tine e clar, situatia se poate repeta oricand si poate fi si mai grav, eu in locul tau asi lasa acea persoana, ai muti ani de trait, nu cred ca preferi sa traiesti in frica si groaza, tu iti controlezi viata nu altcineva tie...

| adyanadyana a răspuns:

Doamneee...clar plec!

| InnocentLoovee a răspuns:

PLECI! nici nu mai astepti. Daca a facut-o o data, o va mai face.

| Vali2012 a răspuns:

Nici nu stai pe ganduri: pleci cat poti de repede!

| DontHaveANamee a răspuns:

Go, sweetheart. He is a motherfu**er.

| Shatteredx a răspuns:

Agresivitatea, furia, nervozitatea vin din suferinta. Undeva in interiorul persoanei sunt niste rani care nu-i dau pace si care periodic sunt atinse de diverse cuvinte, actiuni ale celor din jur si dor. Dor atat de tare incat se transforma in agresivitate.
Putem privi problema si dintr-o alta perspectiva.
Violenta vine clar dintr-un complex, din nevoia de a arata cu disperare ca esti superior. Dar comportamentul unei persoane reiese din felul sau de a se comporta cu cei inferiori lui. Sa fim sinceri, ce poate un copil, respectiv o femeie sa-i faca unui om violent? Un om violent, autoritar, absurd a dobandit aceste atribute pentru ca la randul lor alte persoane (mama sa, prietenii sai, fostele iubite) i-au permis. Pentru a-l putea opri nu exista alta solutie decat sa te opui. Un om care da in niste peroane lipsite de aparare ( femei, copii) nu merita iertare din partea ta. Iertarea va fi tratata ca un semn de slabiciune. Daca intr-adevar se intampla ca cineva sa fie batuta de persoana iubita, nu ramane altceva de facut decat despartirea categorica cu demnitate pentru ca niciodata nu va mai fi relatia care a fost odata

| Diia94 a răspuns:

In primul rand daca primesti o palma fi sigura ca va fi si a 2a si a 3a si tot asa. In al doilea rand bataia nu inseamna iubire. Stii toti spun ca sotia care e batuta trebuie sa plece, ok foarte corect dar nimeni nu-si pune intrebarea : Femeia aia are unde sa se duca? Oare are pe cineva?(cineva care o poate ajuta) Oare daca are un copil poate sa plece asa? Ii ofera cineva un adapost? Si mai ales daca femeia aceea nu are serviciu.Nu gaseste oricat ar cauta.
In fine; in orice caz pleaca si nu te uita inapoi. Si stii sunt multe adolescente, de varsta mea care accepta orice de la iubit.Cum poti sa faci asa ceva din moment ce nai copil, ai o familie ai totusi ce vrei.Nu le inteleg. Bun stiu ca multe nu sunt foarte fericite acasa dar si asa.ele nu se gandesc la consecinte.
Orqm love struck Baftahappy Si nu te lasa.

| zahy a răspuns:

Ce va grabiti asa depinde daca e vazuta cu altu de brat si i-a dat o palma e normal da sa zica mersi. depinde de ce ai luat bataie depinde de cat timp sunteti impreuna, care este motivu si ce inseamna batuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca pleci, daca nu esti si tu una din femeile masochiste, care se complac in asemenea situatii de dragul de a nu fi singure, Decat cu un badaran langa tine mai bine singura.(o perioada, pentru ca sigur vei gasi ceva mai bun) Stii, pe vremea cand eram adolescenta, am primit si eu o palma de la o asa zisa persoana iubita, stii ce am facut, am plecat dar nu inainte de a ii intoarce si eu inzecit, nu palme ci pumni si picioare, asta pentru ca fac sport si am destula forta. Nu intelege gresit, nu te sfatuiesc sa apelezi la violenta, chiar nu e frumos, cel mai frumos va fi cand tu vei gasi pe cineva asa cum meriti iar el va realiza ce a pierdut, pentru ca in final toti primim exact ceea ce meritam. Inclusiv tu, iar daca vei sta cu el, cum vrei sa ai parte de ceva mai bun?

| alecx4music a răspuns:

Pleci mancand pamnatul!

| chocolatecoveredcandy explică:

Mi-e teama ca o sa simt sa ma intorc inapoi, rusine fata de familie ca m-am complacut in asa ceva, frica sa o iau singura de la capat.

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Imi place asta cu "Chiar daca e barbat, nu are dreptul sa dea in tine!". Denota asa o usoara nota de subminare a femeii in fata barbatului. Si apoi se zice ca noi suntem misogini laughing.

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

laughing nu stiu de altele dar eu nu as permite unui barbat sa ma atinga!laughingNu aveti nici un drept, poate ca sunteti voi barbati, da si ce?!?! laughing

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Vezi, inca o data te simti asa inferioara speciei aleia... barbati... laughing parca vroiati egalitate & stuff?

| pwp a răspuns:

Daca a facut-o o data nu voi sta sa ma bata si a 2-a oara!

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

Pai nu te supara dar UNII barbati sunt chiar sub orice critica!straight face Si dc sa nu fim egali?! Ce *** ii barbatu?!? Vreun rege si eu nu stiu?!?!? c raised eyebrows

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Pai asta intreb si eu, ca mai-nainte ai zis "chiar daca e barbat". Ce **** ii barbatul totusi daca are atatea facilitati? Dar daca suntem egali. inseamna ca putem sa dam si noi inapoi cand ele ne zgarie pe ochi... si atunci sa nu se planga, fiindca o fi avut el un motiv... Nu a fost frumos, dar nici nu a venit din seninwinking. Get me?

| Kidutsa675 a răspuns:

Inca o sansa? Ha! Daca mai ramai inseamna ca ii dau mai multe sanse sa faca din nou asta... draga mea pleci nu s-au terminat barbatii la el! Poti sa gasesti pe cineva care te iubeste cu adevarat! Nu mai sta pleaca pana nu patesti la fel.

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

laughingDa, aici iti dau dreptate laughingUnele si-o cauta cu lumanarealaughing

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Si la partea cu egalitatea?

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

Bineinteles tongue

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Deci avem voie sa dam inapoi in femei?(ca poate ele au dat prima lovitura)

| zahy a răspuns (pentru BissiBee):

Chiar tu ai ziso. Da voi ziceti sa il lase. Normal e intrebati de ce a luat bataie, voi ziceti ca e proasta daca mai sta, poate e prost ala ca doar a batut-oso ierte pentru ca a mers in club a cheltuit 50 mil si sa... cu colefu de servici. Credeti ca a luat bataie degeaba? sa fim seriosi

| Diia94 a răspuns (pentru rutanklan):

Dar stai putin .....comparri pumnu unui barbat cu pumnu unei femei? Heloo laughing)

| rutanklan a răspuns (pentru Diia94):

Pai cine a zis ca da cu pumnul? Poate dau cu palma cum da si ea inapoi? Si pana la urma nu suntem egali? Deci e corect sa compar pumnul lui cu al ei, nu?