| isjsjs a întrebat:

Ce fel de rudă imi vine sora mamei soției mele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este afin (ruda prin alianta) de gradul IV, nu stiu sa existe o denumire la acest grad de rudenie.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mătușă și basta!

| Vântulalb a răspuns:

Fiind matusa sotiei tale, ii poti spune matusa. Dar tu cu ea nu sunteti rude decat prin alianta.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Vântulalb):

Ii poate spune "cumnata", nu mătușa. Din câte vad e "sora soției" nu mătușa ei.

| FreddieM a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

In nici un caz cumnata. E sora soacrei lui, un fel de,, matusa'' prin alianta.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru FreddieM):

Ai dreptate. Am citit sora soției laughing. Deci nici eu nu am fost atenta.

| Vântulalb a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Sora mamei sotiei! Sora soacrei.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Vântulalb):

Da, aveți dreptate! Mi-am dat seama după. A fost greșeala mea ca nu am citit cum trebuie. Dar tot nu știu ce sa răspund la întrebare. Nu știu cum ai putea sa o numești pe sora soacrei. Deja e departe.