| chocolatecoveredcandy a întrebat:

Ce faci daca esti batuta de "persoana iubita"? Pleci sau mai incerci sa acorzi sanse relatiei?

77 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Daca m-ar bate iubita, mi-as da demisia din omenire.
Si, daca as fi fata, iar baiatul ar ridica o palma spre mine, oricat m-ar durea, a 2-a zi o sa vorbesc de el la trecut.

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

E simplu:pleci! Mai exista si altii pe lume, poate ca el nu este pentru tine.Dar, eu credc ca mai intai ar trebui sa vorbesti despre incident cu el cand este mai calm.Asa rezolvati problema si daca chiar iti spune ca ii pare rau, iar tu crezi ca are dreptate si a fost si prima oara ai mai putea sa il ierti (toata lumea merita o a doua sansa), dar daca el nu spune nimic si iti da voie sa pleci pur si simplu inseamna ca niciodata nu a simtit ceva pentru tine. Sper ca te-am ajutat>big grin

| Paulla a răspuns:

Cineva care stă de bunăvoie cu o persoană care este violentă cu el/ea o merită. E o persoană slabă.

| sunshine_5685 a răspuns:

Niciodataaaa, dar niciodata sa nu faci greseala sa ii mai acorzi o sansa unei asemenea persoane! Chiar daca e o simpla palma, gandeste-te ca daca a facut-o o data, o va face si a doua, si a treia...Nu merita! Bataia este pentru cei incapabili sa poarte o discutie normala, pentru cei care se considera superiori prin puterea lor fizica.

| Dumnezău a răspuns:

Bre,persoana iubita e non-tangentiala cu violenta si bataia,ar trebui sa stii asta deja,iar hotararea trebuie luata pe loc, e nociv pentru tine sa stai langa o persoana violenta. Cele ce acorda o a doua sansa sunt cretinoide, nici nu merita sa aiba pe cineva langa, lucru valabil si la persoanele violente, fie ei barbati sau femei.Iti iei lumea in cap in secunda doi, e cea mai buna alegere, oricat de comfortabil ar parea langa asa un bleher violent.

| pwp a răspuns:

Daca a facut-o o data nu voi sta sa ma bata si a 2-a oara!

| alexmircescu13 a răspuns:

In momentul in care un barbat nu mai are alte argumente decat marimea pumnului sau a palmei si isi foloseste aceste 'argumente' fizice in scop persuasiv, e limpede ca e o 'cazatura' din toate punctele de vedere. Indiferent daca femeia 'a cautat-o cu lumanarea' nu exista imprejurari care sa scuze cafteala. Ce naiba, chiar nu mai folosim organul numit creier? Sa fim seriosi, un barbat probabil ca ar putea sa surclaseze o femeie in confruntarea muschilor, dar e oare acest rezultat concludent, daca acelasi barbat dupa 2-3 zile smiorcaie pentru iertaciune? Daca o relatie de cuplu trebuie sa fie neaparat o confruntare sau o competitie, cine castiga in acest caz? Eu cred ca are de castigat cel care iese primul din conflict, pentru ca iese eventual cu o vanataie pe trup, celalalt va ramane cu vanatai pe suflet si asta e naspa rau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca pleci, daca nu esti si tu una din femeile masochiste, care se complac in asemenea situatii de dragul de a nu fi singure, Decat cu un badaran langa tine mai bine singura.(o perioada, pentru ca sigur vei gasi ceva mai bun) Stii, pe vremea cand eram adolescenta, am primit si eu o palma de la o asa zisa persoana iubita, stii ce am facut, am plecat dar nu inainte de a ii intoarce si eu inzecit, nu palme ci pumni si picioare, asta pentru ca fac sport si am destula forta. Nu intelege gresit, nu te sfatuiesc sa apelezi la violenta, chiar nu e frumos, cel mai frumos va fi cand tu vei gasi pe cineva asa cum meriti iar el va realiza ce a pierdut, pentru ca in final toti primim exact ceea ce meritam. Inclusiv tu, iar daca vei sta cu el, cum vrei sa ai parte de ceva mai bun?

| rutanklan a răspuns:

Pleci, altfel esti proasta happy

| Pitzipoanca a răspuns:

Clar, ramai. Pentru ca iti place sa fii umilita, batjocorita. Iti place sa renunti la orice urma de stima de sine si vrei mai mult. Si, in cazul in care ai copii, stai sa le dai un bun exemplu. Nu numai ca nu merita o noua sansa, dar singura solutie e o plangere penala.

| Shatteredx a răspuns:

