Întrebare recomandată | CrazzzyA a întrebat:

Cand persoana iubita iti spune ca nu esti tocmai cum isi doreste si vrea sa renunte la tine desi te iubeste, ce ar trebui sa faci?
Sa incerci sa aflii cum isi doreste sa fii si sa faci cumva sa fii tot ce isi doreste? Sau pentru ca renunta la tine din cauza asta ar trebui pur si simplu sa o lasi sa plece?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa pleci.
Pentru ca,daca nu te poate iubi asa cum esti,atunci nu te iubeste,e improprie pana si ideea de iubire.
Ceea ce reprosez eu oricarei femei si consider ca greseste intotdeauna este dorinta ei sa-l schimbe pe cel de langa ea.
In conditiile in care,l-a cunoscut,i-a placut,s-a indragostit de el,il iubeste! Si,dupa ce-l obliga sa-si schimbe felul de a fi numai de dragul ei,ii reproseaza "nu mai esti cel de care m-am indragostit,nu te mai vreau"!
Sper ca VEZI absurdul situatiei.
Asa ca,nu-ti ramane decat sa pleci, genul asta de femeie merita sa fie parasita, ea te-a schimbat si nu-i place forma care ti-a dat-o, trebuie sa plateasca, poate invata ceva...

NOname
| NOname a răspuns:

Să o laşi liberă şi dacă e să fie cu tine şi să te accepte şi iubească aşa cum eşti, se va întoarce.
Schimbări de personalitate forţate nu merg, la fel cum nu merge nici dragoste cu forţa.
Desigur, te-ai putea mula şi pe dorinţele ei, cât timp nu vin în contradicţie totală cu ale tale şi cu ceea ce simţi şi eşti.

| didiDia a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa o lasi sa plece pentru ca oricum caracterul tau nu se poate schimba de pe o zi pe alta si la comanda pentru ca asa cum esti tu nu esti acceptat de persoana iubita. Si oricum, chiar daca sa zicem ca ai reusi sa o tii langa tine schimbandu-te, tot nu te-ai simti tu bine stiind ca trebuie sa-ti pui o masca pentru a fi acceptat. Fii asa cum esti tu si vei da intr-o buna zi peste acea persoana care te va iubi pentru adevaratul tau caracter. Succes!

| BiuL a răspuns:

Cine te place cu adevarat te place asa cum esti! E doar cu scuza. Daca te schimbi, iti va reprosa apoi ca nu mai esti persoana de care s-a indragostit la inceput... Lasa-l ca nu merita.

| Cortex a răspuns:

O sa-ti citez niste versuri
"Nu te schimba, urmeaza-ti visele, nimeni nu te poate opri, nu ceda orice ar fi"
Ai inteles? Nu merita sa te schimbi pentru nimic in lume, iar daca el iti zice ca te iubeste dar ar vrea sa schimbe ceva la tine eu zic ca te minte urat de tot.Eu iti sugerez sa incerci sa aflii daca chiar te iubeste, nu ca ii plac ochii tai(ca asta oricine poate zice) sau ca ar face sex cu tine oricand(ca orice baiat ar face) pentru ca nu merita riscul, daca tu crezi ca te iubeste cand de fapt nu e asa cand vei afla adevarul va fi prea tarziu si vei suferi mult prea mult.Sti vorba aia fa ce-ti spune inima, pai inima poate fi pacalita usor, consulta-te cu creierul pentru a evita un dezastru, parerea mea

| neutrino a răspuns:

In aceste conditii ii multumesti fetei pentru clipele frumoase oferite, faci un pas inapoi si, atunci cand crezi ca nu esti vazut de nimeni, te stergi frumos la ochi si pleci acasa.

| sofisis a răspuns:

Nu are rost sa incerci sa te schimbi:
1. NU o sa reusesti
2.Nu vrei sa stai cu cineva care nu iubeste la tine fiecare defect.
A iubi si a convietui tine de defecte si de micile chestii care te pot scoate din sarite. Poti trece peste ele, iubesti si poti sta cu omul respectiv. Nu poti, e timpul sa cauti altceva.
Daca un el/ea iti spune ca nu esti cum isi doreste inseamna ca nu a gasit acele defecte in tine pe care sa le poata tolera.
Concluzie : move on.

Răspuns utilizator avertizat
| iuly92 a răspuns:

Cand cineva te place, te place asa cum esti.
Cand cineva te iubeste, te iubeste cu tot cu defecte si calitati, si nu va face nimic, ca sa te schimbe!
Daca cineva te iubeste nu renunta la tine!
Nu trebuie sa fii cum vor altii si sa te schimbi pentru ei.Fii tu insusti!