| chocolatecoveredcandy a întrebat:

Ce faci daca esti batuta de "persoana iubita"? Pleci sau mai incerci sa acorzi sanse relatiei?

77 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Daca m-ar bate iubita, mi-as da demisia din omenire.
Si, daca as fi fata, iar baiatul ar ridica o palma spre mine, oricat m-ar durea, a 2-a zi o sa vorbesc de el la trecut.

| Diia94 a răspuns (pentru rutanklan):

NU happy Auzi, u o sa fii egal cu noi cand o sa nasti, cand o sa suporti in fiecare luna...aha...Voi! Mari smekeri! Pe dq!

| ladyinredsaunegru a răspuns:

Depinde in ce statut e relatiea ta ca sa mai acorzi o sansa. bunica mea a luat o singura palma de la barbatul ei si atunci cand el a venit beat acasa si ea a inceput sa traga in el, atunci el ia tras o palma sa o linisteasca ca parca era ca o catelusa de aia care tot latra si nu mai tacea.iar tu ai spus ca ti-e rusine sa te intorci acasa la parinti tai ce o sa le spui..stiu e o decizie ff grea.toti si toate se lauda ca pleca.ei nu cred, trebuie sa ai o inima de piatra sa spui adio pentru o palma..mai ales daca inima ta e plina de iubire..acorda-i o sansa si vorbeste cu el clar si raspicat..omule tu ma vrei de femeie sau de barbat in casa asta.si daca mai da in tine suna-ti parinti sa stie de el si de situatia ta si de acolo decide tu

| MauiStatue a răspuns:

Pai ori va iubiti ori faceti karate.
Daca esti masochista, ramai, daca te iubesti, pleaca.

| SentimentalConsil a răspuns:

Daca persoana iubita este femeie tac si-nghit, vine ea runda a doua laughing, daca e barbat direct la politie m-as duce, la cei care agreseaza nu merita a doua sansa, atat le trebuie sa vada ca esti slaba ca ce ti-ai luat en- detail pina acum urmeaza en-grosse

| SentimentalConsil a răspuns (pentru Diia94):

din cauza unuia generalizezi, te spun lui mami crying(

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

E simplu:pleci! Mai exista si altii pe lume, poate ca el nu este pentru tine.Dar, eu credc ca mai intai ar trebui sa vorbesti despre incident cu el cand este mai calm.Asa rezolvati problema si daca chiar iti spune ca ii pare rau, iar tu crezi ca are dreptate si a fost si prima oara ai mai putea sa il ierti (toata lumea merita o a doua sansa), dar daca el nu spune nimic si iti da voie sa pleci pur si simplu inseamna ca niciodata nu a simtit ceva pentru tine. Sper ca te-am ajutat>big grin

| alexmircescu13 a răspuns:

In momentul in care un barbat nu mai are alte argumente decat marimea pumnului sau a palmei si isi foloseste aceste 'argumente' fizice in scop persuasiv, e limpede ca e o 'cazatura' din toate punctele de vedere. Indiferent daca femeia 'a cautat-o cu lumanarea' nu exista imprejurari care sa scuze cafteala. Ce naiba, chiar nu mai folosim organul numit creier? Sa fim seriosi, un barbat probabil ca ar putea sa surclaseze o femeie in confruntarea muschilor, dar e oare acest rezultat concludent, daca acelasi barbat dupa 2-3 zile smiorcaie pentru iertaciune? Daca o relatie de cuplu trebuie sa fie neaparat o confruntare sau o competitie, cine castiga in acest caz? Eu cred ca are de castigat cel care iese primul din conflict, pentru ca iese eventual cu o vanataie pe trup, celalalt va ramane cu vanatai pe suflet si asta e naspa rau!

| Dumnezău a răspuns:

Bre,persoana iubita e non-tangentiala cu violenta si bataia,ar trebui sa stii asta deja,iar hotararea trebuie luata pe loc, e nociv pentru tine sa stai langa o persoana violenta. Cele ce acorda o a doua sansa sunt cretinoide, nici nu merita sa aiba pe cineva langa, lucru valabil si la persoanele violente, fie ei barbati sau femei.Iti iei lumea in cap in secunda doi, e cea mai buna alegere, oricat de comfortabil ar parea langa asa un bleher violent.