Agresivitatea, furia, nervozitatea vin din suferinta. Undeva in interiorul persoanei sunt niste rani care nu-i dau pace si care periodic sunt atinse de diverse cuvinte, actiuni ale celor din jur si dor. Dor atat de tare incat se transforma in agresivitate.
Putem privi problema si dintr-o alta perspectiva.
Violenta vine clar dintr-un complex, din nevoia de a arata cu disperare ca esti superior. Dar comportamentul unei persoane reiese din felul sau de a se comporta cu cei inferiori lui. Sa fim sinceri, ce poate un copil, respectiv o femeie sa-i faca unui om violent? Un om violent, autoritar, absurd a dobandit aceste atribute pentru ca la randul lor alte persoane (mama sa, prietenii sai, fostele iubite) i-au permis. Pentru a-l putea opri nu exista alta solutie decat sa te opui. Un om care da in niste peroane lipsite de aparare ( femei, copii) nu merita iertare din partea ta. Iertarea va fi tratata ca un semn de slabiciune. Daca intr-adevar se intampla ca cineva sa fie batuta de persoana iubita, nu ramane altceva de facut decat despartirea categorica cu demnitate pentru ca niciodata nu va mai fi relatia care a fost odata

| zahy a răspuns:

Ce va grabiti asa depinde daca e vazuta cu altu de brat si i-a dat o palma e normal da sa zica mersi. depinde de ce ai luat bataie depinde de cat timp sunteti impreuna, care este motivu si ce inseamna batuta

| alecx4music a răspuns:

Pleci mancand pamnatul!

| SentimentalConsil a răspuns:

Daca persoana iubita este femeie tac si-nghit, vine ea runda a doua laughing, daca e barbat direct la politie m-as duce, la cei care agreseaza nu merita a doua sansa, atat le trebuie sa vada ca esti slaba ca ce ti-ai luat en- detail pina acum urmeaza en-grosse

| Diia94 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Si daca respectiva nu are unde sa se duca ce face?

| SentimentalConsil a răspuns (pentru Diia94):

Adica?

| Diia94 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Deci ...ma refer la faptul ( o femeie, cu un copil, sau si o fata) daca nu are unde sa se duca, sa zicem ca sta in casa lui, ea ce face? Pe strada? Nu sunt de acord cu bataia, si agresarea verbala dar te duci mai bine pe strada? Nu stiu ce sa zic. cui ceri ajutorul? Daca nu ai prieteni...(tot din cauza lui)

| SentimentalConsil a răspuns (pentru Diia94):

Mergi la primaria de care apartii si vb cu un asistent social, sunt atatea asociatii impotriva agresiunii in familie care ofera cazare si sunt sigur ca asistentul te v-a ajuta

| InnocentLoovee a răspuns:

PLECI! nici nu mai astepti. Daca a facut-o o data, o va mai face.

| MauiStatue a răspuns:

Pai ori va iubiti ori faceti karate.
Daca esti masochista, ramai, daca te iubesti, pleaca.

| FlAiser a răspuns:

Il bati si urolling on the floor e normal

| DontHaveANamee a răspuns:

Go, sweetheart. He is a motherfu**er.

| Smiiiley a răspuns:

Daca te-a batut o data, o sa te bata si a doua oara!

| Smiiiley a răspuns:

Btry:O fi! Daca tu te consideri asa batrana..stai pe-acasa ca te cauta doamna cu coasa si nu te gaseste! Nu cred ca stii ce inseamna pitipoancahappy. Daca tu ai un gabarit depasit, si mai bine te sar oamenii, in loc sa te ocoleasca, nu trebuie sa fi frustrata si sa ma jignesti!happy Peace!

| hereo a răspuns (pentru Smiiiley):

Draguta,nu e nevoie sa ai gabarit depasit, pentru a nu te lua vantu, dar nici un schelet ambulant sa fii sa ti se vada toate oasele. As vreau eu sa ma mai ingras, dar nici nu ma pot plange ca sunt vreo slabanoaga.
Deci gura mai mica ca poate suflu laughing

| MrEvil89 a răspuns:

Nu se merita sa ii mai acorzi o sansa.va profita de bunatatea ta si situatia neplacuta e posibil sa se repete.

| Diia94 a răspuns:

In primul rand daca primesti o palma fi sigura ca va fi si a 2a si a 3a si tot asa. In al doilea rand bataia nu inseamna iubire. Stii toti spun ca sotia care e batuta trebuie sa plece, ok foarte corect dar nimeni nu-si pune intrebarea : Femeia aia are unde sa se duca? Oare are pe cineva?(cineva care o poate ajuta) Oare daca are un copil poate sa plece asa? Ii ofera cineva un adapost? Si mai ales daca femeia aceea nu are serviciu.Nu gaseste oricat ar cauta.
In fine; in orice caz pleaca si nu te uita inapoi. Si stii sunt multe adolescente, de varsta mea care accepta orice de la iubit.Cum poti sa faci asa ceva din moment ce nai copil, ai o familie ai totusi ce vrei.Nu le inteleg. Bun stiu ca multe nu sunt foarte fericite acasa dar si asa.ele nu se gandesc la consecinte.
Orqm love struck Baftahappy Si nu te lasa.

