| AlinElle89 a întrebat:

Ce inseamna prietenia pentru tine?

Răspuns Câştigător
| daii a răspuns:

Pentru mine.prietenia e ceva divin.Nu toata lumea intalneste prietenia adevarata.Inseamna sa nu tradezi, sa nu existe secrete intre cei 2, sa fie alaturi unul de altul si la bine si la greu, sa fi dispus sa te duci la el/ea daca te suna la 4 dimineata...sa risti pentru el/ea.sa pui totul in joc! Sa fii sincer si sa stii sa apreciezi anumite lucruri!

by daiiwinking

27 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu poti sa ai un prieten daca in primul rand nu esti tu prietenul tau cel mai bun.De ce zic asta?! Pentru ca o sa fie o multitudune de momente in care o sa fii singur/a si cel mai bine e sa stii "sa vorbesti cu tine". Daca nu te poti intelege pe tine atunci nu merita nici macar sa ridici pretentia ca altii sa te cunoasca

| elena a răspuns:

Nu exista prietenie in acesta lume, ci numai interese meschine invelite in staniolul auriu al asa-zise-i prietenii.

auran
| auran a răspuns:

Sa fii ascultat si sa stii sa asculti la randul tau...

| viatadecacatt a răspuns:

Inseamna foarte mult. Fara prieteni e ca si cum ai fi singur pe lume.

| elyssa20 a răspuns:

Nu pot exprima in cuvinte ceea ce inseamna prietenia adevarata, dar pot spune ca rar intalnesti prieteni adevarati. O prietenie adevarata nu inseamna numai sa te intelegi bine cu persoana respectiva, ci mult mai mult...Prietenia adevarata si sincera este foarte greu de gasit.

| albastrel a răspuns:

Hmmm ciudata chestie... needhappiness eu nu am prietenii ci doar cunostinte si te sigur ca nu sunt singura pe lumewinking

| Elly4all a răspuns:

Un sentiment frumos dezvoltat de catre doua persoane, nu trebuie neaparat sa ai aceleasi gusturi si incantari, conteaza doar sa fii sincer in persoana respectiva si sa crezi in faplul ca ea iti va sari mereu in ajutor! Eu una am avut norocul de a intani o astfel de prietenie.

| Dianna a răspuns:

Totul!

| zuzumic a răspuns:

Ceva rar si pe cale de disparitie ...am realizat ca nu se merita sa mai investesti timp si sentimente in ceva ce oricum moare dupa un timp. cand apar invidia, prostia si baniiwinking

| slowmotion90 a răspuns:

Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri.
Prietenia este exprimarea sinceră şi fără rezerve a gândurilor şi simţirilor tale în faţa unei alte făpturi omeneşti, sinceritate totală şi dezinteresată în viaţa lăuntrică cea mai intimă, ca o încercare de retrăire în profunda simpatie a unei alte fiinţe omeneşt

| lplostonyou a răspuns:

Cand stii sa t-e faci inteles pentru altii dar si tu la randul tau stii sa-i intelegi pe altii happy

| agent003 a răspuns:

Prietenia este ceva destul de greu de definit... si, din pacate extrem de rar, asta daca ne referim la adevarata transpunere in viata de zi cu zi... Toti incercam sa ne apropiem de oamenii din jurul nostru... faza este ca micuta parte mediocra din fiecare obishnuieshte sa strice cam tot atunci cand nu trebuie.
Cum gasim prieteni? De unde stim ce stim? Nu vom stii niciodata pentru ca uneori ajungem sa ne surprindem pe noi inshine, prin anumite decizii pe care le luam...
Cred ca un prieten adevarat ar putea sa inteleaga aceasta latura atat de schimbatoare a naturii umane, ar putea sa treca cu vederea anumite imperfectziuni, ar putea sa ne accepte asa cum suntem noi in realitate. Nu este obligat s-o faca, iar noi daca vrem sa ne consideram "buni prieteni" intzelegem si aspecte de acest gen... Bani cu imprumut sau alte chestii similare... sa zicem ca la un anumit punct ne bazam pe corectitudinea omului...

| Simonaaaaaaaa a răspuns:

Prietenia pentru mine reprezinta insusi aerul care il respir...sa ajuti pe oricine iti cere ajutorul si sa fii ajutat cand crezi ca nu mai e nimic de facut ...sa apara cineva care sa iti intinda o mana s sa te ridice...sa ai mereu pe cineva caruia sa ii spui c se intampla cu tu...stiind ca nu o sa rada de tine si ca o sa incerce sa te intelega...sa fie cel sau cea care te scoate din casa iti si ridica moralul cand nimeni nu poate si e cel sa cea care plange cu tine atunci cand suferi si iti sterge la crimile...plus omul cu care iesi mereu in oras...barfesti si te siti binetongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A, mult de tot, absolut tot, sa ai timp si pentru mine nu numai atunci cand vrei tu, sacrificiu, sa pot conta pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic.Ma c*c pe ei de prieteni.Scuzati-mi limbajul traditional happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am intilnit-o inca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca Prietenia este... tipul de dragoste pe care ne închipuim că o trăiesc îngerii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmmmm... e ceva ce voi tine minte toata viata.Nu-i voi uita niciodata pe prietenii mei! Si nici clipele frumoase petrecute alaturi de ei.Pacat ca nu poti fi nemuritoare sa poti sta mai mult cu prieteni si familia, cand mori tot ce ai facut pana acum se duce pe apa sambetei. Edi, Vladut, Ella, Alex, Hanci, va iubesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te ador, Silvia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine inseamna :sa te intelegi cu ceilalti sa ne ajutam intre noi si sa fim ca frati si surorile pentru ca toti am fost creati de Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul...este o lume de mister

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia adevarata este ca o floare rara, asa cum prietenul adevarat... este cel care te accepta asa cum esti si te ajuta sa fii mai bun. Nu-mi trebuie multi prieteni, imi este de ajuns chiar si un singur prieten adevarat pentru ca el...

| Onetwthree a răspuns:

Prietenia e ceva special! Intr-o adevarata prietenie totul este, cum spune "daii" este divin! Trebuie sa fi tu insuti intr-o adevarata prietenie! Trebuie sa stii sa glumesti, sa stii sa dai un sfat atunci cand trebuie, sa zambesti atunci cand e cazu si sa-i alaturi si la bine si la rau!
Nu e greu!

| Keridaa a răspuns:

Prietenia este o vraja care te adoarme... o umbra care insoteste bogatia..., dar lasa pe cel nefericit sa plinga!

| 19761970 a răspuns:

Este cel mai important lucru din lume, un prieten iti sare in ajutor mai repede decat propria familie, cu unele exceptii bineinteles.