| KittyCaaaaat a răspuns:

Daca baiatul respectiv te-a lovit o data, o va face si a doua si a treia oara, gandeste-te bine ce decizie iei!

| Diia94 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Si daca respectiva nu are unde sa se duca ce face?

| SentimentalConsil a răspuns (pentru Diia94):

Adica?

| SweetDreams a răspuns:

Totul pana la violenta si inselat. happy

| Paulla a răspuns:

Cineva care stă de bunăvoie cu o persoană care este violentă cu el/ea o merită. E o persoană slabă.

| Paulla a răspuns (pentru Diia94):

Când vrei să arăţi superioritatea cuiva scoţi în evidenţa lucrurile pe care le face mai bine ca alţii, nu evidenţiezi 'ce trebuie să suporte'. Mereu mi s-a părut penibil să te ascuzi în spatele unei imagini de 'victimă'. E caracteristic persoanelor slabe, care nu găsesc altceva de pus în valoare.
De obicei în spatele unei persoane misandre sau misogine se află o persoană complexată şi frustrată, care se simtă inferioară.

| FlAiser a răspuns:

Il bati si urolling on the floor e normal

| Diia94 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Deci ...ma refer la faptul ( o femeie, cu un copil, sau si o fata) daca nu are unde sa se duca, sa zicem ca sta in casa lui, ea ce face? Pe strada? Nu sunt de acord cu bataia, si agresarea verbala dar te duci mai bine pe strada? Nu stiu ce sa zic. cui ceri ajutorul? Daca nu ai prieteni...(tot din cauza lui)

| SentimentalConsil a răspuns (pentru Diia94):

Mergi la primaria de care apartii si vb cu un asistent social, sunt atatea asociatii impotriva agresiunii in familie care ofera cazare si sunt sigur ca asistentul te v-a ajuta

| RaluUforyou a răspuns:

Eu cred ca daca este prima oara merita sa acorzi o inca o sansa. Oricine merita o a doua sansa. dar nu pentru aceleasi greseli. speri sa-ti fie de folos sfatul meu. FUNDA?

| Smiiiley a răspuns:

Daca te-a batut o data, o sa te bata si a doua oara!

| BissiBee a răspuns (pentru zahy):

Nu a specificat deci eu nu am de unde sa stiu din ce motiv a luat bataiestraight face Eu spun doar ca nu sunt de acord ca un barbat sa loaveasca o femeie(si nici inversbig grin ). Orice se poate rezolva discutand nu prin violenta ca animalelestraight face

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

laughingNu,nu ai vietongue

| BissiBee a răspuns (pentru Diia94):

Ca bine zicilaughing

| zahy a răspuns (pentru BissiBee):

Antunci cand esti inselat si umilit sau umilita nu mai ti cont si iti zic ca ii dai macar o palma. daca vezi persoana iubita sarutandu-se cu o alta persoana iti zic sigur ca o palma tot ii vei da. daca nu am crezi etena de asta sa ai parte tongue gumesc

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

Suntem egali (avem aceleasi drepturi) dar nu suntem egali si la fortatongue Cum spune si Diia94, nu ai cum sa compari o lovitura de barbat cu a unei femeitongue

| ade83 a răspuns:

Pai daca te-a batut o data si ii acorzi o sansa.te va bate si a 2a oara si tot asa..deci mai bine nu ii mai dai nicio sansa

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Nu suntem egali la forte. Palma unei femei doare mai tare ca pumnul unui barbat.

| Diia94 a răspuns (pentru BissiBee):

Este?

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

laughing) Daaa cum sa nu raised eyebrows

| rutanklan a răspuns (pentru Diia94):

Da, ce ii drept treaba periodica nu mi-ar place... dar nasterea pentru noi e echivalenta cu un sut intre picioarewinking