| hereo a răspuns:

Am citit toate raspunsurile si toate erau date de copii care nu au trecut prin viata pentru a stii ce inseamna cu adevarat sa iubesti. In ziua de azi se poarta "pitiponceala" si "cocalareala" nu-ti place, nu-ti convine,"PA" mai sunt si altii pe lume!
Nu vreau sa se inteleaga gresit, nu sunt de acord ca un baiat sa dea intr-o persoana, iubirea nu se manifesta prin bataie, dar tu ti l-ai ales, draga mea asa ca suporta consecintele.
Dar stai de vorba serios cu el spune-i off-ul tau.
Oricum ia in considerare sfatul lui @Ab_Oxana_1989, ti-a dat cel mai bun si matur raspuns.

| Smiiiley a răspuns (pentru hereo):

Raspunsul meu ti se pare copilaresc:"Daca te-a batut o data, o sa te bata si a doua oara"?! E cel mai realist, poate putin transant raspuns de aici! Intr-adevar nu am experienta de viata, sunt un copil. Ceea ce am invatat eu este ca:Bataia NU e rupta din Rai si violenta naste violenta! Adicaa...raspunsul tau e foarte corect,matur,adecvat situatiei:tu ti l-ai ales, draga mea asa ca suporta consecintelestraight facestraight facestraight facestraight face.Ei bine,din greseli se invata,si subliniez ca daca a lovit-o o singura data,o s-o loveasca si a doua oara."Pitiponceala" asta cum o numesti tu,mi se pare foarte OK! Daca nu exista atrctie,afectiune,unele lucruri s-au schimbat, sau chiar persoana respectiva s-a schimbat(a devenit violent), e cazut sa spui "La revedere", chiar daca ai copii, deoarece lor le este bine sa stea departe de violenta.Din raspunsul tau imi dau seama ca experienta ta de viata=temperatura la care ingheata apa!

| hereo a răspuns (pentru Smiiiley):

Nu inteleg care este interventia dumitale, nu ti-am raspuns tie deci scuteste-ma!

| Smiiiley a răspuns (pentru hereo):

Mi-ai raspuns mie, si tuturor care au raspuns inaintea ta, intr-un mod indirect atunci cand ai spus ca toti cei care au raspuns sunt copii, care cred ca tot ce zboara se mananca, si ca se poarta pitiponcealahappy..deci,si prin urmare...nu te scutesclaughing)

| hereo a răspuns (pentru Smiiiley):

Asta imi confirma ca esti un copil la minte si o pitipoanca, altfel nu erai asa iritata. rolling on the floor
Si apropo, daca esti tu cea din poza, baga-ti niste pietre in buzunare ca te ia vantul.

| BissiBee a răspuns:

Batuta?!?!?! Doamne nici nu as mai sta pe ganduri.As pleca! Chiar daca il iubesti, tu trebuie sa fi respectata, sa te faci respectata.Nimeni nu are dreptul sa dea in tine.Nu fii ca femeile alea maltratate, ia atitudine.Chiar daca e barbat, nu are dreptul sa dea in tine!
Sper ca te-am ajutathappy

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Imi place asta cu "Chiar daca e barbat, nu are dreptul sa dea in tine!". Denota asa o usoara nota de subminare a femeii in fata barbatului. Si apoi se zice ca noi suntem misogini laughing.

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

laughing nu stiu de altele dar eu nu as permite unui barbat sa ma atinga!laughingNu aveti nici un drept, poate ca sunteti voi barbati, da si ce?!?! laughing

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Vezi, inca o data te simti asa inferioara speciei aleia... barbati... laughing parca vroiati egalitate & stuff?

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

Pai nu te supara dar UNII barbati sunt chiar sub orice critica!straight face Si dc sa nu fim egali?! Ce *** ii barbatu?!? Vreun rege si eu nu stiu?!?!? c raised eyebrows

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Pai asta intreb si eu, ca mai-nainte ai zis "chiar daca e barbat". Ce **** ii barbatul totusi daca are atatea facilitati? Dar daca suntem egali. inseamna ca putem sa dam si noi inapoi cand ele ne zgarie pe ochi... si atunci sa nu se planga, fiindca o fi avut el un motiv... Nu a fost frumos, dar nici nu a venit din seninwinking. Get me?

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

laughingDa, aici iti dau dreptate laughingUnele si-o cauta cu lumanarealaughing

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Si la partea cu egalitatea?

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

Bineinteles tongue

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Deci avem voie sa dam inapoi in femei?(ca poate ele au dat prima lovitura)

| zahy a răspuns (pentru BissiBee):

Chiar tu ai ziso. Da voi ziceti sa il lase. Normal e intrebati de ce a luat bataie, voi ziceti ca e proasta daca mai sta, poate e prost ala ca doar a batut-oso ierte pentru ca a mers in club a cheltuit 50 mil si sa... cu colefu de servici. Credeti ca a luat bataie degeaba? sa fim seriosi

| Diia94 a răspuns (pentru rutanklan):

Dar stai putin .....comparri pumnu unui barbat cu pumnu unei femei? Heloo laughing)

| rutanklan a răspuns (pentru Diia94):

Pai cine a zis ca da cu pumnul? Poate dau cu palma cum da si ea inapoi? Si pana la urma nu suntem egali? Deci e corect sa compar pumnul lui cu al ei, nu?

| Diia94 a răspuns (pentru rutanklan):

NU happy Auzi, u o sa fii egal cu noi cand o sa nasti, cand o sa suporti in fiecare luna...aha...Voi! Mari smekeri! Pe dq!

| SentimentalConsil a răspuns (pentru Diia94):

din cauza unuia generalizezi, te spun lui mami crying(

| Paulla a răspuns (pentru Diia94):

Când vrei să arăţi superioritatea cuiva scoţi în evidenţa lucrurile pe care le face mai bine ca alţii, nu evidenţiezi 'ce trebuie să suporte'. Mereu mi s-a părut penibil să te ascuzi în spatele unei imagini de 'victimă'. E caracteristic persoanelor slabe, care nu găsesc altceva de pus în valoare.
De obicei în spatele unei persoane misandre sau misogine se află o persoană complexată şi frustrată, care se simtă inferioară.

| BissiBee a răspuns (pentru zahy):

Nu a specificat deci eu nu am de unde sa stiu din ce motiv a luat bataiestraight face Eu spun doar ca nu sunt de acord ca un barbat sa loaveasca o femeie(si nici inversbig grin ). Orice se poate rezolva discutand nu prin violenta ca animalelestraight face

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

laughingNu,nu ai vietongue

| BissiBee a răspuns (pentru Diia94):

Ca bine zicilaughing

| zahy a răspuns (pentru BissiBee):

Antunci cand esti inselat si umilit sau umilita nu mai ti cont si iti zic ca ii dai macar o palma. daca vezi persoana iubita sarutandu-se cu o alta persoana iti zic sigur ca o palma tot ii vei da. daca nu am crezi etena de asta sa ai parte tongue gumesc

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

Suntem egali (avem aceleasi drepturi) dar nu suntem egali si la fortatongue Cum spune si Diia94, nu ai cum sa compari o lovitura de barbat cu a unei femeitongue

| rutanklan a răspuns (pentru BissiBee):

Nu suntem egali la forte. Palma unei femei doare mai tare ca pumnul unui barbat.

| Diia94 a răspuns (pentru BissiBee):

Este?

| BissiBee a răspuns (pentru rutanklan):

laughing) Daaa cum sa nu raised eyebrows

| rutanklan a răspuns (pentru Diia94):

Da, ce ii drept treaba periodica nu mi-ar place... dar nasterea pentru noi e echivalenta cu un sut intre picioarewinking

| betsy a răspuns (pentru Diia94):

Da, asa e, ai perfecta dreptate. Barbatii au foarte mare noroc ca femeile n-au manifestari d'astea violentelaughing

| SweetDreams a răspuns:

Totul pana la violenta si inselat. happy

| Vali2012 a răspuns:

Nici nu stai pe ganduri: pleci cat poti de repede!

| BadxGood a răspuns:

Eu as pleca in urmatoarea clipa. Indiferent daca il iubesc sau nu, daca el e in stare sa ma bata inseamna ca nu ma iubeste. Daca vorbim de o palma...aici e mai complicat, depinde si de ce ti-a dat-o... insa daca m-ar bate cu siguranta l-as parasi, indiferent daca avem o casnicie si 10 copii happy

| ladyinredsaunegru a răspuns:

Depinde in ce statut e relatiea ta ca sa mai acorzi o sansa. bunica mea a luat o singura palma de la barbatul ei si atunci cand el a venit beat acasa si ea a inceput sa traga in el, atunci el ia tras o palma sa o linisteasca ca parca era ca o catelusa de aia care tot latra si nu mai tacea.iar tu ai spus ca ti-e rusine sa te intorci acasa la parinti tai ce o sa le spui..stiu e o decizie ff grea.toti si toate se lauda ca pleca.ei nu cred, trebuie sa ai o inima de piatra sa spui adio pentru o palma..mai ales daca inima ta e plina de iubire..acorda-i o sansa si vorbeste cu el clar si raspicat..omule tu ma vrei de femeie sau de barbat in casa asta.si daca mai da in tine suna-ti parinti sa stie de el si de situatia ta si de acolo decide tu